Krymsko-konžská hemoragická horečka – příznaky a léčba 4.75/5 (8)

Sponzorováno

Krymsko-konžská hemoragická horečka je obvykle přenášena klíšťaty.

Krymsko-konžská hemoragická horečka je obvykle přenášena klíšťaty.

Krymsko-konžská hemoragická horečka je virová hemoragická horečka obvykle přenášená klíšťaty. Může být také přenesena kontaktem s virovými zvířecími tkáněmi (zvířecí tkáně, u kterých virus vstoupil do krevního řečiště). Ohniska Krymsko-konžské hemoragické horečky představují hrozbu pro veřejné zdravotnické služby, protože virus může vést k epidemii, má vysoký poměr úmrtnosti (10–40%), potenciálně má za následek zaplnění nemocnic a zdravotnických zařízení a těžko se mu dá předcházet a léčit ho. Tento virus je endemický v celé Africe, na Balkáně, na Středním východě a v Asii.

Krymsko-konžská hemoragická horečka (CCHF) je způsobena infekcí virem klíštěte (Nairovirus) v čeledi Bunyaviridae.

Tato nemoc byla poprvé popsána na Krymu v roce 1944 a dostala název Krymská hemoragická horečka. V roce 1969 bylo uznáno, že patogen způsobující krymskou hemoragickou horečku byl stejný jako původce nemoci identifikované v roce 1956 v Kongu. Propojení dvou jmen míst vedlo k současnému názvu nemoci a viru.

Krymsko-konžská hemoragická horečka se nachází ve východní Evropě, zejména v bývalém Sovětském svazu, v celém Středomoří, v severozápadní Číně, střední Asii, jižní Evropě, Africe, na Středním východě a na indickém subkontinentu.

Sponzorováno

Příznaky tohoto onemocnění

Po infekci kousnutím klíštěte je inkubační doba této hemoragické horečky obvykle jeden až tři dny, maximálně pak devět dní. Po kontaktu s infikovanou krví nebo tkáněmi je inkubační doba obvykle pět až šest dní, maximálně však 13 dnů.
 
Nástup příznaků je náhlý, s horečkou, bolestmi svalů, závratěmi, bolestmi na krku, bolestmi zad, bolestmi hlavy, bolestmi v očích a fotofobií (citlivost na světlo). Brzy na to se mohou objevit nauzea, zvracení, průjem, bolest břicha a bolest v krku, následované ostrými výkyvy nálad a zmatek. Po dvou až čtyřech dnech může být agitace nahrazena ospalostí, depresí a malátností a bolest břicha se může lokalizovat do pravého horního kvadrantu s detekovatelnou hepatomegálií (zvětšení jater).
 
Mezi další klinické příznaky patří tachykardie (rychlý srdeční rytmus), lymfadenopatie (zvětšené lymfatické uzliny) a petechiální vyrážka (vyrážka způsobená krvácením do kůže) na vnitřních mukózních površích, například v ústech a krku, a na kůži. Petechie může ustoupit větším vyrážkám zvaným ekchymózy a dalším hemoragickým jevům. Obvykle se projevuje hepatitida a těžce nemocní pacienti mohou po pátém dni nemoci zaznamenat rychlé poškození ledvin, náhlé selhání jater nebo selhání plic.

Léčba nemoci

Obecná podpůrná péče při léčbě příznaků je hlavním přístupem k léčbě krymsko-konžské hemoragické horečky u lidí. Antivirové léčivo ribavirin se používá k léčbě infekce se zjevným přínosem. Orální i intravenózní podání se zdají být účinné.

Léčba CCHF je tedy především podpůrná. Péče by měla zahrnovat pečlivou rovnováhu tekutin a korekci abnormalit elektrolytů, okysličování a hemodynamickou podporu a vhodnou léčbu sekundárních infekcí.

Míra úmrtnosti na krymsko-konžské hemoragické horečky je přibližně 30%, přičemž k úmrtí dochází ve druhém týdnu nemoci. U pacientů, kteří se zotaví, začíná zlepšení obvykle devátým nebo desátým dnem po nástupu nemoci.

Je obtížné zabránit nebo kontrolovat infekci krymsko-konžské hemoragické horečky u zvířat a klíšťat, protože infekce u domácích zvířat obvykle není zřejmá. Kromě toho jsou klíštěcí vektory četné a rozšířené, takže kontrola klíštěte pomocí akaricidů (chemikálie určené k ničení klíšťat) je pouze realistickou možností pro dobře spravovaná zařízení pro chov dobytka.

Sponzorováno

Pro použití u lidí nebo zvířat nejsou široce dostupné žádné vakcíny. Při neexistenci vakcíny je jediným způsobem, jak snížit infekci u lidí, zvyšování povědomí o rizikových faktorech a vzdělávání lidí o opatřeních, která mohou podniknout ke snížení expozice viru.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva