Sponzorováno

Růst zoubků u kojenců – jak na bolest? 4.89/5 (19)

Růst zoubků u kojenců - jak na bolest?Růst zoubků je nepříjemná zkušenost pro děti i rodiče. Neexistuje recept, který by bolest s tím spojenou spolehlivě a bezpečně potlačil. Dětem ale můžete výrazně ulevit.

Kdy začínají růst první zoubky?

První zoubky začínají růst přibližně v šesti měsících. Zpravidla se objeví nejprve dolní jedničky, pak v intervalu asi jednoho měsíce horní a další. Kolem roku se na vás dítě usměje šesti bílými zoubky.
Během růstu zubů dítěti otečou dásně, svědí a bolí, zejména v noci. Dítě více slintá, může mít zvýšenou teplotu, je plačtivé. Nepříjemných pocitů ho úplně nezbavíte, můžete je však zmírnit.

Něco na žvýkání

Když dítěti rostou zoubky, instinktivně kouše a žvýká vše, co mu přijde pod ruku. Tlak na dásně totiž zmírňuje jejich bolest. Svému děťátku pomůžete tím, že mu dáte na kousání mrkev, petržel, jablko, hrušku či jiné tvrdé ovoce a zeleninu. Pomáhá i chlebová kůrka.

Hryzátko nepatří do mrazáku!

Pokud zvolíte chladící kousátko, nikdy jej nedávejte do mrazničky, bylo by příliš studené (až nepříjemně studené). Při jeho koupi se ujistěte, že není vyroben z polyethylenu nebo polypropylenu a neobsahuje nebezpečné ftaláty.

Sponzorováno

Otok zmírní šalvěj

Jsou maminky, které nedají dopustit na citrónovou šťávu. Otok dásní a bolesti zmírní i šalvějový nebo heřmánkový čaj. Děťátku jej můžete nabídnout i na pití, nebo jím potírat dásně.

Homeopatika a vodičky

V lékárně dostanete speciální vodičky nebo homeopatika, usnadňující zvládání období prořezávání zubů. Přesvědčte se však, zda neobsahují cukr nebo dokonce alkohol.

Můžete využít také éterické masážní oleje (Nobilis Tilia Jakoubek – obsahuje oleje heřmánku římského a levandule) nebo masážní gely (Citrovital – dentální gel pro děti, obsahuje výtažky z grapefruitu a aloe vera; Calgel – obsahuje místní znecitlivující a antiseptické látky, které tlumí bolest).

Rozptýlení

Zapomenout na bolest pomůžete děťátku i při hře. Věnujte se mu, čtěte si s ním, stavte kostky – cokoliv, co mu pomůže zapomenout na nepříjemný pocit v ústech je dobré nejen pro vaše děťátko, ale i pro vás.

Studené obklady na tváře

Můžete také zkusit dítěti přikládat na tváře, případně i na dásně studené obklady, někdy pomůže i mírná masáž dásní, která alespoň na chvíli uleví od bolesti a pomůže také změkčit pokožku, zoubky se tak mohou snadněji klubat ven. Vašemu dítěti to může velmi ulevit od bolesti.

Sponzorováno

TIP: Jak pomoci dětem s prořezáváním prvních zoubků?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva