Sponzorováno

Alkoholická hepatitida – příznaky, příčiny a léčba 4.76/5 (17)

Alkoholická hepatitida může zničit vaše játra.

Alkoholická hepatitida může zničit vaše játra.

Alkoholická hepatitida je nemocné, zánětlivé onemocnění jater způsobené nadměrnou konzumací alkoholu (nadměrné pití alkoholu po delší dobu).

Pokud se u vás tento stav rozvine, musíte přestat pít alkohol. Pokračující pití může vést k dalším zdravotním problémům, jako je cirhóza jater, nadměrné krvácení nebo dokonce selhání jater.

Co způsobuje alkoholickou hepatitidu?

Při zpracování alkoholu v játrech vznikají vysoce toxické chemikálie. Tyto chemikálie mohou poškodit jaterní buňky. Toto poškození ve finále vede k zánětu a alkoholové hepatitidě.

Přestože těžké užívání alkoholu vede k alkoholické hepatitidě, lékaři si nejsou zcela jisti, proč se tento stav vyvíjí. Alkoholická hepatitida se vyvíjí jen u menšiny lidí, kteří silně požívají alkohol – podle oficiálních statistik jich není více než 35 procent. Může se vzácně také rozvíjet u lidí, kteří požívají alkohol jen mírně.

Rizikové faktory pro alkoholickou hepatitidu

Protože k alkoholové hepatitidě nedochází u všech lidí, kteří nadměrně pijí alkohol, vývoj tohoto stavu mohu ovlivnit další faktory, jako například tyto:

  • genetické faktory, které ovlivňují, jak vaše tělo zpracovává alkohol
  • přítomnost nějakých jaterních infekcí nebo jiných poruch jater, jako je hepatitida B, hepatitida C a hemochromatóza
  • podvýživa
  • nadváha
  • načasování pití v souvislosti s jídlem (pití během jídla snižuje riziko rozvoje alkoholové hepatitidy)
  • ženy mají o něco vyšší riziko vzniku alkoholické hepatitidy – to může být způsobeno rozdíly v tom, jak těla mužů a žen absorbují a rozkládají alkohol.

Příznaky alkoholické hepatitidy

Příznaky alkoholické hepatitidy se liší v závislosti na rozsahu poškození jater. Pokud máte mírný případ onemocnění, nemusíte mít žádné viditelné příznaky. Jakmile však dojde k dalšímu poškození, mohou být příznaky následující:

  • změny v chuti k jídlu
  • suchá ústa
  • ztráta váhy
  • nevolnost a zvracení
  • bolest nebo otok v břiše
  • žloutenka nebo žloutnutí kůže či očí
  • horečka
  • změny ve vašem duševním stavu (třeba pocity zmatku)
  • únava
  • snadné krvácení nebo modřiny

Příznaky alkoholické hepatitidy jsou podobné příznakům způsobeným jinými zdravotními stavy. Proto je někdy diagnostika obtížná. Pokud se u vás objeví jakýkoli z těchto příznaků, měli byste se obrátit na svého lékaře, aby zjistil správnou diagnózu a zahájil léčbu.

Jak je diagnostikována alkoholická hepatitida?

Pokud máte příznaky alkoholické hepatitidy, zeptá se vás lékař na vaši zdravotní anamnézu a na konzumaci alkoholu. Váš lékař také provede fyzickou prohlídku, aby zjistil, zda máte zvětšená játra nebo slezinu. Lékař také může objednat testy, aby si potvrdil vaši diagnózu. Jsou to například tyto testy:

  • kompletní krevní obraz
  • jaterní testy
  • testy srážení krve
  • CT břicha
  • ultrazvuk jater

Lékař může v případě potřeby objednat jaterní biopsii k potvrzení diagnózy alkoholické hepatitidy. Biopsie jater je invazivní postup s určitými inherentními riziky. Vyžaduje, aby lékař odebral vzorek tkáně z jater. Biopsie jater spolehlivé ukáže závažnost a typ onemocnění jater.

Možné komplikace u alkoholové hepatitidy

Komplikace alkoholové hepatitidy, které jsou důsledkem vážného poškození jater, se týkají zejména zjizvené tkáně jater. Takto zjizvená tkáň může zpomalit průtok krve přes játra, může zvýšit tlak v hlavní krevní cévě (vrátnicová žíla) a mohou se kvůli tomu hromadit toxiny.

Komplikace mohou být:

  • Zvětšené žíly (varixy). Krev, která nemůže volně protékat portální (vrátnicovou) žílou, se může vrátit zpět do jiných krevních cév v žaludku a jícnu. Tyto krevní cévy mají tenké stěny a pravděpodobně budou krvácet, pokud jsou naplněny příliš velkým množstvím krve. Těžké krvácení v horní části žaludku nebo jícnu je život ohrožující a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.
  • Ascites (též hydroperitoneum, nebo vodnatelnost břišní). Tekutina, která se hromadí v břiše, by se mohla nakazit a vyžadovat léčbu antibiotiky. Ascites není život ohrožující, ale obvykle je známkou pokročilé alkoholové hepatitidy nebo cirhózy.
  • Zmatenost, ospalost a nezřetelná řeč (jaterní encefalopatie). Poškozená játra mají potíže s odstraňováním toxinů z těla. Nahromadění toxinů může poškodit váš mozek. Těžká jaterní encefalopatie může vést k bezvědomí.
  • Selhání ledvin. Poškozená játra mohou ovlivnit průtok krve do ledvin, což má za následek poškození těchto orgánů.
  • Cirhóza jater. Toto jizvení jater může vést k selhání jater.

Léčba alkoholické hepatitidy

A jak se dá tento problém léčit?

Sponzorováno

Alkoholická hepatitida je zánět jater způsobený pitím alkoholu.

Abstinence – konec pití alkoholu

Alkoholická hepatitida je stav, který je způsoben a dále zhoršován užíváním alkoholu. Pokud máte diagnózu alkoholické hepatitidy, musíte přestat pít alkohol. Lidé, kteří nadále pijí alkohol, čelí vysokému riziku vážného poškození jater a případně i smrti.

Možná ještě budete moci zvrátit poškození jater tím, že se v časných stádiích onemocnění úplně vyhnete alkoholu. Jakmile dojde k významnějšímu poškození, stávají se změny v játrech trvalé. Významné poškození může vést k stavům, jako je cirhóza, problémy se srážením krve a vysoké hladiny bilirubinu. A to nechcete.

A i když je poškození příliš těžké na zvrácení, měli byste přestat pít, abyste zabránili dalšímu poškození jater. U lidí s trvalým poškozením jater v důsledku pití alkoholu je mezi těmi, kdo přestanou pít, ve srovnání s těmi, kteří nadále pijí, nárůst míry přežití o 30 procent.

Vždy je přínosem přestat pít. Máte-li závislost na alkoholu a potřebujete pomoc s ukončením pití, poraďte se se svým lékařem o různých možnostech léčby závislosti. Existuje mnoho vynikajících nemocnic a klinických zařízení, které se specializují na detoxikaci a zotavení po závislosti na alkoholu.

Léčba podvýživy

Váš lékař může doporučit speciální stravu pro vyřešení nutričních problémů. Můžete být odkázáni na dietologa, který vám může navrhnout způsoby, jak zvýšit spotřebu vitaminů a živin, které vám chybí.

Užívání léků

Léčba alkoholické hepatitidy může zahrnovat braní léků, které snižují zánět v játrech a zlepšují funkci jater.

Pokud máte těžkou alkoholickou hepatitidu, lékař vám může doporučit:

  • Kortikosteroidy. Tyto léky prokázaly určitý krátkodobý přínos ve zvýšení přežití některých lidí s těžkou alkoholickou hepatitidou. Kortikosteroidy však mají závažné vedlejší účinky a obvykle nejsou předepsány, pokud máte selhání ledvin, gastrointestinální krvácení nebo infekci.
  • Pentoxifylin. Váš lékař může doporučit tento protizánětlivý lék, pokud máte těžkou alkoholickou hepatitidu a nemůžete užívat kortikosteroidy. Celkový přínos pentoxifylinu pro alkoholickou hepatitidu není jasný. Studie naznačují, že pentoxifylin nemusí být účinný u lidí s mírnou alkoholickou hepatitidou nebo u lidí, kteří nereagovali na léčbu steroidy.

Transplantace jater

Váš lékař může doporučit transplantaci jater, pokud jsou vaše játra vážně poškozena. Chcete-li být vhodným kandidátem pro transplantaci jater, musíte prokázat, že nebudete pokračovat v pití, pokud dostanete nová játra. Před transplantací se musíte zdržet alkoholu nejméně na šest měsíců.

Prevence – jak můžete zabránit alkoholické hepatitidě?

Nejlepší způsob, jak zabránit alkoholické hepatitidě, je úplně se vyhnout alkoholu. Nebo pokud už alkohol budete pít, čiňte tak pouze s mírou.

Alkoholické hepatitidě také můžete zabránit udržováním zdravé váhy a ochranou před hepatitidou B a hepatitidou C. Hepatitida B a C jsou onemocnění přenášená krví. Jsou přenášeny sdílením jehel a jiného vybavení při užívání drog nebo prostřednictvím některých tělesných tekutin (např. při nechráněném sexu). V současné době jsou vakcíny dostupné pouze pro hepatitidu B, ale nikoli pro hepatitidu C.

Dlouhodobý výhled při alkoholické hepatitidě

Váš výhled závisí na závažnosti vašich příznaků a rozsahu poškození jater. Záleží také na tom, zda přestanete pít. Pokud jsou vaše příznaky mírné a přestanete pít, je váš výhled velmi dobrý.

Sponzorováno

Máte s alkoholickou hepatitidou nějaké zkušenosti? Budeme rádi, pokud se s námi podělíte v komentářích.

A co si dále o alkoholu přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva