Sponzorováno

Kopr a zdraví – jaké má na nás účinky? 4.94/5 (16)

Kopr je super pro naše zdraví

Kopr je super pro naše zdraví

Kopr vonný je běžně používaná kulinářská bylina a známá díky použití k ochucení zavařených okurků nebo v koprové omáčce. V zahrádce s léčivými bylinami je však často kopr přehlížen a mnoho bylinných knih jej dokonce ani neuvádí ve výčtu léčivých bylinek.

Navzdory tomu má kopr mnoho skvělých vlastností. Pěstuje se velmi snadno, což z něj dělá vynikající čerstvou bylinku, kterou mohou pěstovat i začátečníci, a je velmi dobře snášena lidmi všech věkových kategorií.

Zde je více o skrytých výhodách kopru a o tom, jak ho můžete použít na trávení, svalové křeče a další.

Představme si kopr

Stejně jako mnoho jiných prospěšných bylin dostal kopr (Anethum graveolens) nevýrazné označení „plevel“. Pochází z Eurasie a Středomoří a je to dvouletá rostlina z čeledi mrkvovitých, která se obvykle pěstuje na zahradě jako letnička.

Chcete-li kopr pěstovat na své zahradě, dopřejte mu dobře odvodněnou půdu a hodně sluníčka a tepla. Abyste zabránili jeho zaplevelení, můžete kopr zasadit do květináčů, ale není to invazivní rozšiřovač jako máta.

Z nutričního hlediska vám čerstvý kopr poskytuje malé množství vitamínu C, vitamínu A, manganu, kyseliny listové a železa a je plný antioxidantů.

Kopr je bylina rostoucí ve žlutých květech a je vysoká až 75 cm. Už v Novém zákoně se doporučovala na bolení hlavy a rozšiřování cév. Římští gladiátoři si před zápasem natírali koprem ruce a nohy pro posílení svalů. Koprem se později posilovali i atleti. Podle pověr tato rostlinka dokonce zaháněla démony.

Jaké je použití kopru v kuchyni? Všichni ho známe. Kopr se využívá do polévek, omáček, bramborových salátů, pomazánek apod. Lidé jsou zvyklí využívat v kuchyni jen jeho květy a listy, ale stejně výborná jsou koprová semínka.

Slovo kopr, v originále „Dilla“, pochází ze Skandinávie a znamená „uklidňující“. Kopr je doma v jižním Rusku, západní Africe, ale i ve Středomoří. Je to odpradávna důležitá bylina používaná k vaření a léčení. Vzpomíná se v Bibli, a také v egyptských hieroglyfech. Populární byl v antickém Římě i Řecku, kde byl pro své rozličné léčitelské vlastnosti znamením bohatství. Hippokrates jej popsal jako léčivo na čištění ústní dutiny a opražená semínka sloužila k léčení ran pro vojáky.

Léčivé účinky kopru

  • Kopr podporuje tvorbu mléka u kojících matek
  • Podporuje tvorbu žaludečních šťáv
  • Tiší kašel

Pomáhá při poruchách trávicího traktu, zvyšuje chuť k jídlu, při zánětech dýchacích cest, ke zvýšení produkce mateřského mléka, na zklidnění při nespavosti. Kopr obsahuje dva léčebné komponenty: monoterpeny a flavonoidy. Monoterpeny aktivují enzymy v našem těle a flavonoidy pomáhají regenerovat a zpevňovat cévy. Olej z koprových semen má antibakteriální účinky podobné česneku. Nať má zase díky obsahu vápníku dobrý vliv na pevnost kostí. Také je dobrým zdrojem vlákniny, což podporuje dobrou funkci střev.

Perfektní na trávení

Kopr se používá jako trávicí prostředek po stovky let. Jak listy, tak semena mohou být použity jako tonikum pro trávení, ale semena jsou obecně považována za silnější z těchto dvou.

Semena kopru mají hřejivé vlastnosti, které zklidňují zažívací potíže, pomáhají uvolňovat plynatost a bojují proti pomalosti v trávicím traktu. Čaj z listů nebo semen kopru je také starým lékem na koliku.

Abyste získali úlevu od trávení po jídle – nebo kdykoli během dne – můžete jednoduše žvýkat semínka kopru nebo si z nich udělat odvar.

Dalším způsobem, jak využít kopr při zažívacích potížích, je jako esenciální olej. Olej lze naředit a potřít si žaludek a vůně může pomoci i při nevolnosti. Lze jej také kombinovat s jinými esenciálními oleji.

Úleva při svalových křečích

Dalším použitím kopru v průběhu let bylo zmírnění svalových křečí a bolesti. Obsahuje rostlinné sloučeniny, které mají přirozené protizánětlivé vlastnosti a pomáhají uvolnit napjaté svaly.

Kopr se nejčastěji používal při menstruačních bolestech, obvykle jako čaj. Lze jej však použít i zevně zředěním silice v nosném oleji a vmasírováním do jakékoli svalové skupiny, která potřebuje úlevu.

Sponzorováno

Pro zlepšení imunity

Čerstvý kopr obsahuje živiny, zejména vitamín C a antioxidanty, které mohou nabídnout podporu vašemu imunitnímu systému. Samozřejmě byste museli zkonzumovat větší množství kopru, než jen posypat jídlo, abyste získali dostatek těchto živin pro skutečné posílení imunity.

Existují také další potenciální výhody kopru pro imunitu, protože má antimikrobiální vlastnosti. Esenciální olej je nejúčinnější formou pro boj s patogeny a prokázal schopnost inhibovat nebo zabíjet různé kmeny bakterií a hub.

Pro osvěžení dechu

Osvěžení dechu může být stejně snadné jako žvýkání pár semínek kopru po jídle. Nejen, že to pomůže vašemu dechu lépe vonět, pomůže to také zklidnit a podpořit vaše trávení.

Jako bonus mohou antimikrobiální vlastnosti kopru pomoci udržet vaše ústa zdravá.

Pomoc pro kojící matky, podporuje laktaci

Dalším tradičním použitím kopru bylo pomoci zvýšit tvorbu mateřského mléka u kojících žen.

Pro tento účel jsou semena částí rostliny, která se používá, obvykle ve formě čaje. Obsahují živiny, které podporují kojící tělo a také rostlinné sloučeniny, které prokázaly měřitelný vliv na tvorbu mateřského mléka.

Přírodní afrodiziakum

Kopr pravděpodobně není první rostlinou, která vás napadne, pokud chcete zvýšit sexuální touhu nebo funkci, ale jako afrodiziakum se používá po tisíce let – možná již od starověké egyptské říše. Jeho použití může být stejně jednoduché jako difuze aromatického esenciálního oleje nebo užívání extraktu.

Kromě toho, že je kopr překvapivým afrodiziakem, má také výhody pro vaši náladu. Má celkově uklidňující, povznášející účinek a může mít dokonce antidepresivní vlastnosti.

Je libo motýly?

Je jasné, že to není zrovna přínos pro zdraví, ale je to důležitý aspekt kopru, který je třeba zmínit, protože často zapomínáme, že bylinky nejsou jen o lidském zdraví.

Na zahradě je kopr velkým lákadlem pro otakárky. Kladou vajíčka na rostliny a z vajíček se nakonec vylíhnou zelené housenky s černými pruhy a žlutými skvrnami. Tyto housenky se samozřejmě jednoho dne promění v motýly.

Léčivé účinky semen kopru

Semínka kopru obsahují vitamín C, A, dále silice, vápník, fosfor a mnoho dalších minerálních látek.

  • Koupel s koprovými semeny posiluje nehty
  • Žvýkáním semen kopru budete mít sladší a příjemnější dech
  • Koprová semena pomáhají i při špatném trávení, nadýmání, škytavce, žaludečních křečích, nespavosti a kolice

Od nepaměti se vývar ze semen používal například proti dětské kolice nebo dospělým při vadném žaludku či bolestech hlavy. Syrové rozžvýkané semínka osvěžují a osladzujú dech.

V kuchyni s koprem opatrně

Kopr třeba v kuchyni používat opatrně, protože ve větším množství dodává jídlu trpkou až nahořklou chuť. Pokud připravujeme omáčku, kopr do omáčky přidáváme až nakonec, protože to úplně stačí na to, aby do ní pronikla jeho kořeněná vůně. Pro jeho silné aroma ho skladujte dobře uzavřený.

Kopr se velmi často používá k nakládání zeleniny, jako například čalamády, zelí, okurek a dalších. Ocet ochucený koprem je známý po staletí a to hlavně v Rusku a Skandinávii, kde se využívá při nakládání ryb, jídel z jednoho hrnce a polévek. Kopr se používá i při přípravě slaných koláčů, chlebů, speciálně žitných, kde se kombinuje s kmínem.

Další skvělé použití je ve spolupráci s kysanou smetanou nebo jogurtem na přípravu dipů a salátů. Sekanou koprovou natí se sype uzený losos, pstruh, krevety, vařené vejce, strouhaná okurka, vařené zelené fazolky, vařený květák či tuřín.

Nejlepší je čerstvý kopr

Při koupi kopru vždy upřednostníme čerstvý před sušeným, abychom vyžili jeho úžasné aroma. Lístky by měly být nadýchané, pěkně zelené. Řezaný kopr uchováme zabalený ve vlhké papírové utěrce uložený v kapse v chladničce až 7 – 10 dní. Při koupi sušeného kopru je nejlepší kupovat ten z domácí produkce, nebo si přes léto můžeme z přebytků úrody sami nasušit.

Sponzorováno

Uskladníme jej v uzavřené nádobě na chladném místě, maximálně na šest měsíců.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Kopr a zdraví – jaké má na nás účinky?”

  1. […] Používejte raději na zdejší poměry tradičnější rostliny jako zmíněnou petrželku nebo kopr, který má močopudné účinky a je dobrý na větry. Na dezinfekci střev je dobré občas […]

  2. […] problém zcela odstranit. Do vaření luštěnin přidáváme lžičku bazalky, majoránky, či kopru. Všechny působí proti nadýmání. Při přetrvávajícím problému s nadýmáním zkuste […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva