Sponzorováno

Baňkování neboli vakuová masáž – kdy ji podstoupit? 4.85/5 (61)

 • Baňkování, známé také jako vakuová masáž, je tradiční technika používaná v mnoha kulturách po celém světě k léčbě různých zdravotních problémů. Tato metoda zahrnuje aplikaci speciálních nádob, nazývaných baňky, na kůži tak, aby vytvořily vakuum nebo podtlak. Baňky mohou být vyrobeny z různých materiálů, jako je sklo, plast nebo silikon.
 • Princip baňkování spočívá v nasáknutí kůže a vrstev pod ní do baňky, což vytváří podtlak. To má několik možných účinků na tělo.
 • Zlepšení cirkulace krve: Baňkování může zvýšit průtok krve v oblasti, kde jsou baňky aplikovány. To může přispět k lepšímu zásobování tkání kyslíkem a živinami.
 • Uvolnění svalového napětí: Podtlak vytvořený baňkami může pomoci uvolnit napjaté svaly a zmírnit svalovou bolest.
 • Odvodnění: Baňkování může pomoci odstranit přebytečnou tekutinu z tkání a podpořit lymfatický systém.
 • Zlepšení lymfatického toku: Tím, že pomáhá odstraňovat odpadní látky a toxiny z tkání, může baňkování podporovat zdravý lymfatický tok.
 • Baňkování se používá k léčbě různých stavů a problémů, včetně bolesti zad, napětí v krku a ramenou, svalových zranění, artritidy, migrény, bronchitidy a dalších. Je často používáno v rámci tradiční čínské medicíny a dalších alternativních léčebných metod.
 • Během procedury baňkování terapeut nejprve aplikuje olej nebo jiný klouzavý prostředek na kůži a poté použije baňky k vytvoření podtlaku. Baňky mohou být ponechány na kůži po určitou dobu (závisí na terapeutickém účelu) nebo se mohou pohybovat po povrchu kůže, což se nazývá "suché baňkování."
 • Baňkování by mělo provádět školený a kvalifikovaný terapeut, protože nesprávné použití může způsobit podlitiny nebo další nežádoucí účinky. Před zvažováním baňkování jako léčebné metody byste měli konzultovat s lékařem nebo odborníkem na alternativní medicínu, zejména pokud máte nějaký zdravotní problém nebo potřebujete individuální radu.

Zkusíte baňkování na vaše bolavá záda?

Zkusíte baňkování na vaše bolavá záda?

Baňkování je vakuová masáž, která se provádí pomocí skleněných nebo jiných baněk na principu Headových reflexních zón. Ze zdravotního hlediska ovlivňuje hlavně na lymfatický systém a v praxi je vhodnou kombinací ostatních masáží.

Baňkováním rozumíme přikládání skleněných nádobek, ve kterých je vytvořen podtlak, což způsobí jejich přisátí na pokožku. Baňky se přikládají na určená místa (reflexní zóny, akupunkturní body, ashi zóny) nebo se používají k masáži. Baňky jsou různého tvaru, obvykle kulovitého nebo zvonovitého tvaru, s průměrem otvoru asi 15 – 90mm​​. Efekt baňkování je v regulaci toku krve a qi. Má napomáhat vytažení škodlivin na povrch a jejich vyloučení. Otevírá kožní poty a umožňuje eliminaci škodlivin.

Hlavním cílem léčení odsávacími baňkami je posílit samoléčící síly organismu, dát je do pohybu, aktivizovat a regenerovat celý organismus a zvyšovat jeho výkonnost. V současnosti se baňkování pro svoji nenáročnost a pozoruhodný účinek při léčení mnoha akutních a chronických nemocí dostává znovu do pozornosti lékařů i laiků.

Účinky baňkování

Účinky baňkování se dají shrnout do následujících bodů:

a) zrychluje se metabolismus v kůži, zlepšuje se činnost potních a mazových žláz, zvyšuje se přísun živin ke tkáni,
b) podpora regenerace kůže a zvýšení její odolnosti vůči různým škodlivinám,
c) podtlakem se stimuluje krevní a lymfatický oběh, zvýšený průtok krve, znamená zvýšení teploty v kůži a ve svalech,
d) u kloubů bylo pozorováno zvýšení sekrece synoviální tekutiny, baňkování odstraňuje spasmy kolem postiženého kloubu,
e) stimulace vnitřních orgánů, zvyšuje peristaltiku, motilitu gastrointestinálního traktu, zlepšuje trávení a vstřebávání živin,
f) stimulace nervových zakončení.

Kdy se baňkování používá?

Baňkování se používá na:

 • kloubní a svalové problémy, problémy horního pletence a hrudní oblasti,
 • bolesti zad, páteře, především u starších osob. Převládající stav dlouhodobý, s vyčerpáním. Stavy diagnostikovány s opotřebením, latinské názvy končící slovem …artróza (spondylartróza – postižení kloubních spojení páteře, koxartróza – postižení kyčelních kloubů, gonartróza – postižení kolenních kloubů atd.). Baňky aplikujeme v místě obtíží.
 • stavy akutní, zánětlivé stavy, poúrazové stavy. Baňky mimo akutní ložisko, ve směru toku energie, se smyslem odvedení a mobilizace energie od přeplněného ložiska.
 • vysoký krevní tlak,
 • léčení plicních nemocí, dlouhodobé problémy průdušek (dlouho trvající bronchitidy),

Frekvence baňkování je 1 a 2x týdně. Děti do 4 let věku nebaňkujeme, u silnějších a vysloveně obézních klientů hloubkovým účinkem baněk se dostaneme pod tukovou vrstvu a ovlivníme tak jejich bolestivé problémy.

Sponzorováno

Kdy se baňkování neprovádí?

 • Děti do 4 let věku,
 • U všech krvácejících stavů (hemofilie, leukemie, zvýšená lomivost kapilár)
 • Na poškozenou kůži (popáleniny, infekční kožní onemocnění, alergické exrtémy, poranění kůže),
 • U těhotných žen nebaňkujeme podbřišek a dolní bederní oblast, (těhotné ženy někdy raději vůbec nebaňkujeme),
 • Na smyslové orgány,
 • U silně vyčerpaných salebo apatických klientů pouze prázdná metoda a krátkou dobu,
 • Nad křečovými žilami,
 • Úrazy, zlomeniny, křečové žíly, v místech, kde se cévy dostávají přímo na povrch kůže,
 • Těžké otoky,
 • Při srdečních onemocněních, srdečních infarktů,
 • Těžké jaterní onemocnění, cirhóza, ascites,
 • Při tuberkulóze,
 • V opilosti, při nadměrné únavě, hladu,
 • Při psychických poruchách, u neklidných klientů,
 • Při tetanu, vzteklině a jiných křečových onemocněních,

Po baňkování

Aplikace baněk může způsobit zhmoždění a kruhově otisky baněk na kůži, velikost závisí na trvání baňkování a na síle přisátí. Klient by neměl cítit bolest. Za normálních okolností zmizí podlitiny do jednoho týdne. Při silném přisátí se může objevit puchýř. Po ukončení baňkování se doporučuje celou ošetřenou plochu lehce promasírovat (tření, chvění) v toku energie. Po aplikaci mohou nastat lehké závratě a může dojít k poklesu krevního tlaku u starších lidí (nad 50 let věku). Někdy mohou po banky cítit nevolnost neurotičtější a hysteričtější klienti.

Pozitivní účinky baňkování

1. Vliv na kůži

Fyzikální podněty totiž působí přímo na vlasovou cibulku a rozšiřují krevní cévy. Prostřednictvím mírného tahu se zrychluje tkáňově metabolizmus v kůži, zlepšuje se činnost potních a mazových žlázek i kožní dýchání a zvyšuje se přísun živin do tkání. Podstatou léčby baňkami není jen odstranění stagnující staré krve z pokožky, ale také vyčištění kožního povrchu od jedovatých látek.

2. Vliv na svaly

Tah vyvíjený při baňkování, stimuluje kožní kapiláry, což aktivuje funkci krevních cév ve svalech. Rozšíření cév ve svalech usnadňuje průtok krve: tím se odstraní místní stagnace krve, dojde k významnému zlepšení stavu např. u tzv. zamrzlého ramene. Kromě toho se upravuje i lymfatický tok.

3. Vliv na klouby

Jedna z diagnóz, u které je baňkování vhodné a účinné je chronický revmatismus. Pozitivní vliv se projevuje na zlepšení prokrvení kloubu a zvýšené sekreci mezikloubní tekutiny. Baňkování může odstranit i případné svalové spasmy v okolí postiženého kloubu.

4. Vliv na trávicí soustavu

Většina pacientů po baňkování pociťuje hlad. Trávicí orgány, zvláště slezina a žaludek, jsou nejdůležitějším „motorem“ organismu. Sací síla lehkého podtlaku v bodech na břiše stimuluje vnitřní orgány, zlepšuje perilstatiku a sekreci i kvalitu trávicích šťáv. Tím se zlepšuje trávení a vstřebávání živin. Baňkování je tedy účinné při chronických onemocněních žaludku a střev a zácpy.

5. Čištění krve

Následkem podtlaku a sání se zlepšuje krevní oběh v tepnách a žilách, dochází při tom k přechodnému vzniku drobných hematomů. Můžeme tak zmírnit kongesci, usnadnit tok krve a zabránit pozánětlivé extravazaci v tkáních. Zlepšení toku krve je tedy nejdůležitějším účinkem této léčebné metody, která se dá úspěšně využít při ošetření zatvrzelých arterií, zmrzlého ramene a pod.

6. Účinky na nervový systém

Baňkování stimuluje kožní senzitivní nervy, dochází i k ovlivnění zón kontrolovaných odpovídajícími nervy. Při ošetřování zad dochází k přímému ovlivnění střední linie (spinálních a parasympatických nervů) a vedle toho sympatické inervace. Dráždění má dobrý vliv nejen na autonomní nervový systém, ale také na různé orgány jimi řízené. Baňkování je účinné u obecných problémů jako chronická bolest hlavy, závratě, malátnost, zmrzlé rameno, únava, a pod., které vznikají v důsledku úzkosti, trápení a tělesné bolesti. Použití baněk je efektivní také u vnitřních chronických onemocnění jako vysoký krevní tlak, neuralgie (bolesti v průběhu nervu) a revmatismus.

Sponzorováno

Byli jste na baňkování? Jak se vám to líbilo? Napište nám do komentářů.

A co si dále přečíst na toto téma?

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Baňkování neboli vakuová masáž – kdy ji podstoupit?”

 1. Josef SLAVÍK napsal:

  Vážení,
  přečetl jsem si se zájmem Váš článek a na jeho základě bych si vás dovolil požádat o radu na následující problematiku.
  Začal jsem navštěvovat léčitelku, která mně začala aplikovat baňkování. Nyní jsem po prvním sezení resp. ležení a ještě téhož
  dne (asi již po 3 hod.) začala mně vznikat jakási reakce organismu
  na baňkovací proces. Či-li zvýšené točení hlavy, bolesti hlavy, ztráta životní energie (čchi), problémy s ostrostí vidění, dýchací
  problémy, horkost hlavy a zíbnutí chodidel (tělesná teplota byla v normálu) a ještě další příznaky (bolesti celé páteře).
  Nyní jsou to dva dny po aplikaci a problémy přetrvávají. I když
  v současné době v tomto může hrát svou roli i počasí. Přechází
  přes nás spousta tlakových vln a já jsem na ně citlivý ….
  Aplikace byly určeny vždy po sedmi dnech na 30 minut.
  Děkuji za odpověď.
  Josef Slavík, Plzeň

 2. Fíla napsal:

  Zdravím, možná je to podivné, ale mě baňkování hodně pomohlo se zažíváním. Opravdu super. Je to tak, baňkování odstraňuje dokonce i zažívací potíže.

  Doporučuji baňkování jako doplněk ke klasické masáži.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva