Sponzorováno

Čekankový sirup a cukrovka (diabetes) – je čekankový sirup vhodný pro diabetiky? 4.87/5 (23)

Sirup se vyrábí z čekankového kořene, má nízký glykemický index a chutí i konzistencí zcela připomíná med.

Sirup se vyrábí z čekankového kořene, má nízký glykemický index a chutí i konzistencí zcela připomíná med.

Čekanka je vytrvalá rostlina původem z Evropy, která se dnes kromě několika míst v Severní Americe pěstuje v Nizozemsku, Belgii, Francii a Německu. Třeba v USA je nejoblíbenější formou konzumace čekanky káva z kořene čekanky, používá se ale také v několika dalších formách. Čekankový květ lze nalézt ve směsích nebo koncentrátech éterických olejů.

Čekanka (Cichorium intybus) má dlouhý chlupatý stonek, který podpírá krásně modravě fialové květy.

S vysokým procentem (asi 17%) přírodních sloučenin podobných inzulínu nazývaných fruktany, které se nacházejí v sušeném kořenu čekanky, se zaměřil velmi zajímavý výzkum na vztah čekanky ke zvládání a prevenci cukrovky. Zjištění a studie ukazují, že nahrazení cukrů kořenovou vlákninou čekanky (ta je v kořenech čekanky) významně pomáhá snížit hladinu cukru v krvi i hladinu inzulínu, a pomáhá také oddálit nebo zabránit předčasnému nástupu cukrovky.

Čekanka, lépe řečeno čekankový sirup, může snížit hladinu cukru v krvi u lidí s cukrovkou. Dávejte ale také pozor na příznaky nízké hladiny cukru v krvi (tzv. hypoglykemie) a pečlivě sledujte hladinu cukru v krvi, pokud máte cukrovku.

To vše znamená, že sirup z kořene čekanky si mohou vychutnat diabetici nebo kdokoli, kdo hodně bedlivě sleduje příjem cukru.

Kořen čekanky obsahuje inulin, který je super přírodním sladidlem pro diabetiky a je nedílnou součástí redukčních diet.

Kořen čekanky je obecně nejzdravější část této rostliny, obsahuje totiž v sobě přibližně dvacet procent polysacharidu inulinu, který používají diabetici jako náhražku běžných sacharidů. Je dokonce výrazně sladší.

Sponzorováno

Inulin je ale využívaný nejen při léčbě cukrovky, ale je pravidelnou součástí zdravých jídelníčků a především redukčních diet. Neobsahuje totiž v sobě prakticky žádné kalorie (ve sto gramech je pouhých šestnáct kalorií), jeho kalorická hodnota se tedy blíží nule, přesto jeho sladká chuť vylepší kdejaký pokrm. Využívá se jako náhrada cukrů i tuků.

Může zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi

Vláknina kořene čekanky může zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi, zejména u lidí s cukrovkou.

Může to být způsobeno inulinem, který podporuje růst prospěšných bakterií podílejících se na metabolismu sacharidů – které štěpí sacharidy na cukry – a citlivostí na inzulín, hormon, který pomáhá vstřebávat cukr z krve.

Vláknina kořene čekanky rovněž obsahuje sloučeniny jako kyselina čekanková a chlorogenová, u nichž bylo ve studiích prokázáno, že ve zvyšují citlivost svalů na inzulín.

A takto vypadá kořen čekanky

A takto vypadá kořen čekanky

Dvouměsíční studie u 49 žen s diabetem 2. typu zjistila, že užívání 10 gramů inulinu denně vedlo k významnému snížení hladiny cukru v krvi a hemoglobinu A1c, což je měření průměrné hladiny cukru v krvi, ve srovnání s užíváním placeba.

Příjemným bonusem také je, že čekankový sirup mohou používat i nediabetičtí členové rodiny jako přírodní nízkokalorické sladidlo.

Sponzorováno

A co vy? Máte diabetes a používáte čekankový sirup? Jaké máte zkušenosti?

Co si dále můžete přečíst o čekankovém sirupu?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva