Hořký meloun a jeho účinky na zdraví 4.8/5 (10)

Sponzorováno

Takto roste hořký meloun

Takto roste hořký meloun

aHořký meloun — také někdy známý pod názvem hořká tykev nebo Momordica charantia — je tropická réva, která patří do rodiny tykví a je blízce příbuzná cuketě, tykvi, dýni a okurce.

Pěstuje se po celém světě – to kvůli jedlému ovoci, které je považováno za základ mnoha jídel asijské kuchyně. Čínská odrůda je typicky dlouhá, světle zelená a pokrytá hrbolky podobnými bradavicím. Třeba indická odrůda je užší a má špičaté konce s drsnými, zubatými hroty na slupce.

Kromě ostré chuti a výrazného vzhledu je hořký meloun spojován s několika působivými zdravotními přínosy.

Hořký meloun je ovoce. Hodně zdravé ovoce. Hořký meloun prý dokáže zabít až 98 % nádorových buněk. Ne nadarmo Japonci tomuto plodu podobnému okurce přezdívají ovoce dlouhověkosti.

V tomto článku najdete 6 výhod hořkého melounu a jeho extraktu.

1. Obsahuje několik důležitých živin

Hořký meloun je skvělým zdrojem několika klíčových živin. Jeden šálek (cca 100 gramů) syrového hořkého melounu obsahuje:

 • Kalorie: 20
 • Sacharidy: 4 gramy
 • Vláknina: 2 gramy
 • Vitamín C: 93 % doporučené denní dávky (DDD)
 • Vitamín A: 44 % DDD
 • Folát: 17 % DDD
 • Draslík: 8 % DDD
 • Zinek: 5 % DDD
 • Železo: 4 % DDD

Hořký meloun je obzvláště bohatý na vitamín C, důležitou mikroživinu zapojenou do prevence nemocí, tvorby kostí a hojení ran.

Má také vysoký obsah vitaminu A, vitaminu rozpustného v tucích, který podporuje zdraví pokožky a správné vidění. Obsahuje i folát, který je nezbytný pro růst a vývoj, a také menší množství draslíku, zinku a železa.

Hořký meloun je také dobrým zdrojem katechinu, kyseliny gallové, epikatechinu a kyseliny chlorogenové – silných antioxidačních sloučenin, které mohou pomoci chránit vaše buňky před poškozením.

Navíc hořký meloun má nízký obsah kalorií, ale vysoký obsah vlákniny – pokrývá přibližně 8 % vaší denní potřeby vlákniny v jedné porci jednoho šálku (94-100 gramů).

2. Může pomoci snížit hladinu cukru v krvi

Díky svým silným léčivým vlastnostem je hořký meloun již dlouho používán domorodými obyvateli po celém světě k léčbě onemocnění souvisejících s cukrovkou (studie na toto téma zde).

V posledních letech několik studií potvrdilo roli ovoce při kontrole hladiny cukru v krvi.

Tříměsíční studie na 24 dospělých s diabetem ukázala, že užívání 2 000 mg hořkého melounu denně snížilo hladinu krevního cukru a hemoglobinu A1c, což je test používaný k měření kontroly hladiny cukru v krvi po dobu tří měsíců.

Další studie na 40 lidech s cukrovkou zjistila, že užívání 2 000 mg hořkého melounu denně po dobu 4 týdnů vedlo k mírnému snížení hladiny cukru v krvi. A co víc, doplněk výrazně snížil hladiny fruktosaminu, dalšího ukazatele dlouhodobé kontroly hladiny cukru v krvi.

Předpokládá se, že hořký meloun zlepšuje způsob využití cukru ve vašich tkáních a podporuje sekreci inzulínu, hormonu odpovědného za regulaci hladiny cukru v krvi.

Výzkum na lidech je však omezený a k pochopení toho, jak může hořký meloun ovlivnit hladinu cukru v krvi v obecné populaci, jsou zapotřebí větší a kvalitnější studie.

3. Může mít vlastnosti, které pomáhají v boji proti rakovině

Výzkum také naznačuje, že hořký meloun obsahuje určité sloučeniny s vlastnostmi v boji proti rakovině.

Například jedna studie ve zkumavce ukázala, že extrakt z hořkého melounu byl účinný při zabíjení rakovinných buněk žaludku, tlustého střeva, plic a nosohltanu – oblasti nacházející se za nosem v zadní části krku.

Další studie (opět ve zkumavce) měla podobná zjištění, která uvádí, že extrakt z hořkého melounu byl schopen blokovat růst a šíření buněk rakoviny prsu a zároveň podporovat smrt rakovinných buněk.

Mějte na paměti, že tyto studie byly provedeny s použitím koncentrovaného množství extraktu z hořkého melounu na jednotlivých buňkách v laboratoři. Je zapotřebí další výzkum, aby se zjistilo, jak může hořký meloun ovlivnit růst a vývoj rakoviny u lidí, když je konzumován v normálních množstvích obsažených v potravinách.

Sponzorováno

4. Hořký meloun by mohl by snížit hladinu cholesterolu

Vysoké hladiny cholesterolu mohou způsobit hromadění tukového plaku ve vašich tepnách, což nutí vaše srdce pracovat tvrději na pumpování krve a zvyšuje riziko srdečních onemocnění.

Několik studií na zvířatech zjistilo, že hořký meloun může snížit hladinu cholesterolu, aby podpořil celkové zdraví srdce.

Jedna studie na potkanech s jídelníčkem s vysokým obsahem cholesterolu zjistila, že podávání extraktu z hořkého melounu vedlo k významnému snížení hladiny celkového cholesterolu, „špatného“ LDL cholesterolu a triglyceridů.

Jiná studie našla to, že podávání extraktu z hořkého melounu potkanům významně snížilo hladinu cholesterolu ve srovnání s placebem. Největší pokles vykázaly vyšší dávky hořkého melounu.

Současný výzkum potenciálních vlastností hořkého melounu snižujícího hladinu cholesterolu je však většinou omezen na studie na zvířatech s použitím velkých dávek extraktu z hořkého melounu. Jsou zapotřebí další studie, aby se zjistilo, zda se stejné účinky vztahují na lidi, kteří jedí hořký meloun jako součást vyvážené stravy.

5. Hořký meloun vám může pomoci při hubnutí

Hořký meloun je vynikajícím doplňkem při hubnutí ❤️, protože má nízký obsah kalorií, ale vysoký obsah vlákniny. Obsahuje přibližně 2 gramy vlákniny v každé dávce jednoho šálku (94 gramů).

Vláknina prochází vaším trávicím traktem velmi pomalu, pomáhá vás udržet sytější na delší dobu a snižuje hlad a chuť k jídlu. Což je při hubnutí super. Výměna vysokokalorických ingrediencí za hořký meloun vám proto může pomoci zvýšit příjem vlákniny a snížit kalorie, abyste podpořili hubnutí.

Některé výzkumy také ukazují, že hořký meloun může mít příznivé účinky na spalování tuků a hubnutí.

Jedna studie zjistila, že konzumace kapsle obsahující 4,8 gramu extraktu z hořkého melounu každý den vedlo k významnému snížení břišního tuku. Účastníci ztratili průměrně 1,3 cm z obvodu pasu po sedmi týdnech.

Podobně studie na potkanech na dietě s vysokým obsahem tuků zjistila, že extrakt z hořkého melounu pomohl snížit tělesnou hmotnost ve srovnání s placebem.

Všimněte si, že tyto studie byly provedeny s použitím vysokých dávek doplňků z hořkého melounu. Zůstává nejasné, zda by konzumace hořkého melounu jako součást vaší pravidelné stravy měla stejné příznivé účinky na hubnutí.

6. Je všestranný a lahodný

Hořký meloun má ostrou chuť, která se dobře hodí do mnoha jídel. Pro jeho přípravu začněte tím, že hořký meloun omyjete a podélně rozkrojíte. Poté pomocí náčiní vydlabejte semínka ze středu a ovoce nakrájejte na tenké plátky.

Takto hořký meloun rozkrojte

Takto hořký meloun rozkrojte

Hořký meloun si můžete vychutnat syrový nebo vařený v různých receptech.

Ve skutečnosti se může smažit na pánvi, podávat dušené, pečené, nebo dokonce vydlabané a plněné náplní podle vašeho výběru.

Zde je několik zajímavých způsobů, jak přidat hořký meloun do vaší stravy:

 • Odšťavněte hořký meloun spolu s několika dalšími druhy ovoce a zeleniny pro nápoj plný živin. Super smoothie.
 • Přimíchejte hořký meloun do vaší číny (zeleninová směs s masem a rýží), abyste zvýšili její zdravotní přínosy.
 • Hořký meloun orestujte s rajčaty, česnekem a cibulí a přidejte k míchaným vejcím.
 • ❤️ Zkombinujte hořký meloun bez pecek s dresinkem dle vlastního výběru a ozdobte jím nějaký váš salát.
 • Plníme mletým masem a zeleninou a podáváme s omáčkou.

Potenciální vedlejší účinky hořkého melounu

Když si hořký meloun užíváte s mírou, může být zdravým a výživným doplňkem vašeho jídelníčku.

Konzumace velkého množství hořkého melounu nebo užívání doplňků s hořkým melounem však může být spojeno s několika nežádoucími účinky.

Hořký meloun je spojován s průjmem, zvracením a bolestmi žaludku (tedy při velké konzumaci).

Také se nedoporučuje pro těhotné ženy, protože jeho dlouhodobé účinky na zdraví nebyly rozsáhle studovány.

Vzhledem k jeho vlivu na hladinu cukru v krvi byste se měli před konzumací poradit se svým lékařem, pokud užíváte nějaké léky na snížení hladiny cukru v krvi.

Sponzorováno

Také si promluvte s lékařem před užíváním nějakých doplňků hořkého melounu, pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte nějaké léky, a ujistěte se, že používáte podle pokynů.

Studie o hořkém melounu a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva