Sponzorováno

Září bude měsícem Alzheimerovy choroby 4.8/5 (10)

Až 40 procent lidí s demencí tvrdí, že mají pocit vyloučení ze společnosti a zažívají situace, když se s nimi zachází odlišně pro jejich diagnózu. Světový den Alzheimerovy choroby dosud připadal každoročně na 21. září. Pro globální nárůst počtu postižených bude patřit tomuto onemocnění a postiženým na celém světě celý měsíc září.

Více než 36 milionů lidí na celém světě žije život poznamenán Alzheimerovou chorobou nebo jinou formou demence. Při současném trendu se odhaduje nárůst do roku 2050 na 115 milionů. V ČR se počet postižených tímto onemocněním odhaduje na 50 až 60 tisíc.

Alzheimerova choroba je často skrytá, nemluví se o ní nebo je ignorována, a to i přesto, že osoba s demencí a její rodinní pečovatelé nezbytně potřebují podporu ve svých rodinách, přátelstvích a komunitách. Během Světového měsíce Alzheimerovy choroby se to celosvětová kampaň pokusí změnit. Podle Alzheimer’s Disease International je jedním z nejničivějších účinků demence stigmatizace a sociální vyloučení.

Sponzorováno

Oba tyto faktory jsou také hlavními překážkami přiznání diagnózy demence sebou samým nebo rodinou. Až 40 procent lidí s demencí tvrdí, že mají pocit vyloučení ze společnosti a zažívají situace, když se s nimi zachází odlišně pro jejich diagnózu. Jeden ze čtyř pečovatelů přiznává, že pocítil sociální vyloučení. Až čtvrtina lidí s demencí a jeden z deseti pečovatelů přiznává, že diagnózu skrývá nebo utajuje.

Sociální stigma je důsledkem nedostatku znalostí o demenci a může mít četné dlouhodobé a krátkodobé efekty jako například oslabení rodinných vazeb, nedostatečnou péči o postiženého či pozdní diagnostiku a podporu. Proto během září, který je vyhlášen Světový měsíc Alzheimerovy choroby, lidé na celém světě společně hovoří o stigmatizaci a jejích důsledcích.

TIP: Podívejte se na TOP 10 příznaků Alzheimerovy choroby

VIDEO: Pořad TEP 24 přináší popis Alzheimerovy choroby v ČR

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva