Obsah článku
Co je to revmatická horečka?
Revmatická horečka je jednou z komplikací spojených se streptokokem. Jedná se o relativně závažné onemocnění, které se obvykle objevuje u dětí ve věku od 5 do 15 let. Je však známo, že tuto chorobu mohou mít i starší děti a dospělí.
Stále je to běžný problém v místech, jako je subsaharská Afrika, jižní střední Asie a u některých populací v Austrálii a na Novém Zélandu. V Evropě je spíše vzácná.
Revmatická horečka je onemocnění především dětského věku, většině pacientů je mezi pěti a patnácti lety.
Nebezpečí revmatické horečky tkví hlavně v poškozování srdce, kde vyvolává jeho zánět, může dojít i k rozvoji zánětu osrdečníku a především zánětu chlopní, kde se rozvíjí takzvaná nebakteriální revmatická endokarditida, která zásadním způsobem ovlivňuje srdeční činnost a v pozdních stádiích může vést až k srdečnímu selhání.
Příčiny – co způsobuje revmatickou horečku?
Revmatická horečka je způsobena bakterií zvanou Streptococcus skupiny A. Tato bakterie způsobuje streptokoková onemocnění nebo u malého procenta lidí spálu. Je to zánětlivá porucha.
Revmatická horečka způsobuje, že tělo napadá své vlastní tkáně. Tato reakce způsobuje rozsáhlý zánět v celém těle, který je základem pro všechny příznaky revmatické horečky.
Jaké jsou příznaky revmatické horečky?
Revmatická horečka je způsobena reakcí na bakterii. Ačkoli ne všechny případy streptokokového onemocnění vedou k revmatické horečce, lze této závažné komplikaci zabránit diagnostikou a léčbou streptokoka lékařem.
Pokud vaše nebo vaše dítě má bolesti v krku spolu s některým z následujících příznaků, poraďte se s lékařem:
- citlivé a oteklé lymfatické uzliny
- červená vyrážka – Erythema marginatum – jde o jeden z projevů revmatické horečky (Erythema multiforme je akutní puchýřnaté onemocnění kůže a sliznic )
- potíže s polykáním
- hustý, krvavý výtok z nosu
- teplota 38,3 °C nebo vyšší
- červené a oteklé mandle
- mandle s bílými skvrnami nebo hnisem
- malé červené skvrny v horní části úst
- bolest hlavy
- nevolnost
- zvracení
S revmatickou horečkou je spojena celá řada příznaků. Osoba s onemocněním může zaznamenat několik, některé nebo většinu z následujících příznaků. Příznaky se obvykle objevují dva až čtyři týdny poté, co má vaše dítě streptokokovou infekci.
Mezi běžné příznaky revmatické horečky patří:
- malé, bezbolestné uzlíky pod kůží – pod kůží se tvoří tuhé nebolestivé hmatatelné uzlíky tvořené kolagenem nad kostí či šlachami, především na zápěstí, lokti a koleni
- bolest na hrudi
- rychlé bušení srdce
- pacient cítí náhlé intenzivní silné bušení srdce a problémy s dýcháním provázené bolesti na hrudi
- letargie nebo únava
- krvácení z nosu
- bolest břicha
- bolestivé nebo bolavé klouby na zápěstí, loktech, kolenou a kotnících
- bolest v jednom kloubu, která se pohybuje do jiného kloubu
- červené, horké, oteklé klouby
- dušnost
- horečka
- pocení
- zvracení
- plochá, mírně vyvýšená, rozedraná vyrážka
- trhané, nekontrolovatelné pohyby rukou, nohou a obličeje
- snížení rozpětí pozornosti
- výbuchy pláče nebo smíchu
Pamatujte, že příznaky jsou velmi různorodé, a to jak v jejich kvalitě tak kvantitě. Projevy jsou velice individuální, u každého dítěte jiné.
Pokud má vaše dítě horečku, může vyžadovat okamžitou péči. Vyhledejte okamžitou lékařskou péči o své dítě v následujících situacích:
- Pro novorozence až 6týdenní kojence: teplota vyšší než 37,8 °C
- Pro kojence ve věku od 6 týdnů do 6 měsíců: teplota 38,3 °C nebo vyšší
- Pro dítě v jakémkoli věku: horečka, která trvá déle než tři dny
Jak je diagnostikována revmatická horečka?
Lékař vašeho dítěte bude nejprve chtít seznam příznaků vašeho dítěte a jeho anamnézu. Bude také chtít vědět, jestli vaše dítě mělo nedávný problém se streptokokem. Dále bude provedena fyzická zkouška. Lékař vašeho dítěte udělá mimo jiné následující:
Sponzorováno
- Bude asi hledat vyrážku nebo kožní uzlíky. Všímá si hlavně změn pohyblivosti kloubů, pátrá po známkách jejich zánětu, pohmatem vyšetří kůži pro přítomnosti charakteristických uzlíků.
- Poslouchá srdce a kontrolujte abnormality.
- Provede pohybové testy, abyste zjistili dysfunkci nervového systému.
- Prohlédne si klouby, zkontroluje v nich zánět.
- Podívá se na hrdlo a někdy i krev na přítomnost streptokokových bakterií.
- Provede možná elektrokardiogram (EKG), který měří elektrické vlny srdce.
- Provede možná i echokardiogram, který pomocí zvukových vln vytváří obrazy srdce pacientů.
Léčba revmatické horečky
Léčba bude zahrnovat zejména zbavení se všech reziduálních bakterií streptokoka skupiny A a léčbu i kontrolu příznaků. Je ideální začít antibiotickou léčbou mířenou proti streptokokovi, pokud tedy v laboratorním vyšetření je stále zjištěna jeho přítomnost. Dále je žádoucí zmírnit probíhající zánět s použitím nejrůznějších protizánětlivých látek jako je obyčejný aspirin, v horších případech až kortikosteroidy.
Takže:
Antibiotika
Lékař vašeho dítěte předepíše antibiotika a může předepsat dlouhodobou léčbu, aby se zabránilo jejímu opakování. Ve vzácných případech může být vaše dítě léčeno antibiotiky celoživotně (to je výjimečné).
Protizánětlivá léčba
Mezi protizánětlivé léčby patří léky proti bolesti, které jsou také protizánětlivé, jako je aspirin nebo naproxen. Ačkoli užívání aspirinu u dětí s určitými nemocemi je spojeno s Reyeho syndromem, výhody jeho užívání při léčbě revmatické horečky mohou převážit rizika. Lékaři mohou také předepsat kortikosteroidy ke snížení zánětu.
Antikonvulzivní léky
Lékař vašeho dítěte může předepsat antikonvulzivum, pokud se mimovolné pohyby stanou příliš silnými. Antikonvulziva jsou skupinou léčiv používaná pro léčbu a prevenci epileptických záchvatů (křečí).
Klid na lůžku
Lékař vašeho dítěte také doporučí odpočinek v posteli a jen omezené aktivity, dokud nezmizí hlavní příznaky – například bolest a zánět. Pokud horečka způsobila problémy se srdcem, bude doporučen přísný odpočinek v posteli po dobu několika týdnů až několika měsíců.
Jaké jsou rizikové faktory pro revmatickou horečku?
Faktory, které zvyšují šance vašeho dítěte na rozvoj revmatické horečky, jsou tyto:
- Rodinná historie nějakého zdravotního problému. Některé geny zvyšují pravděpodobnost vzniku revmatické horečky.
- Typ přítomných bakterií streptokoka. U některých kmenů je pravděpodobnější, že způsobí revmatickou horečku, než je tomu u jiných.
- Faktory životního prostředí přítomné v rozvojových zemích, například přelidnění v některých oblastech.
Pokud je postiženo i srdce, může se léčba protáhnout až na 30-40 let. Po dobu pěti let je pacientům podávána injekce dlouhodobě působícího penicilinu.
Prevence – jak se dá předejít revmatické horečce?
Nejúčinnějším způsobem, jak zajistit, aby se u vašeho dítěte neobjevila revmatická horečka, je začít s léčbou infekce streptokoků do několika dnů a důkladně ji léčit. To znamená zajistit, aby vaše dítě dokončilo braní všech předepsaných dávek léku.
Procvičování správných hygienických metod může pomoci předcházet streptokokům:
- Při kašlání nebo kýchání si zakryjte ústa.
- Velmi dobře si myjte ruce.
- Vyvarujte se kontaktu s nemocnými lidmi.
- Vyhněte se sdílení osobních věcí s nemocnými lidmi.
Jaký je výhled pro pacienty s revmatickou horečkou?
Dlouhodobé účinky revmatické horečky mohou být dost oslabující, pokud má vaše dítě vážný případ. Některé škody způsobené nemocí se mohou projevit až po letech. S přibývajícím věkem dítěte si uvědomíte dlouhodobé účinky.
Sponzorováno
Pokud vaše dítě trpí dlouhodobým poškozením souvisejícím s revmatickou horečkou, jsou k dispozici podpůrné služby, které mu a vaší rodině pomohou.
Zdroj článku a studie na toto téma
- Studie o revmatické horečce Autor: John J. Fenoglio, Jr.
- Globální výzkumné priority v oblasti revmatické horečky Autor: Jonathan R Carapetis
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Bakterie a bakteriální onemocnění, Infekce
Přečtěte si také naše další články