Jak doma vyrobit koupelovou sůl? Recepty + tipy 4.83/5 (12)

Vyrobte si koupelovou sůl doma

Vyrobte si koupelovou sůl doma

Domácí koupelové soli jsou super pro dokonalou péči o sebe sama. Mají mnoho výhod, navíc je velmi snadné je vyrobit.

Nejen, že domácí koupelové soli jsou skvělým projektem pro domácí kutily, ale i super způsobem, jak se doma hýčkat trochou péče o sebe, a dále jsou také dokonalým dárkem pro každou příležitost. Navíc jsou neuvěřitelně levné! Napuštění horké koupele a přidání koupelové soli je jedním z nejlepších (a nejjednodušších) způsobů, jak uvolnit napětí a snížit stres. Však si přečtěte, jaké účinky mají koupelové soli.

Nevím jak vy, ale vklouznout do horké koupele je určitě jedním z mých oblíbených způsobů relaxace a detoxikace mysli po dlouhém dni. Nový výzkum z Anglie dokonce naznačuje, že ponoření do horké lázně po dobu 20 minut může mít podobné výhody jako jemné cvičení – což je jen další důvod, proč si pravidelně užívat dlouhé horké koupele. Třeba i právě s koupelovou solí.

Koupelovou sůl nemusíte kupovat za drahé peníze v obchodě. Můžete si ji udělat i doma. A v tomto článku vám ukážeme, jak na to.

Výhody domácí koupelové soli

Obecně jsem velkým fanouškem domácí koupelové soli, protože je:

 • Levná – viděli jste v poslední době, kolik stojí koupelová sůl v obchodě?! Můj bože. Když si je vyrobíte doma, ušetříte spoustu peněz a je mnohem lepší (víte přesně, co v ní je).
 • Zdravá – používám v ní pouze čistě přírodní suroviny a vyhýbám se jakýmkoliv umělým barvivům. Přirozený růžový odstín himalájské mořské soli je vše, co potřebujete!
 • Uklidňující – Hořčík v Epsomské soli může pomoci zmírnit svalové napětí, zatímco mořská sůl a jedlá soda mohou koupel zpříjemnit (více o tom níže).
 • Nádherná – dejte si domácí koupelovou sůl do skleněné dózy vedle vany pro dekoraci, která je krásná i funkční.
 • Skvělá jako dárek – Čas a úsilí na vytvoření krásného, nádherně vonícího dárku výrazně pomůže, aby se obdarovaný či obdarovaná cítil/a výjimečně.

Ingredience do domácí koupelové soli

Budete potřebovat zhruba toto:

Epsomská sůl

Epsomská sůl (aka síran hořečnatý) technicky vůbec není sůl. Ale pro účely koupelových solí nazýváme Epsomskou sůl jako „sůl“. Epsomská sůl se krásně rozpouští v horké vodě a uvolňuje ionty hořčíku a síranu, o kterých se mnozí domnívají, že se vstřebávají kůží, a tím pomáhají uvolňovat svalové napětí. Neexistují žádné vědecké studie (možná tato) na toto téma, ale neoficiální důkazy naznačují, že to fakt funguje.

Hrubá mořská sůl

Dalším doplňkem ve vaší domácí koupelové soli může být hrubá mořská sůl. Hrubá mořská sůl funguje nejlépe, pokud nechcete, aby sůl spadla na dno sklenice. Mnozí věří, že minerály v mořské soli jsou prospěšné pro vaše tělo.

Podobně jako u výše uvedené Epsomské soli neexistují žádné konkrétní vědecké studie, ale opět neoficiální důkazy naznačují, že to funguje. Víme však, že sůl způsobí, že vaše tělo bude ve vodě nadnášet, což je celkově příjemný zážitek.

Miluji hrubou růžovou himalájskou mořskou sůl, protože je krásná, vysoce kvalitní a prodává se za skvělou cenu. Někteří lidé rádi používají konkrétně sůl z Mrtvého moře, protože sůl z Mrtvého moře je považována za mimořádně bohatou na minerály. Může to být o něco dražší sůl, ale pokud ji zkusíte, funguje většinou skvěle.

Jedlá soda

Jedlá soda pomáhá rozpouštět oleje na pokožce a je skvělým doplňkem horké koupele. Ujistěte se, že používáte jedlou sodu (je levná!), NE prášek do pečiva. Pomáhá také absorbovat některé esenciální oleje, aby vaše koupelové soli krásně voněly.

Éterické oleje

Tohle je ta zábavná část! Esenciální oleje působí na senzorické úrovni, aby vaše domácí koupelové soli byly ještě příjemnější. Můžete použít jakoukoli kombinaci esenciálních olejů, která se vám líbí. Levandule je třeba známá tím, že uklidňuje, zatímco eukalyptus je známý tím, že pěkně relaxační.

Obecně kombinuji esenciální oleje z levandule a sladkého pomeranče. Kdybych byla nemocná s nachlazením nebo chřipkou, udělala bych to z poloviny eukalyptu a poloviny levandule.

Sušené květy (volitelná ingredience)

Můžete přidat i pár lžic sušených květin, aby byla vaše domácí koupelová sůl ještě krásnější. Obvykle je nepřidávám, pokud si je dělám pro sebe pro běžné použití, protože je to věc navíc, kterou musím po koupeli uklidit ve vaně, ale opravdu jsou krásným doplňkem, pokud sůl dáváte jako dárek.

Používám sušené okvětní lístky růží, ale klidně použijte jakýkoli druh, který máte rádi.

Výživný pleťový olej (volitelná ingredience)

A nakonec můžete přidat pár lžic neutrálního oleje, který byste si dali na pokožku, jako je sladký mandlový olej nebo kokosový olej. Já osobně raději NEPŘIDÁVÁM olej do své koupelové soli, protože vytváří kruh kolem vany, ale někteří lidé to mají rádi. I vy můžete zkusit.

Raději bych olej použila na kůži po koupeli, aby se nedostal do vany. Přidání oleje také zkracuje trvanlivost koupelových solí, protože oleje se mohou kazit. Na to pamatujte. Pokud se rozhodnete přidat olej, nezapomeňte použít koupelové soli do tří měsíců.

Jak vyrobit domácí koupelovou sůl

Níže vám dám celý recept a metodu, kterou si můžete uložit a vytisknout, abyste se k ní mohli později vrátit. Obecně smícháte 3 šálky epsomské soli s asi 1,5 šálky hrubé mořské soli a 1/2 šálku jedlé sody, poté přidáte 15-20 kapek esenciálních olejů a promícháte.

Uchovávejte na chladném a suchém místě a použijte asi 1/2 šálku do každé horké lázně.

DŮLEŽITÉ! Jedlá soda ve skleněných nádobách může při vlhkosti nebo ve vysokých nadmořských výškách vyvinout vysoký tlak vzduchu. Jedna čtenářka uvedla, že skleněná nádoba s její koupelovou solí explodovala poté, co byla v její skříňce ve skleněné nádobě.

To se mi nikdy nestalo a jsem ráda, že je v pořádku. Prozkoumala jsem to a zjistila jsem, že ve velmi vzácných případech může vlhkost v prostředí (nebo jiné faktory, jako je nadmořská výška) interagovat a aktivovat jedlou sodu, což způsobí nárůst tlaku vzduchu ve vzduchotěsné nádobě.

Pokud sůl budete skladovat ve skleněné nádobě nebo vzduchotěsné nádobě, doporučuji prorazit několik otvorů v horní části víka, aby nedošlo k explozi koupelových solí. Nebo je uložte do plastového sáčku nebo nádoby, která není vzduchotěsná, aby nedocházelo ke zvyšování tlaku v nádobě.

Můj recept na koupelovou sůl

INGREDIENCE

 • 3 šálky čisté epsomské soli
 • 1,5 šálku hrubé mořské soli (například růžové himalájské mořské soli)
 • 1/2 šálku jedlé sody
 • 20 kapek esenciálních olejů dle vašeho výběru (mám ráda 10 kapek levandule a 10 kapek sladkého pomeranče)
 • volitelné: 2-3 polévkové lžíce sušených květin, pokud se dají snadno sehnat
 • volitelné: 2 lžíce mandlového oleje nebo kokosového oleje, pokud máte rádi olej v koupelové soli (já třeba raději žádnou)

INSTRUKCE

 1. Všechny ingredience smíchejte ve velké skleněné míse čistýma rukama nebo čistou stěrkou. Do použití skladujte ve skleněných nádobách; sklenice fungují skvěle (ale nezapomeňte prorazit několik otvorů ve víku, abyste zabránili nárůstu tlaku vzduchu). Nebo skladujte v plastových sáčcích nebo nádobách, které umožňují proudění vzduchu.
 2. Skladujte na chladném a suchém místě až 6 měsíců (3 měsíce, pokud používáte olej).
 3. Užijte si asi 1/2 šálku až 1 plný šálek v každé horké lázni pro báječnou a relaxační koupel. Tento recept dělá celkem asi 5 šálků, což by vám mělo vydržet celkem asi 5-10 koupelí.

POZNÁMKY

Nádherné vůně + kombinace pro domácí koupelové soli:

 • 20 kapek levandulového esenciálního oleje
 • 10 kapek levandulového esenciálního oleje + 10 kapek esenciálního oleje ze sladkého pomeranče
 • 10 kapek levandulového esenciálního oleje + 10 kapek eukalyptového esenciálního oleje
 • 15 kapek eukalyptového esenciálního oleje + 5 kapek kadidlového esenciálního oleje
 • 20 kapek růžového esenciálního oleje
 • 10 kapek růžového esenciálního oleje + 10 kapek levandulového esenciálního oleje

Poměry soli:
V případě potřeby můžete změnit poměr solí ve vaší domácí koupelové soli. Můžete použít všechny 4 hrnky epsomské soli nebo 2 hrnky epsomské soli a 2 hrnky hrubé mořské soli nebo 4 hrnky celkové soli podle toho. Moc se mi líbí kombinace 3 hrnků epsomské soli s 1 hrnkem hrubé růžové himalájské mořské soli, ale použijte to, s čím se vám lépe pracuje.

Tip pro snadné čištění
Když si to dělám pro sebe pro domácí použití, vynechám přidávání dalších olejů vyživujících pokožku (stále používám esenciální oleje) a vynechám květiny pro snadnější úklid ve vaně.

A co vy? Jaké koupelové soli používáte vy? Napište nám do komentářů. Budu ráda.

A dále si přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva