Headovy kožní zóny – upozorní nás na stav orgánů 4.6/5 (15)

Henry Head

Henry Head

Termoregulační diagnostika (TRD), která funguje na bázi snímání teplotních rozdílů na povrchu těla, využívá k vyhodnocení zdravotního stavu vyšetřované osoby rovněž takzvaných Headových zón. V roce 1890 je objevil anglický neurolog Henry Head (1860 – 1940).

Jako první lékař tak dokázal, že dysfunkce vnitřních orgánů se odráží na povrchu těla. A sice prostřednictvím nervových spojení mezi míchou a kůží. Head následně rozdělil oblasti těla na přesně ohraničené segmenty či oblasti, které pojmenoval jako dermatomy.

Zjistil, že vnitřní orgány nemají dostatek receptorů bolesti. V důsledku toho pak nervové vzruchy nedorazí do mozku, aby nás upozornily, že je něco v nepořádku. Naopak signály o stavu vnitřních orgánů směřují do dermatomů, které se tak stanou přecitlivělými na dotek.

Pokud nás například budou trápit ledviny či močový měchýř, projeví se to citlivostí malé oblasti kůže u naší pravé lopatky. Podobně známky špatné funkce tlustého střeva můžeme vnímat na povrchu těla v oblasti kostrče. Příznaky angíny kromě bolesti krku je možné indikovat rovněž citlivostí kůže na levém rameni nebo paži.

V důsledku teprve začínajících negativních změn na vnitřních orgánech může být vnímání změn u jednotlivých Headových zón velmi nepatrné. Termoregulační diagnostika je ovšem schopna jemné změny teplot v oblasti zón odhalit a pomocí vhodně zvolené terapie (ideálně miniMEDIC Harmonie či miniMEDIC pro domácí použití) hrozící nemoci včas zabránit.

Samozřejmě je možné využít jiných metod, jako je třeba reflexní terapie či baňkování. Tady ovšem platí zásada, že se stimulace vnitřních orgánů přes povrch těla musí provádět opakovaně. A co se týče baňkování, které je jinak velmi účinné, nelze jej použít u osob s vysokým krevním tlakem. Což pro miniMEDIC neplatí.

Zdroj obrázku: By G. C. Beresford – [1], CC BY 4.0, Link

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva