Sponzorováno

Předčasná ejakulace – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (10)

 • K předčasné ejakulaci dochází, když muž dosáhne orgasmu a při styku ejakuluje dříve, než by si on nebo jeho partnerka přáli.
 • Je to běžný problém, který postihuje 30 až 40 % mužů.
 • Mezi příčiny patří fyzické problémy, chemická nerovnováha a emocionální/psychologické faktory.
 • Léčba zahrnuje učení technik pro oddálení ejakulace, poradenství a léky.

Předčasnou ejakulaci jde řešit

Předčasnou ejakulaci jde řešit

Co je to vlastně předčasná ejakulace?

Ejakulace je výraz, který popisuje uvolnění semene z penisu během orgasmu. Když ejakulace nastane rychleji, než byste vy nebo vaše partnerka chtěli, nazývá se tento problém předčasná ejakulace.

Předčasná ejakulace je celkem běžný problém. Přibližně jeden ze tří mužů ve věku 18 až 59 let někdy zažije předčasnou ejakulaci.

Předčasná ejakulace je také známá jako:

 • rychlá ejakulace
 • předčasné vyvrcholení
 • časná ejakulace

Je předčasná ejakulace typem sexuální dysfunkce?

Předčasná ejakulace je považována za typ sexuální dysfunkce. Sexuální dysfunkce se týká některého z několika typů problémů, které páru brání v plném užívání si sexuální aktivity.

Předčasná ejakulace není totéž jako erektilní dysfunkce. Erektilní dysfunkce je neschopnost dosáhnout a udržet erekci, která umožňuje uspokojivý sexuální zážitek. Můžete se však setkat s kombinací předčasná ejakulace spolu s erektilní dysfunkcí.

Jaké jsou příznaky předčasné ejakulace?

Příležitostné epizody předčasné ejakulace obvykle nejsou důvodem k obavám. Možná budete potřebovat léčbu, pokud se předčasné ejakulace vyskytuje často nebo se vyskytovala po delší dobu ve vašem životě.

Hlavním příznakem předčasné ejakulace je pravidelná neschopnost oddálit ejakulaci déle než minutu po průniku během pohlavního styku. Rychlé vyvrcholení během masturbace může být pro některé lidi také problémem.

Pokud se u vás někdy objeví předčasná ejakulace a jindy normální ejakulace, může vám být diagnostikována přirozená proměnná předčasná ejakulace.

Předčasná ejakulace je obvykle kategorizována jako celoživotní nebo získaná.

 • Celoživotní (primární) předčasná ejakulace znamená, že jste tuto zkušenost měli vždy (nebo téměř vždy) od své první sexuální zkušenosti.
 • Získaná (sekundární) předčasná ejakulace znamená, že jste v životě měli klasiky fungující ejakulaci, ale vyvinula se u vás předčasná ejakulace.

Příčiny – co způsobuje předčasnou ejakulaci?

Předčasná ejakulace má psychologické nebo emocionální složky, ale jsou zde i další faktory, které k ní přispívají.

Některé psychologické složky mohou být dočasné. Například osoba mohla zažít předčasnou ejakulaci během raných sexuálních zážitků, ale jak osoba rostla a měla více sexuálních setkání, naučila se strategie, které pomohou oddálit ejakulaci.

Podobně se předčasná ejakulace může stát problémem, když člověk stárne a má větší problémy s udržením erekce.

Předčasná ejakulace může být způsobena také nějakými zdravotními stavy nebo obavami o duševní zdraví, včetně:

 • špatný stav těla (obezita) nebo nízké sebevědomí
 • deprese
 • sexuální zneužívání v minulosti, ať už jako pachatel, nebo jako oběť či přeživší

Mezi další věci, které mohou vést k předčasné ejakulaci, patří:

 • problém v hlavě – obavy z předčasné ejakulace
 • úzkost z omezené sexuální zkušenosti
 • problémy nebo nespokojenost ve vašem současném vztahu
 • stres

Fyzické příčiny mohou také hrát hlavní roli u předčasné ejakulace. Máte-li potíže s udržením erekce kvůli erektilní dysfunkci, můžete pohlavní styk uspěchat, abyste jej dokončili ještě před ztrátou erekce.

Abnormální hladiny určitých hormonů, jako je testosteron, nebo chemických látek produkovaných nervovými buňkami nazývanými neurotransmitery mohou přispívat k předčasné ejakulaci. Zánět prostaty nebo močové trubice může také způsobit četné symptomy, včetně předčasné ejakulace a i erektilní dysfunkci.

Příčina předčasné ejakulace je prostě velmi individuální a může to být nějaký fyzický problém, problém v hlavě, stres, deprese, nízké sebevědomí a podobně.

Léčba – jak se dá léčit předčasná ejakulace

V některých případech můžete být schopni léčit předčasnou ejakulaci pomocí určitých změn ve vaší sexuální rutině.

Může vám být doporučeno masturbovat asi hodinu před stykem, protože to může pomoci oddálit ejakulaci s partnerkou.

Můžete se také pokusit dočasně se úplně vyhnout pohlavnímu styku a věnovat se jiné sexuální aktivitě a jen hrát si se svým partnerem. To může pomoci zmírnit tlak na výkon během pohlavního styku.

Metody start-a-stop a stlačování

Dvě strategie, které můžete vy a váš partner použít, jsou metoda start-a-stop a metoda stlačování.

Sponzorováno

Při metodě start-a-stop vaše partnerka stimuluje váš penis, dokud nejste blízko ejakulace. Pak by měla vaše partnerka ihned přestat, dokud nebudete mít pocit, že to máte znovu pod kontrolou.

Požádejte partnerku, aby to zopakovala ještě dvakrát. Poté se zapojte do čtvrtého pokusu a dovolte si ejakulovat. Odborníci toto doporučují zkoušet cca třikrát týdně, dokud nebudete mít pocit, že jste schopni lépe ovládat ejakulaci.

Pomocí metody stlačení váš partner stimuluje váš penis, dokud se neblížíte k ejakulaci. Poté váš partner pevně stiskne váš penis, dokud vaše erekce nezačne slábnout. To by vám mělo pomoci lépe si uvědomit ten pocit těsně před vyvrcholením, abyste se mohli lépe ovládat a byli schopni oddálit ejakulaci.

U těchto strategií může trvat i několik týdnů, než se stanou účinnými, než začnou fungovat. A neexistuje žádná záruka, že problém vyřeší pouze ony, pouze tyto dvě metody.

Cvičení pánevního dna

Pomoci mohou i určitá svalová cvičení. Existují speciální cviky pro cvičení mužského pánevního dna.

Chcete-li zkusit svaly pánevního dna, soustřeďte se na zastavení močení ve středním proudu nebo použijte určité svaly, abyste zabránili úniku při plynatosti. Jakmile pochopíte, kde jsou tyto svaly, můžete začít cvičit cviky známé jako Kegelovy cviky. Můžete je dělat ve stoje, vsedě nebo vleže.

Kegelovy cviky:

 1. Zatněte svaly pánevního dna a počítejte do tří.
 2. Uvolněte je když napočítáte do tří.
 3. Udělejte to několikrát za sebou během dne
 4. Propracujte se až ke třem sadám po 10 opakováních každý den.

Při provádění Kegelových cviků dávejte pozor, abyste místo svalů pánevního dna nepoužívali břišní nebo hýžďové svaly. To je důležité.

Trénink svalů může také trvat týdny nebo měsíce, než se něco změní / zlepší, v závislosti na tom, zda je problém s těmito svaly příčinou vaší předčasné ejakulace.

Snížená citlivost

Pomoci může také snížení citlivosti vašeho penisu během pohlavního styku.

Nošení kondomu může snížit vaši citlivost právě natolik, že vám pomůže udržet erekci déle bez ejakulace.

Existují dokonce kondomy prodávané pro kontrolu klimaxu. Tyto kondomy obsahují znecitlivující léky (potaženy jemnou znecitlivující přísadou), jako je benzokain, které pomáhají mírně ztlumit nervové reakce vašeho penisu.

Aplikace znecitlivujících látek přímo na váš penis asi 15 minut před pohlavním stykem může být také užitečná, ale své možnosti nejprve proberte se svým lékařem.

Léky na erektilní dysfunkci

Pokud je erektilní dysfunkce faktorem přispívajícím k vašim problémům, promluvte si se svým lékařem o lécích na erektilní dysfunkci, jako je tadalafil (Cialis) a sildenafil (Viagra). Mohou vám pomoci udržet erekci, což může vést k pozdější ejakulaci.

Tyto a další léky na erektilní dysfunkci – pamatujte, že může někdy trvat i hodinu, než začnou fungovat. Získání správné dávky může také vyžadovat určité pokusy a omyly, takže buďte ochotni spolupracovat se svým předepisujícím lékařem.

Mluvte s partnerem

Pokud zažíváte předčasnou ejakulaci, je důležité si o tom s partnerem promluvit, spíše než to ignorovat nebo popírat, že existuje. Buďte v klidu a prodiskutujte své možnosti. Je to celkem normální věc.

Oba byste měli pochopit, že:

 • předčasná ejakulace je obvykle léčitelný stav.
 • je to velmi běžný problém.

Zkoumání příčin a léčby předčasné ejakulace může pomoci vyřešit další vztahové problémy nebo vést k léčbě úzkosti, deprese nebo jiných poruch nálady, stejně jako hormonálních nebo jiných fyzických příčin.

Vy a váš partner si také můžete užívat sexuálně naplňujícího a intimního vztahu s menším důrazem na pohlavní styk.

Je předčasná ejakulace nějak škodlivá nebo je známkou zdravotního problému?

Samotná předčasná ejakulace není škodlivá, ale k rozvoji předčasné ejakulace mohou přispívat i jiné zdravotní problémy. Mezi tyto zdravotní problémy patří:

 • Erektilní dysfunkce (muž nemůže udržet pevnou erekci pro pohlavní styk).
 • Syndrom chronické pánevní bolesti (dlouhodobá bolest a křeče v pánevní oblasti plus dlouhodobé symptomy močových cest a sexuální dysfunkce).
 • Poruchy štítné žlázy.
 • Rekreační užívání drog.

Sponzorováno

Po vyzkoušení kombinace terapie, domácích strategií nebo léků můžete být schopni překonat předčasnou ejakulaci. Klíčem je pochopit, že předčasnou ejakulaci lze obvykle vyřešit a že je to pouze jedna část fyzického vztahu páru. Vzájemná podpora a porozumění potřebám a obavám toho druhého je nejlepší způsob, jak přistupovat k jakékoli výzvě, které jako pár čelíte.

Odborné studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva