Sponzorováno

Cukrovkáři a sport v zimě – hory, sport, mráz a inzulín 4.67/5 (15)

I cukrovkáři mohou v zimě bez obav sportovat.

I cukrovkáři mohou v zimě bez obav sportovat.

Současné studené počasí nahrává zimním aktivitám. Diabetici mohou sportovat. Přečtěte si o tom v našem článku.

Pamatujte – inzulin snadno zamrzá

Inzulin je bílkovina a poměrně snadno zamrzá. Na to by měli pamatovat dospělí pacienti i rodiče dětí s diabetem, než vyrazí na hory. Jinak co se zimních sportů týče, nemají pacienti s diabetem prakticky žádná omezení. Užívat si mohou na lyžích, bruslích i na sáňkách.

Než vyrazí pacient s diabetem v mrazu ven, je nutné předem pamatovat na uskladnění inzulinu. Stejně, jako mu vadí příliš velké horko, v teplotách pod nulou zase zamrzá. „Když mrzne, nestačí mít inzulin v batohu. Je potřeba ho mít pod bundou na těle, takto tělesná teplota zaručí, že inzulin nezmrzne,“ doporučuje námi oslovená diabetoložka a dodává: „To se týká zejména pacientů, kteří se léčí pomocí inzulinových per. Snazší to mají ti, kdo používají inzulinovou pumpu. Ta je zpravidla upevněna například za páskem kalhot, a tudíž je minimálně pod svrchním oblečením.“

Pohyb je pro člověka s diabetem blahodárný ve všech ročních obdobích. „Sport by měl být nedílnou součástí života s diabetem. Pohyb pomáhá odbourávat krevní cukr a to pro pacienta znamená velké plus při kompenzaci diabetu. V případě zimních sportů to platí stejně,“ uvádí doktorka. Zásada zní: Nikdy nesportovat na lačno! Dále je důležitá správná hladina krevního cukru neboli glykémie. Pacient by si měl glykémii změřit před tím, než vyrazí například na sjezdovku, mít s sebou glukometr (a i ten je potřeba udržovat mimo mráz) a přeměřit se občas v průběhu lyžování i po něm. Dále je dobré pamatovat na průkaz diabetika nebo alespoň náramek či nějaký štítek obsahující informaci, že je pacient diabetik a léčí se inzulinem. V případě úrazu je totiž tento fakt důležitou informací pro následnou péči, kterou je zejména v případě závažnějšího úrazu nutné realizovat ve spolupráci s diabetologem.

Děti s diabetem si navíc mohou vybrat z nabídky zimních diatáborů. V České republice je poměrně početná základna občanských a rodičovských sdružení, která pro dětské pacienty pořádají nejrůznější letní i zimní akce. Rodiče malého diabetika tak mají jistotu, že je na zimním táboře o jejich dítě dobře postaráno a zároveň není ošizeno o sněhové radovánky.

Sponzorováno

Zimní sporty vhodné pro diabetiky

Běžecké lyžování

Tento sport přináší vysoký tréninkový efekt. Kontrola cukru v krvi je nutná před, během i po túře. Mějte sebou vždy rychle se vstřebávající sacharidy (čokoláda se vstřebává pomalu), nikdy se nevydávejte na túru sami, vždy minimálně ve tříčlenné skupině.

Sjezdové lyžování

Sjezdování má omezený tréninkový efekt, ale velmi vysoký psychický přínos. Proveďte zahřívací cviky, hodnoty cukru měřte před, během a po lyžování. Vždy sebou berte rychle se vstřebávající sacharidy. Na sjezdovky se nevydávejte bez doprovodu.

Bruslení

Je v principu možné, provádějte doprovodné kondiční cvičení. Kontrola cukru v krvi před a po tréninku, v případě pochybností také během tréninku. Přihlížejte k okamžitému stavu.

Zimní sporty nevhodné pro diabetiky

Lední hokej

Je možný, dochází k vysokému zatížení v krátkých intervalech. Kontrolujte cukr v krvi před, během i po hře. Vždy mějte u sebe rychle se vstřebávající sacharidy. Vzhledem k vysokému zatížení je doporučována odpovídající medicínská péče. Hokej jako vysokozátěžový sport nebývá pro diabetiky doporučován.

Skoky na lyžích

Vysoké psychické i fyzické zatížení, tento sport představuje pro pacienta s diabetem zbytečné riziko.

TIP REDAKCE: Osvědčený zdroj rychlých sacharidů

V případě hypoglykémie doporučujeme sáhnout po bonbonech z hroznového cukru, které jsou jednotlivě balené. Hladinu svého krevního cukru řešte podle závažnosti hypoglykemie. Při mírné a střední hypoglykémii podejte 3-4 bonbóny a dojezte se pečivem nebo ovocem. Niky nezapomeňte glukometrem zkontrolovat zda došlo k odstranění hypoglykémie!

Sponzorováno

A co vy? Máte zkušenosti se zimním sportováním s cukrovkou? Podělte se v komentářích.

A co si dále o cukrovce přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva