Kopr a zdraví – jaké má na nás účinky? 4.94/5 (16)

Sponzorováno

Kopr je super pro naše zdraví

Kopr je super pro naše zdraví

Kopr je bylina rostoucí ve žlutých květech a je vysoká až 75 cm. Už v Novém zákoně se doporučovala na bolení hlavy a rozšiřování cév. Římští gladiátoři si před zápasem natírali koprem ruce a nohy pro posílení svalů. Koprem se později posilovali i atleti. Podle pověr tato rostlinka dokonce zaháněla démony.

Jaké je použití kopru v kuchyni? Všichni ho známe. Kopr se využívá do polévek, omáček, bramborových salátů, pomazánek apod. Lidé jsou zvyklí využívat v kuchyni jen jeho květy a listy, ale stejně výborná jsou koprová semínka.

Slovo kopr, v originále „Dilla“, pochází ze Skandinávie a znamená „uklidňující“. Kopr je doma v jižním Rusku, západní Africe, ale i ve Středomoří. Je to odpradávna důležitá bylina používaná k vaření a léčení. Vzpomíná se v Bibli, a také v egyptských hieroglyfech. Populární byl v antickém Římě i Řecku, kde byl pro své rozličné léčitelské vlastnosti znamením bohatství. Hippokrates jej popsal jako léčivo na čištění ústní dutiny a opražená semínka sloužila k léčení ran pro vojáky.

Léčivé účinky kopru

 • Kopr podporuje tvorbu mléka u kojících matek
 • Podporuje tvorbu žaludečních šťáv
 • Tiší kašel

Pomáhá při poruchách trávicího traktu, zvyšuje chuť k jídlu, při zánětech dýchacích cest, ke zvýšení produkce mateřského mléka, na zklidnění při nespavosti. Kopr obsahuje dva léčebné komponenty: monoterpeny a flavonoidy. Monoterpeny aktivují enzymy v našem těle a flavonoidy pomáhají regenerovat a zpevňovat cévy. Olej z koprových semen má antibakteriální účinky podobné česneku. Nať má zase díky obsahu vápníku dobrý vliv na pevnost kostí. Také je dobrým zdrojem vlákniny, což podporuje dobrou funkci střev.

Léčivé účinky semen kopru

Semínka kopru obsahují vitamín C, A, dále silice, vápník, fosfor a mnoho dalších minerálních látek.

Sponzorováno

 • Koupel s koprovými semeny posiluje nehty
 • Žvýkáním semen kopru budete mít sladší a příjemnější dech
 • Koprová semena pomáhají i při špatném trávení, nadýmání, škytavce, žaludečních křečích, nespavosti a kolice

Od nepaměti se vývar ze semen používal například proti dětské kolice nebo dospělým při vadném žaludku či bolestech hlavy. Syrové rozžvýkané semínka osvěžují a osladzujú dech.

V kuchyni s koprem opatrně

Kopr třeba v kuchyni používat opatrně, protože ve větším množství dodává jídlu trpkou až nahořklou chuť. Pokud připravujeme omáčku, kopr do omáčky přidáváme až nakonec, protože to úplně stačí na to, aby do ní pronikla jeho kořeněná vůně. Pro jeho silné aroma ho skladujte dobře uzavřený.

Kopr se velmi často používá k nakládání zeleniny, jako například čalamády, zelí, okurek a dalších. Ocet ochucený koprem je známý po staletí a to hlavně v Rusku a Skandinávii, kde se využívá při nakládání ryb, jídel z jednoho hrnce a polévek. Kopr se používá i při přípravě slaných koláčů, chlebů, speciálně žitných, kde se kombinuje s kmínem.

Další skvělé použití je ve spolupráci s kysanou smetanou nebo jogurtem na přípravu dipů a salátů. Sekanou koprovou natí se sype uzený losos, pstruh, krevety, vařené vejce, strouhaná okurka, vařené zelené fazolky, vařený květák či tuřín.

Nejlepší je čerstvý kopr

Při koupi kopru vždy upřednostníme čerstvý před sušeným, abychom vyžili jeho úžasné aroma. Lístky by měly být nadýchané, pěkně zelené. Řezaný kopr uchováme zabalený ve vlhké papírové utěrce uložený v kapse v chladničce až 7 – 10 dní. Při koupi sušeného kopru je nejlepší kupovat ten z domácí produkce, nebo si přes léto můžeme z přebytků úrody sami nasušit.

Sponzorováno

Uskladníme jej v uzavřené nádobě na chladném místě, maximálně na šest měsíců.

A dále si přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Bez komentáře u článku “Kopr a zdraví – jaké má na nás účinky?”

  1. […] Používejte raději na zdejší poměry tradičnější rostliny jako zmíněnou petrželku nebo kopr, který má močopudné účinky a je dobrý na větry. Na dezinfekci střev je dobré občas […]

  2. […] problém zcela odstranit. Do vaření luštěnin přidáváme lžičku bazalky, majoránky, či kopru. Všechny působí proti nadýmání. Při přetrvávajícím problému s nadýmáním zkuste […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva