Sponzorováno

Fluor a naše zdraví – jaké má účinky? 4.87/5 (15)

Fluor a naše zdravíNázev fluor je odvozen z latinského Fluer – téct. Vyskytuje se v přírodní formě jako fluorid sodný a používá se na fluorizaci pitné vody. Vyskytuje se v kostech člověka a v zubech. Zuby jsou nejvíce ohroženy a když je člověk ztratí, tělo je už nenahradí. V minulosti ztráta zubů znamenala vážné omezení přijímání stravy, a tím i výživy. Zatímco bór působí zejména na metabolismus kostí, fluor více na metabolismus zubů. Fluor se vyskytuje v těle dospělého člověka v množství 2 až 3 g. Nachází se téměř výhradně v kostech a zubech. Navzdory jeho zdánlivě malému výskytu, být součástí kostní a zubové hmoty má určité vazby pro celý metabolismus člověka. Jeho výhodou je, že z přijatého množství se vstřebá až 80 %, zbývajících 20 % se vylučuje močí.

Protože má podobné vlastnosti jako jód, může ho vytlačovat a tak způsobovat poruchy štítné žlázy.

TIP PRO ČTENÍ: Vznik zubního kazu

Funkce fluoru v našem těle

 • je potřebný pro tvorbu kostí a zubů, má vliv na tvorbu skloviny
 • chrání před osteoporózou
 • má kladný vliv na srdečně-cévní systém a jiné orgány

Denní potřeba fluoru

Denní dávky fluoru jsou: pro děti do 12 měsíců 0,25mg, do 5 let 0,5-0,75mg, do 14 let 1mg, pro dospívající a dospělé 1mg.

Sponzorováno

Výskyt a zdroje fluoru

Zdroje boru jsou zejména: zelí čínské (15 mg/100g), vlašské ořechy (0,65 mg/100g), pstruzi (0,58 mg/100g), šťáva z kysaného zelí (0,37 mg/100g), sledi (0,35 mg/100g), treska (0,3 mg/100g), loupaná pohanka (0,3 mg/100g), žitný celozrnný chléb (0,21 mg/100g), hovězí maso a drůbeží pečeně (0,19 mg/100g). Bohaté je i pivovarnické droždí.

Příznaky při nedostatku fluoru

Nedostatek fluoru může způsobovat rozvoj některých chorob, mezi nimiž nejnebezpečnější jsou srdeční choroby. Fluor působí preventivně proti vápenatění orgánů a svalově kosterních struktur. Nedostatek fluoru také zapříčiňuje neplodnost, anémii, osteoporózu a narušení metabolismu kostí.

Příznaky při přebytku fluoru

Přebytek fluoru způsobuje nejprve poruchy, při dalším zvyšování otravy fluorem. Už při zvýšení koncentrace fluoru z 0,7 na 1,2 ppm dochází k projevům jeho škodlivých účinků. K zvýšenému příjmu fluoru dochází i při nesprávném čištění zubů zubní pastou s vyšším obsahem fluoru. Při nedostatečném umytí vodou a nedostatečném odstranění pasty se tato dostává do zažívacího traktu, čímž se zvyšuje jeho příjem do organismu.

Sponzorováno

Proto kritici fluoridizace pasty a vody upozorňují na skryté riziko hyperfluoridizace a z ní vyplývající riziko vzniku fluorózy – nemoci způsobené přebytkem chloru v organismu. Jedním z důsledků jsou měkké a porézní kosti, což znamená osteomalacii a osteoporózu kostí, dále křeče nohou a nervozita.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva