Sponzorováno

Chronická únava a jak na ni 4.67/5 (18)

Chronická únava a jak na niChronická únava je soubor příznaků vyskytujících se u lidí, kteří ani po nočním spánku nejsou schopni nabýt plnou fyzickou ani duševní vitalitu. Lidé s chronickou únavou zpozorují nižší výkonnost během dne před projevením se onemocnění. Pokud někdo trpí nezměrnou únavou trvající nepřetržitě alespoň šest měsíců a doprovázenou hlubokým vyčerpáním, naprostou ztrátou výdrže a dalšími příznaky, například zvýšenou teplotou, bolestmi krku, hlavy, kloubů a svalů, je nutné, aby vyhledal lékaře. Když ten na základě důkladného vyšetření vyloučí, že by šlo o cukrovku, sníženou činnost štítné žlázy či jiné choroby, lze předpokládat, že pacient onemocněl tak zvaným chronickým únavovým syndromem (CFS). Toto onemocnění je považováno za chorobu 21. století, i když poprvé o něm američtí lékaři informovali koncem 80. let 20. století.

Příznaky chronické únavy

Čtyři kritéria pro stanovení diagnózy chronická únava:

 • Zhoršení paměti a schopnosti soustředit se.
 • Bolest v krku – citlivé lymfatické uzliny, bolesti svalů a kloubů bez otoku a zarudnutí.
 • Bolesti hlavy, spánek bez pocitu odpočinku, ponámahový nevolnost trvající více než 24 hodin.
 • Uvedené příznaky přetrvávají 6 a více měsíců, při čemž únava není podněcována přetěžováním organismu.

Příčiny chronické únavy

 • Ačkoli přesnou příčinu neznáme, existuje spojitost s některými infekčními onemocněními (jako např. Epstein – Barrové virus, mycoplasma, candida, atd.) Nebo s nesprávnou dietou.
 • I autoimunitní onemocnění mohou souviset s únavou.
 • Emocionální napětí. Stres aktivuje hypotalamo-hypofýzo-adrenalinový systém, což vede ke zvýšení kortizolu a dalších hormonů, které vedou k vystupňování příznaků únavy.
 • Patologické změny v centrální nervové soustavě mohou způsobit neurologicky podmíněnou hypotenzi a výrazně snížit krevní tlak, což se opět projeví únavou.
 • Bez ohledu na etiologii pacient s tímto onemocněním musí být adekvátně medikamentózně léčen. Nicméně je třeba zohlednit i onemocnění, které to způsobilo (malignity, onemocnění štítné žlázy, AIDS, atd.).

TIP: Co vše může za únavu?

Sponzorováno

Další časté příčiny chronické únavy

 • Stává se to velmi často u lidí, kteří trpí stálým psychickým napětím. Jejich organismus je neustále připraven k nějakému boji, útěku, nebo akci. A tato potřeba být neustále ve střehu je stavem únavy.
 • Jiný stav únavy přichází při depresích (patologickém smutku). Má podobu ztráty vitality a je typická tím, že se objevuje poránu. Tato únava může být velmi zákeřná, protože existují formy deprese, kterým se říká larvované (zakuklené) a těžko je pozná i zkušený lékař. Takový člověk nepociťuje smutek, je ale naopak naštvaný, bolí ho hlava, nespí a tím vším se vyčerpává.
 • Únava je ale také příznakem pro jaterní onemocnění. Játra v roli chemické továrny nestačí odbourávat jedovaté látky. Ty se pak dostávají do lidského organismu, kde způsobují stav útlumu a únavy.
 • Častá či až chronická únava však doprovázejí i vážné nemoci, jako nádory, krevní onemocnění, nedostatek červených krvinek (anémie), cukrovka nebo špatná funkce štítné žlázy.

Žijete správně?

Hovořili jsme o možných příčinách chronické únavy, ale ve většině případů je chronická únava důsledkem nesprávného způsobu života.

TIP: Netrpíte chronickým únavovým syndromem? Jak na něj?

Únava a stav imunitního systému navzájem velmi úzce souvisejí. V případě, že fungování imunitního systému není dostačující – například kvůli nahromaděným toxickým usazeninám v organismu – je imunitní systém nucený přesměrovat energii kvůli tomu, aby dokázal zabezpečit fungování životně důležitých orgánů. Chronická únava se v tomto případě stává stálým stavem. Je ověřené, že po všeobecné detoxikaci se člověk cítí dokonale uvolněný a plný síly. Únava se někdy dá odstranit i účinnou detoxikací, není potřebné žádné speciální léčení.

Vyčerpanost může vzniknout i dehydratací. Většina lidí nevěnuje dostatečnou pozornost množství a kvalitě přijatých tekutin. Vypité nápoje obsahují mnoho cukru a toxických látek, proto jsou na hydrataci organismu vhodné jen částečně. Dlouhotrvající únava se eliminuje vypitím 2 litrů čisté vody anebo neperlivé minerální vody denně.
Chronická únava může nastat i v případech, kdy příjem energie a živin není dostačující. Živiny bohaté na vitamíny a vlákninu napomáhají procesu trávení, nezatěžují organismus, čímž se dá odstranit neustálá únava. Samotná změna stravovacích návyků však nestačí. Je potřebná i důkladná očista střev, protože je potřeba odstranit toxické usazeniny ze stěny střev, aby se živiny mohly zužitkovat.

Léčba chronické únavy

 • Tricyklická antidepresiva zlepšují spánek a pomáhají proti bolesti, antidepresiva ze skupiny inhibitorů serotoninových vychytávačů
 • Anxiolytika – při úzkostných poruchách
 • Nesteroidní protizánětlivé léky – proti bolesti a horečce
 • Léčba poruch spánku
 • Odpočinek, sport, změna stravovacích návyků, dieta, nepít alkohol a kávu a neužívat léky ovlivňující CNS

Co si ještě o únavě přečíst?

VIDEO: O chronické únavě

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva