Sponzorováno

Esenciální olej Kadidlo (Boswelia carterii) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.75/5 (4)

Esenciální olej Kadidlo (Boswelia carterii) - účinky, vlastnosti, kontraindikace

Popis esenciálního oleje Kadidlo (Boswelia carterii)

Kadidlovník (Boswelia carterii) je malý strom, dorůstající do maximální výšky 8m. Roste na území Afriky (Jemen, Somálsko, Etiopie) a v Orientu. V Indii pak najdeme jiný druh kadidlovníku, který se používá v aromaterapii Boswelia serrata. Kadidlovníky patří do čeledi Burseraceae (březulovité). Přirozené růstové podmínky nachází kadidlovník (Boswelia carteeri) v roklích, na skalnatých svazích, vápenatých půdách, v nadmořské výšce až do 1200 m. Jsou pro něho typické krátké, rozvětvené kmeny. Kůra se snadno loupe. Kvete od dubna do května malými bílými květy. Plodem je tobolka, dlouhá asi jeden centimetr.

Pryskyřici produkuje pouze samčí verze stromu, ze kterého se získává naříznutím kůry. První, středně kvalitní pryskyřice začíná vytékat po patnácti až čtyřiceti dnech od provedení řezu. Čím starší je pryskyřice pro následnou destilaci, tím je éterický olej kvalitnější. Nejlepší pryskyřice se sklízí na podzim ze stromů, které byly naříznuty v průběhu léta. Pryskyřice z těchto stromů se nazývá „bílé kadidlo“. Kadidlo „černé“ se sklízí na jaře a kůra stromů se nařízne v průběhu zimy. K destilaci 8-10 kg esenciálního oleje je potřeba 100 kg rostlinného materiálu.

Tradiční léčitelská praxe sahá po kadidlu jako po toniku respiračního a trávicího systému a také jako hormonálním prostředku. Usnadňuje vykašlávání, čistí respirační systém od hlenů. Napomáhá zachovat přirozené trávicí procesy, působí potopudně a močopudně, snižuje otoky. Jako prostředek pro podporu krevního oběhu a analgetikum se používá při migrénách hormonálního původu, bolestech pohybového aparátu a také při porodu, při nerovnováze endokrinního systému či při bolestivé periodě. Reguluje produkci estrogenu. Kadidlo snižuje krevní tlak, působí diureticky, urychluje hojení řezných ran a drobných poranění.

V kosmetice a parfemářství se využívá jako vonná složka a mírný přírodní konzervant. Díky prokrvujícím schopnostem zlepšuje hojení jizev, snižuje viditelnost vrásek. Podporuje přirozenou obnovu kožních buněk, činí pleť odolnou proti mechanickému poškození, silnou, dodává jí pěstěný vzhled. Mírní projevy zánětu a mykóz, proto se používá nejen do anti-agingových výrobků, ale také prostředků ošetření problematické pleti. Přidává se také do výrobků dentální hygieny. Vyrovnává tón pleti a reguluje viditelnost pigmentových skvrn. Esenciální olej kadidlo se používá v aromapsychologii pro nastolení meditační atmosféry a jako nervové tonikum. Uvolňuje stresové napětí, stimuluje mentální odolnost. Míchá se např. do směsí pro uvolnění strachů z porodu a eliminaci šokových stavů.

Botanický název: Boswelia carterii
Čeleď: Burseraceae (březulovité)
Destilovaná část rostliny: Pryskyřice
Země původu: Afrika, Orient
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace

Sponzorováno

Obsah účinných látek v kadidlovém esenciálním oleji

Monoterpeny (50-75%): alfa-pinen, limonen, sabinen (4%), myrcen (3%), delta-karen (1-2%), kafr (1%),terpenické alkoholy: borneol, farnesol, olibanol, ostatní sloučeniny: beta-karyofylen (1,41%), beta-elemen (0,92%), terpinen-4-ol (0,43%), 1,8-cineol (0,23%), verbenon (0, 19%).

Hlavní vlastnosti kadidlového esenciálního oleje

 • Analgetikum,
 • protiplísňový prostředek,
 • dobře zajizvuje a hojí poranění,
 • vhodný pro problematickou pleť,
 • působí potopudně a močopudně,
 • jako tonikum dýchacího systému.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Světle žlutá až žlutá, průhledná kapalina. Jako pryskyřice má někdy tendence tuhnout.
Aroma: Jeho vůně je dřevitá, pryskyřičná, se sladkými a hřejivými tóny.

Hlavní účinky kadidlového esenciálního oleje

Je vhodný při:

 • migrénách hormonálního původu
 • bolestech pohybového aparátu
 • vysokém krevním tlaku
 • ženských potížích
 • při emočních traumatech
 • mykózách kůže

Kontraindikace

Esenciální olej kadidlo mohou používat i těhotné ženy po dokončeném třetím měsíci těhotenství v malých dávkách, kojící ženy a děti do tří let věku by jej používat neměly.

Některé zdroje uvádí používání u dětí až hranici šesti let. Může se použít u porodu pro snížení úzkosti matky. Není vhodné pro extrémně nízkotlaké jedince, osoby s hormonálně závislým onkologickým onemocněním (dělohy, prsu, prostaty) je lepší se zdržet jeho používání astmatiky a epileptiky.

Neužívat vnitřně, míchat před aplikací na pokožku do nosného oleje, může vyvolat alergickou reakci. Při použití do aromalampy nebo difuzéru nakapejte 1-2 kapky podle velikosti místnosti a nechejte odpařovat maximálně 30 minut 2x denně. U dětí dodržujte poloviční dobu odpařování, to znamená max. 30 minut denně, dvakrát po 15. minutách.

Sponzorováno

Používáte nějak kadidlový olej? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Také si u nás o esenciálních olejích přečtěte další články

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva