Sponzorováno

Toxická hepatitida – toxické poškození jater – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (15)

  • Toxická hepatitida je zánět (otok) jater způsobený expozicí chemikáliím, lékům nebo pitím nadměrného množství alkoholu.
  • Mnoho chemikálií a léků může způsobit poškození jater. Lidé však reagují odlišně na různé léky. Někteří lidé mohou mít nepříznivou reakci na některé léky a mohou utrpět poškození jater, zatímco jiní ne. Nadměrné pití, které způsobuje poškození jater, může zhoršovat škodlivé účinky expozice lékům nebo chemikáliím.
  • Mezi příznaky patří nevolnost, tmavá moč a žloutenka (zežloutnutí kůže). Dále pak zvracení či ztráta chuti k jídlu nebo horečka
  • Léčba zahrnuje hlavně určení příčiny a vyhýbání se jí.
  • K diagnostice problému postačí krevní testy nebo některý zobrazovací test (CT, MRI, apod.)

Žloutnutí kůže a bělma očí jsou jedním z příznaků toxické hepatitidy.

Žloutnutí kůže a bělma očí jsou jedním z příznaků toxické hepatitidy.

Toxická hepatitida je zánět jater v reakci na určité látky, kterým jste vystaveni. Toxická hepatitida může být způsobena alkoholem, chemikáliemi, drogami nebo také různými výživovými doplňky.

V některých případech se toxická hepatitida vyvíjí během několika hodin nebo dnů po expozici toxinu. V ostatních případech může trvat několik měsíců, než se objeví obvyklé příznaky toxické hepatitidy.

Příznaky toxické hepatitidy často zmizí, když se expozice toxinu zastaví. Toxická hepatitida však může trvale poškodit vaše játra, což může vést k nevratnému zjizvení jaterní tkáně (cirhóza) a v některých případech k selhání jater, což může dokonce ohrozit život.

Příznaky toxické hepatitidy – jak se projevuje?

Mírné formy toxické hepatitidy nemusí způsobit žádné viditelné příznaky a mohou být detekovány pouze krevními testy. Pokud se objeví příznaky toxické hepatitidy, mohou být následující:

  • Žloutnutí kůže a bělma očí (žloutenka)
  • Svědění
  • Bolest břicha v pravé horní části břicha
  • Únava
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Nevolnost a zvracení
  • Vyrážka
  • Horečka
  • Ztráta váhy
  • Tmavá, jakoby čajová barva moči
Cirhóza jater je vážné chronické onemocnění jater, které je obvykle způsobeno toxickou nebo virovou hepatitidou

Cirhóza jater je vážné chronické onemocnění jater, které je obvykle způsobeno toxickou nebo virovou hepatitidou

Příčiny toxické hepatitidy – co za ni může?

K toxické hepatitidě dochází, když se v játrech objeví zánět způsobený expozicí toxické látce. Toxická hepatitida se může také vyvinout, pokud užijete příliš mnoho léků na předpis nebo nějakých volně prodejných léků.

Játra normálně odstraňují a rozkládají většinu léků a chemikálií z vašeho krevního řečiště. Rozklad toxinů vytváří vedlejší produkty, které mohou poškodit játra. Přestože játra mají velkou schopnost regenerace, stálé vystavení toxickým látkám může způsobit vážné, někdy nevratné poškození.

Toxická hepatitida může být způsobena například tímto:

  • Alkohol. Silné pití alkoholu po mnoho let může vést k alkoholické hepatitidě – zánět v játrech způsobený alkoholem může snadno vést k selhání jater.
  • Volně dostupné léky proti bolesti. Přípravky proti bolesti na předpis, jako je acetaminofen (Tylenol, další), aspirin, ibuprofen a naproxen, mohou potenciálně poškodit vaše játra, zejména pokud se užívají často nebo v kombinaci s alkoholem.
  • Léky na předpis. Některé léky spojené se závažným poškozením jater jsou třeba statiny používané k léčbě vysokého cholesterolu, kombinované léky amoxicilin-klavulanát (Augmentin), fenytoin (Dilantin, Fenytek), azathioprin (Azasan, Imuran), niacin (Niaspan), ketokonazol, určité antivirotika a anabolické steroidy. Existuje mnoho dalších takových léků.
  • Byliny a doplňky stravy. Některé byliny považované za nebezpečné pro játra jsou třeba aloe vera, ploštičník hroznatý, kostival a podobně. Existuje mnoho dalších takových bylinek. U dětí se může rozvinout poškození jater, pokud si třeba popletou vitamínové doplňky s cukrovinkami a vezmou si jich hodně (ano, i takové případy byly).
  • Průmyslové chemikálie (různé druhy). Chemikálie, kterým můžete být při práci vystaveni, mohou způsobit poškození jater. Mezi běžné chemikálie, které mohou způsobit poškození jater, patří různá rozpouštědla (tetrachlormethan), látka zvaná vinylchlorid (používá se k výrobě plastů), herbicid paraquat a skupina průmyslových chemikálií zvaných polychlorované bifenyly.

Možné komplikace, které mohou nastat

Zánět spojený s toxickou hepatitidou může vést k poškození jater a zjizvení. V průběhu času tato cirhóza, ztěžuje práci jater. Nakonec cirhóza vede k selhání jater. Jedinou léčbou chronického selhání jater je nahrazení jater od zdravého dárce (to je tedy transplantace jater).

Sponzorováno

Prevence – jak se vyhnout toxické hepatitidě?

Protože není možné vědět, jak budete reagovat na konkrétní léky, toxické hepatitidě nelze vždy zabránit. Riziko jaterních problémů však můžete snížit, pokud dodržíte tyto kroky:

  • Omezíte užívání léků na minimum. Užívejte léky na předpis a i ty bez předpisu pouze v nezbytných případech. Čím méně léků užíváte, tím lépe.
  • Užívejte léky pouze podle pokynů. Postupujte podle pokynů přesně pro jakýkoli lék, který užíváte. Nepřekračujte doporučené množství, i když se zdá, že se vaše příznaky nezlepšují.
  • Buďte opatrní s užíváním různých bylinných doplňků. Nepředpokládejte, že přírodní produkt vám nemůže způsobit nějakou újmu. Před užitím bylin a doplňků se poraďte s lékařem – o výhodách a jejich rizicích.
  • Nemíchejte alkohol a léky. Alkohol a léky jsou špatnou kombinací. Přímo hrůzostrašnou kombinací, lépe řečeno. Pokud užíváte acetaminofen, nepijte alkohol. Zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka na interakci mezi alkoholem a jinými léky na předpis.
  • Učiňte bezpečnostní opatření co se chemikálií týče. Pokud pracujete s nebezpečnými chemikáliemi nebo používáte nebezpečné látky, přijměte veškerá nezbytná opatření k ochraně před expozicí. Pokud přijdete do styku s nebezpečnou látkou, postupujte podle pokynů na pracovišti.
  • Udržujte samozřejmě léky a chemikálie mimo dosah dětí. Uchovávejte všechny léky a vitamínové doplňky mimo dosah dětí a v nádobách chráněných před dětmi, aby je děti nemohly náhodně spolknout. Nádoby by neměly jít jen tak otevřít.

Diagnostika toxické hepatitidy

Testy a postupy používané k diagnostice toxické hepatitidy jsou například tyto:

  • Fyzická prohlídka. Váš lékař pravděpodobně provede fyzickou prohlídku a provede lékařskou anamnézu. Nezapomeňte si na schůzku vzít všechny léky, které užíváte, včetně volně prodejných léků a bylin, v původních obalech. Informujte svého lékaře, pokud pracujete s průmyslovými chemikáliemi nebo jste byli vystaveni pesticidům, herbicidům nebo jiným environmentálním toxinům.
  • Krevní testy. Lékař vás může objednat na krevní testy, při nichž se vyhledávají vysoké hladiny určitých jaterních enzymů. Tyto hladiny enzymů mohou ukázat, jak dobře vaše játra fungují.
  • Zobrazovací testy. Váš lékař může doporučit zobrazovací test k vytvoření obrazu vašich jater pomocí ultrazvuku, počítačové tomografie (CT) nebo magnetické rezonance (MRI).
  • Biopsie jater. Biopsie jater může pomoci potvrdit diagnózu toxické hepatitidy a vyloučit jiné příčiny. Během jaterní biopsie se pomocí jehly extrahuje malý vzorek tkáně z jater. Vzorek se pak zkoumá pod mikroskopem.

Léčba toxické hepatitidy

Lékaři se budou snažit zjistit, co způsobuje poškození jater. To je obecně první krok. Někdy je jasné, co způsobuje vaše příznaky, a jindy je potřeba více „detektivní“ práce k určení příčiny. Ve většině případů zastavení expozice toxinu způsobující zánět jater sníží příznaky, které se u vás vyskytnou.

Léčba toxické hepatitidy může zahrnovat tyto metody léčby:

Podpůrná péče

Lidé se závažnými příznaky pravděpodobně dostanou podpůrnou léčbu v nemocnici, včetně intravenózních tekutin a léků na zmírnění nevolnosti a zvracení. Váš lékař bude také sledovat poškození jater.

Léky na zvrácení poškození jater způsobené acetaminofenem

Pokud vaše poškození jater bylo způsobeno předávkováním acetaminofenem, dostanete okamžitě chemikálii zvanou acetylcystein. Čím dříve se tento lék podá, tím větší je šance na omezení poškození jater. Je nejúčinnější, pokud se podává do 16 hodin od předávkování acetaminofenem.

Pohotovostní péče

U lidí, kteří předávkují toxickými léky, je nezbytná pohotovostní péče. Lidé, kteří předávkují některými jinými léky, než je acetaminofen, mohou těžit z léčby, která odstraní urážlivé léky z těla nebo sníží jeho toxický účinek.

Transplantace jater

Pokud je funkce jater vážně narušena, může být transplantace jater pro některé lidi jedinou možností léčby. Transplantace jater je operace, která odstraní nemocná játra a nahradí je zdravými játry od dárce. Většina jater používaných v transplantacích jater pochází od zesnulých dárců. V některých případech mohou játra pocházet od žijících dárců, kteří darují část svých jater.

Sponzorováno

Máte s toxickou hepatitidou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva