Sponzorováno

Zdravotní testy pro domácí použití – co zjistíte z krve? 4.8/5 (5)

Zdravotní testy pro domácí použití - co zjistíte z krve?Testy mohou být použity pro prevenci onemocnění nebo pro otestování zásadních zdravotních problémů. Testy zakoupené v lékárnách mají uživatelů nasměrovat k dalším krokům, které zajistí prevenci nebo léčbu zdravotního problému.

Předtím, než přistoupíte k domácímu testování, rozmyslete si, zda jste schopni psychicky ustát i špatný výsledek z testování a pak reálně jednat tak, že navštívíte odborného pracovníka – lékaře pro další zpřesnění výsledku testu, respektive podrobit se standardním vyšetřením ve zdravotnických zařízeních.

Testy z krve

Test na přítomnost krve ve stolici

Existuje mnoho rychlých testů pro zjišťování skrytého krvácení, kterými se odhalí i nepatrné krvácení do stolice. Tyto testy jsou vytvořeny na základě specifické imunologické reakce, která je citlivá na přítomnost hemoglobinu – součásti lidské krve. Detekce se používá jako preventivní vyšetření některých zdrojů krvácení z trávicí soustavy, a zejména ze střevního traktu. Krvácení se často vyskytuje ve spojitosti se závažným onemocněním střevního traktu, divertikulitidou, polypy, Crohnovou chorobou, kolorektálním karcinomem atd. Na analýzu stačí jediný vzorek. Odběr je možný kdykoliv během dne, stačí vzorek odebraný i z toaletního papíru (po jeho použití). Před provedením testu není třeba dodržovat žádná dietní omezení. Výsledek testů je rychlý – od 5 do 30 sekund.

Cena testu se pohybuje v zahraničí kolem 3,17 – 8,40 EUR (u nás cca od 100kč – 300kč).

Test na zjištění krevní skupiny

Můžete použít test, kterým velmi jednoduše zjistíte, jakou máte krevní skupinu. Test je založen na zjišťování v rámci systémů ABO a Rhesus (Rh). Výsledkem testu může být některá z následujících 8 možných kombinací: O Rh +, O Rh-, A Rh +, A Rh-, B Rh +, B Rh-, AB Rh +, AB Rh-. Cena testu se pohybuje kolem 12 EUR (u nás asi 300 – 350Kč).

Test pro stanovení glukózy v krvi

Testy na stanovení glukózy v krvi se využívají při podezření na možnost onemocnění cukrovkou diabetes. Toto, poměrně časté onemocnění, se projevuje přítomností zvýšené hladiny cukru v krvi. Test ukáže změnu barvy podložky, což je důkazem přítomnosti zvýšené koncentrace glukózy v krvi. Výsledek se domácím testem dosáhne do 15 minut. Pro zjištění cukrovky se používají i proužky do glukometrů. Omezení tohoto testu spočívá v tom, že ne každý druh proužků se hodí do každého glukometru.

Cena testu se pohybuje okolo 3,75 EUR. U nás asi 120Kč.

Test na zjištění rakoviny prostaty

Test PSA – prostatického specifického antigenu. Měří hladinu PSA (bílkovina tvořená žlázou) v krvi. Zvýšená hladina PSA poukazuje na onemocnění prostaty (nemusí jít jen o rakovinu prostaty).

Karcinom prostaty je onemocnění žlázy nacházející se pod močovým měchýřem a před konečníkem u mužů. Příznaky onemocnění jsou nucení na močení, krev v moči, krev v ejakulátu, problematické močení, potíže s erekcí, bolestivá ejakulace a otok nohou, resp. bolesti kyčlí a horní části stehen.

Cena testu se pohybuje kolem 8,5 – 12 EUR. U nás do 300kč.

Sponzorováno

Test na syfilis

Syfilis není nemocí minulosti. Onemocnět můžete při nechráněném pohlavním styku s infikovanou osobou. Infekce se projevuje nejdříve měkkým vředem, později tvrdými vředy v okolí genitálií. Včasné neodhalení nemoci přináší chronické problémy, bolest kloubů, kožní problémy velkého rozsahu až neurologické změny. Tělo si při nákaze vytváří proti bakterii protilátky. Domácím testem je najdete v krvi, výsledek konzultujte s lékařem. Při testování je třeba mít čisté ruce a postupovat přesně podle příbalového letáku.

Krev se odebírá z prstu a pozitivní výsledek je, pokud se v testovacím okénku objeví 2 barevné proužky i v kontrolním, i v testovacím okénku. Při pozitivním výsledku testu je důležitá léčba ATB. Léčí se oba partneři. Je důležité nespoléhat se jen na tento test, neboť odborník určí výsledek až na základě laboratorních testů a analýzy, kdy k možné nákaze došlo, protože například protilátky, které test stanoví, potřebují nějaký čas, aby jejich hladina byla v krvi zjistitelná.

Cena testu se pohybuje kolem 15 EUR. U nás cca do 400kč.

Test na mononukleózu

Jedním z testů na stanovení infekčních chorob je test na detekci mononukleózy, způsobené Ebstein – Barrové virem. Domácí test vyžaduje pár kapek krve z prstu do testovací kazety a pár kapek činidla. Výsledek je do 5 minut. Cena testu se pohybuje kolem 10,85 EUR. U nás do 300kč.

Test na cholesterol

Cholesterol – kromě celkového cholesterolu je důležité vědět hladiny tzv. špatného cholesterolu (LDL) – který zůstává v krvi a tzv. dobrého (HDL) cholesterolu, který je vylučován z těla ven. Domácí test stanovuje hladinu „špatného cholesterolu“ a celkovou hladinu cholesterolu.

Test pro stanovení cholesterolu se dělá z krve, a to následovně. Pomocí přiloženého sterilního bodce získáte několik kapek krve z prstu, které necháte jemně spadnout do otvoru ve spodní části testovací kazety. Po 15 minutách je znám výsledek testu, pomocí přiložené konverzní tabulky. Tento test je orientační a pokud zjistíte hladinu cholesterolu nad normu, je vhodné navštívit lékaře.

Test na alergii z prachu, srsti zvířat a potravinovou intoleranci

Alergie a potravinové intolerance – např. alergie na domácí zvířata, prach, se dělají jednoduchým testem z krve, kdy se stanovují protilátky IgE.

Je rozdíl mezi alergií a intolerancí.

Při alergii se imunitní systém projeví okamžitou reakcí. Průvodními znaky alergie jsou obvykle vyrážky, kýchání, podráždění pokožky, otoky, rýma, únava, průjem a zvracení, které se projeví okamžitě nebo v průběhu několika minut.

Příznaky potravinové intolerance se často objevují až po několika hodinách nebo dnech. Samotný postup testu potravinové intolerance je jednoduchý. Krev se odebírá ze špičky prstu a nechá se rozpustit v roztoku a působit. V dalších krocích identifikujete pomocí detekčního a vývojového roztoku přítomnost protilátek na jednu nebo více potravin, v závislosti na výskytu modře zbarvených bodů na reakční podložce. Pomocí přiloženého schématu v instrukcích snadno zjistíte, na kterou potravinu jste zareagovali pozitivně. Výsledky jsou o 40 minut. Test potravinové intolerance – lidé, trpící potravinovou intolerancí, jsou často omezeni v přirozeném a normálním průběhu života.

Potravinovou intolerancí trpí asi 45% obyvatelstva, přitom velký počet lidí má často několik symptomy potravinové intolerance. Projevy potravinové intolerance jsou různé: pocity nadýmání, únava, bolesti hlavy, nespavost, poruchy hyperaktivity, migrény, artritida a s ní spojené potíže, pomočování, otoky, zácpa, průjmy, bronchitida, gastritida a celiakie, poruchy a ztráta pozornosti, zánět střev, poruchy vstřebávání látek a problémy s hmotností, astma a astmatické záchvaty, pocity úzkosti, ekzémy, vyrážky a akné, poruchy přeměny látek.

VIDEO: Testy na alergii nejen z krve

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva