Endoskopie – co to je a co byste měli vědět? 4.61/5 (31)

Sponzorováno

Endoskopická vyšetření nebývají mezi pacienty příliš oblíbená. Pro lékaře však mají velkou cenu.

Endoskopická vyšetření nebývají mezi pacienty příliš oblíbená. Pro lékaře však mají velkou cenu.

Endoskopie je postup, při kterém lékař používá speciální nástroje k zobrazení a k operacím vnitřních orgánů a cév vašeho těla. Umožňuje chirurgům vidět problémy ve vašem těle bez nutnosti větších řezů.

Chirurg zavede endoskop malým řezem nebo otvorem v těle, jako jsou třeba ústa. Endoskop je ohebná trubice s připojenou kamerou, která umožňuje lékaři vidět problémy uvnitř těla. Lékař může pomocí endoskopu použít různé nástroje (třeba nůžky) pro práci uvnitř těla (např. odstranění tkáně při biopsii).

Proč můžete i vy potřebovat endoskopii?

Endoskopie umožňuje lékaři vizuálně vyšetřit orgán, aniž by musel udělat velký řez v těle. Obrazovka v operačním sále umožňuje lékaři přesně vidět to, co „vidí“ endoskop.

Endoskopie se obvykle používá k těmto úkonům:

 • pomáhá lékaři určit příčinu abnormálních příznaků, které máte
 • s její pomocí se může odebrat malý vzorek tkáně, který pak může být odeslán do laboratoře pro další testování; toto se nazývá endoskopická biopsie
 • pomáhá lékaři, aby se během chirurgického zákroku uvnitř těla ujistil o stavu těla, např. jako je řešení žaludečních vředů nebo odstranění žlučových kamenů či různých nádorů

Lékař vás může objednat na endoskopii, pokud máte příznaky některého z následujících stavů:

 • zánětlivé onemocnění střev, jako je ulcerózní kolitida a Crohnova choroba
 • žaludeční vředy
 • chronická zácpa
 • pankreatitida
 • žlučové kameny
 • nevysvětlitelné krvácení v zažívacím traktu
 • nádory
 • infekce
 • zablokování jícnu
 • gastroezofageální refluxní choroba (GERD)
 • kýla
 • neobvyklé vaginální krvácení
 • krev v moči
 • další různé problémy s zažívacím traktem

Lékař vyšetří vaše symptomy, provede fyzické vyšetření (prohlédne vás) a případně si před endoskopií vyžádá krevní testy. Tyto testy pomohou lékaři získat přesnější pochopení možné příčiny příznaků.

Jak se připravit na endoskopii?

Váš lékař vám jistě dá kompletní a konkrétní pokyny, jak se připravit. Většina typů endoskopie vyžaduje, abyste nejedli pevnou stravu až 12 hodin před zahájením procedury. Některé typy čirých tekutin, jako je voda nebo džus, mohou být povoleny až dvě hodiny před zahájením postupu. Váš lékař si to s vámi objasní.

Lékař vám může dát laxativa, které byste mohli použít v noci před zahájením léčby, abyste váš zažívací systém vyčistili. To je časté u postupů zahrnujících vyšetření gastrointestinálního traktu a konečníku.

Před endoskopií provede lékař lékařskou prohlídku a přezkoumá celou vaši anamnézu včetně všech předchozích operací.

Ujistěte se, že informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte, včetně léků bez předpisu a výživových doplňků. Také upozorněte svého lékaře na případné alergie. Možná budete muset přestat užívat určité léky, pokud by mohly ovlivnit krvácení, zejména antikoagulační léky.

Možná si budete muset zajistit, aby někdo jiný vás po ukončení procedury odvezl domů, protože se možná nebudete cítit úplně dobře (kvůli případné anestezii).

Typy endoskopie?

Endoskopie se dělí do kategorií podle oblasti těla, která se s její pomocí vyšetřuje. Obecně se uvádí následující typy endoskopií:

Sponzorováno

Typ endoskopie Zkoumaná oblast Kam je vložen endoskop Lékař, který obvykle provádí zákrok/
Artroskopie Klouby Přes malý řez v blízkosti vyšetřovaného kloubu ortopedická operace, ortoped
Bronchoskopie Plíce Do nosu nebo do úst pneumolog
Kolonoskopie Střeva Přes konečník Gastroenterolog nebo proktolog
Cystoskopie Močový měchýř Přes močovou trubici Urolog
Enteroskopie Tenké střevo Přes ústa nebo konečník Gastroenterolog
Hysteroskopie Vnitřek dělohy Přes pochvu Gynekolog (gynekologická chirurgie)
Laparoskopie Břišní nebo pánevní oblast Přes malý řez blízko zkoumané oblasti Různé typy chirurgů
Laryngoskopie Hrtan Přes ústa nebo nosní dírku Otolaryngolog
Mediastinoskopie Mediastinum, oblast mezi plicemi. Mediastinum (mezihrudí) je střední část hrudníku – prostor mezi oběma hrudními dutinami / plícemi. Přes řez přes hrudní kost Hrudní chirurg
Sigmoidoskopie Konečník a dolní části tlustého střeva Do konečníku Gastroenterolog nebo proktolog
Torakoskopie, také známá jako pleuroskopie Oblast mezi plicemi a hrudní stěnou Přes malý řez v hrudníku Pneumolog nebo hrudní chirurg
Horní gastrointestinální endoskopie, také známá jako esophagogastroduodenoskopie Jícen a horní část střevního traktu Přes ústa Gastroenterolog
Ureteroskopie Močovod Přes močovou trubici Urolog

Jaké jsou nejnovější techniky v endoskopii?

Stejně jako většina technologií, i endoskopie se neustále rozvíjí. Novější generace endoskopů používají zobrazení s vysokým rozlišením pro vytváření až neuvěřitelných detailů. Inovační techniky také kombinují endoskopii se zobrazovací technologií nebo chirurgickými postupy.

Zde jsou některé příklady nejnovějších endoskopických technologií.

Kapslová endoskopie

Revoluční postup známý jako kapslová endoskopie může být použit, pokud jiné testy nejsou úplně průkazné. Během kapslové endoskopie polknete malou pilulku s malým fotoaparátem uvnitř. Kapsle prochází trávicím traktem bez potíží a vytváří tisíce obrazů střev při pohybu.

Endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie (ERCP)

ERCP kombinuje rentgenové záření s horní GI endoskopií. Je vyšetřovací a zároveň léčebná metoda pro choroby žlučových cest a slinivky břišní.

Chromoendoskopie

Chromoendoskopie je technika, která během endoskopického postupu využívá specializovanou barvu nebo barvivo na výstelce střeva. Během těchto vyšetření se pracovním kanálem přístroje zasune do trávícího traktu aplikátor (dutá hadička či lépe speciální rozprašovač), kterým se na sliznice nanese barevná sloučenina. Barvivo pomáhá lékaři lépe vidět, pokud je na střevní výstelce něco neobvyklého.

Endoskopický ultrazvuk (EUS)

EUS používá ultrazvuk ve spojení s endoskopií. To umožňuje lékařům vidět orgány a další struktury, které nejsou obvykle viditelné během klasické endoskopie.

Endoskopická mukózní resekce (EMR)

EMR je technika, která pomáhá lékařům odstranit rakovinové tkáně v zažívacím traktu. V EMR prochází jehla skrze endoskop pro zavedení kapaliny pod abnormální tkáň. To pomáhá oddělit rakovinné tkáně od ostatních vrstev, aby bylo možné je lépe odstranit.

Úzkopásmové zobrazování (NBI)

NBI používá speciální filtr, který pomáhá vytvářet větší kontrast mezi cévami a sliznicí. Sliznice je vnitřní výstelka trávicího traktu.

Jaká jsou rizika endoskopie?

Endoskopie má mnohem nižší riziko krvácení a infekce než klasická operace. Přesto i zde existuje určité riziko krvácení, infekce a dalších vzácných komplikací, jako jsou:

 • bolest na hrudi
 • poškození orgánů včetně případné perforace
 • horečka
 • přetrvávající bolesti v oblasti endoskopie
 • zarudnutí a otoky v místě vstupu do těla

Rizika u každého typy endoskopie závisí samozřejmě na umístění endoskopu a na vašem zdravotním stavu.

Například tmavá barva stolice, zvracení a potíže s polykáním po kolonoskopii mohou naznačovat, že je něco špatně. Hysteroskopie nese malé riziko perforace dělohy, děložního krvácení nebo cervikální trauma. Pokud podstoupíte kapslovou endoskopii, existuje malé riziko, že kapsle může uvíznout někde v zažívacím traktu. Riziko je vyšší u lidí s onemocněním, které způsobuje zúžení trávicího traktu, jako je třeba i nádor. Kapsli pak může být nutné chirurgicky odstranit.

Zeptejte se svého lékaře na příznaky, které byste mohli mít po vaší endoskopii. Určitě vám poradí.

S endoskopem vidíte do vnitřku těla.

S endoskopem vidíte do vnitřku těla.

Co se stane po endoskopii?

Většina endoskopií jsou ambulantní procedury. To znamená, že můžete jít domů ve stejný den, ve který jste zákrok prodělali.

Váš lékař zavře případné řezné rány stehy a řádně je ošetří okamžitě po zákroku. Pak vám dá pokyny, jak se máte o tuto ránu starat sami. Poté budete pravděpodobně muset počkat jednu až dvě hodiny v nemocnici, aby účinky případné anestezie opadly. Přítel nebo člen rodiny vás odveze domů. Jakmile jste doma, měli byste si plánovat na zbytek dne odpočinek.

Některé procedury vás mohou trochu zneklidnit. Může se stát, že budete potřebovat nějaký čas (pár dní), než se budete cítit dostatečně dobře, abyste se mohli věnovat každodenní aktivitám. Například, po horní GI endoskopii, můžete mít bolavý krk a musíte jíst jen měkké potraviny (pár dní). Po cystoskopii můžete mít krev v moči. Mělo by to trvat do 24 hodin, ale pokud to trvá déle, kontaktujte svého lékaře.

Sponzorováno

Pokud váš lékař má podezření na rakovinný růst, provede během endoskopie biopsii. Výsledky budou trvat několik dní. Váš lékař s vámi pohovoří o výsledcích poté, co se mu vrátí z laboratoře.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva