Sponzorováno

Jak týmové a kolektivní sporty snižují riziko deprese u dětí 4.67/5 (9)

Jak týmové sporty snižují riziko deprese u dětíDospívající, neboli takové ty předpubertální roky mohou být pro mnoho dětí drsné. Jejich těla se mění, jejich hormony v těle víří a úzkost a deprese mohou být velmi skutečnou součástí jejich existence. Ve skutečnosti studie z roku 2016 v časopisu Pediatrics zjistila alarmující 37% nárůst počtu dospívajících, kteří za poslední desetiletí zažili závažné depresivní stavy.

A mnohé z těchto dětí nebo dospívajících nedostanou pomoc, kterou potřebují. A to je také alarmující.

Institut Child Mind Institute uvádí, že až 60 procent dětí s depresí je bez léčby.

Jsou to bezútěšná čísla pro každého z rodičů. A nyní přemýšlejme – existuje nějaký způsob, jak zmírnit šance, že vaše dítě může jednoho dne žít s depresí? Ano, ukazuje se, že to může být. My si v tomto článku probereme jeden takový způsob.

Týmový sport je dobrou cestou

Jeden nedávný výzkum zjistil, že zapojení do týmových sportů bylo v korelaci s větším objemem hipokampu (oblast mozku, která je zodpovědná za zpracování dlouhodobé paměti a emoční reakce) u chlapců i dívek. To je důležité, protože deprese dospělých byla ve skutečnosti spojena v jiných studiích se zmenšujícím se hipokampem. A ještě jedna zajímavá informace. Ve skutečnosti se zjistilo významné snížení míry deprese u chlapců ve věku 9 až 11 let, kteří byli zapojeni do týmových sportů.

Týmové sporty poskytují pravidelnou aerobní aktivitu, o které je známo, že má blahodárné účinky na paměť, poznávání a náladu.

Stejné zapojení může také poskytnout dětem sociální síť vrstevníků a zároveň jim vštípit smysl pro sounáležitost, empatii a úspěch. To jsou jakési „ochranné faktory“ proti depresi.

Týmové sporty jsou klíčem

Zmiňme další studii, do které bylo zapojeno 4 191 dětí ve věku 9 až 11 let – odpovídaly na otázky týkající se účasti dítěte na různých aktivitách a také na otázky o depresi. Nesportovní aktivity měly o dost horší výsledky, než účast na týmových sportech.

Autoři studie však uznali, že by to mohlo být proto, že účast ve sportu zvětšuje hipokampus a snižuje depresi, nebo to může být tím, že dospívající, kteří jsou předurčeni k depresi, nemusí mít zájem o účast na sportovních aktivitách.

Týmové sporty inherentně podporují rozvoj sociální emocionální inhibiční kontroly a samoregulačních dovedností, jelikož hráči musí dodržovat a zapamatovat si pravidla hry, střílet, spolupracovat se spoluhráči, budovat důvěru ve spoluhráče a zažívat empatii vůči ostatním během vítězství i proher.

Zatímco děti s nějakou vývojovou koordinační poruchou hlásily vyšší míru osamělosti, než obvykle vyvíjející se děti, studie ukázaly, že tyto stejné děti vykazují méně informací o osamělosti, když se účastní týmových sportů, i když jejich koordinační obtíže jim zapojení ztěžují. Takže týmové sporty jsou z tohoto pohledu super i pro děti, které mají nějaké postižení nebo zdravotní problém.

Sponzorováno

Cíle družstva jsou cíle jednotlivce

Nicméně, vědci poznamenávají, že pozitivní přínosy, které pozorovali, se nevztahují na jiné činnosti a aktivity, jako jsou třeba umění nebo hudba. Konkrétně se zjistilo, že nesportovní aktivity nejsou spojeny se zvýšeným objemem hipokampu nebo sníženou mírou deprese.

U nekolektivních sportů (tedy u individuálních) se také neprokázalo, že by snižovaly deprese. Existuje teorie, proč to tak může být. Důvodem, proč studie nenalezly stejné výsledky i u individuálních aktivit, může být to, že tyto jiné aktivity nespojují fyzický trénink se spoluprací s týmem k dosažení společného cíle a porážce soupeře.

Nestačí tedy jen být v týmu (například šachový klub), nebo se jen zapojit do fyzické aktivity (jako je silový trénink). Abychom mohli vidět skutečné přínosy uvedené ve studii, museli bychom dělat obojí – účastnit se týmového sportu, kde se spojuje spolupráce a fyzická aktivita. To je klíč. S individuálními sporty, jako je plavání a golf, a jinými nesportovními aktivitami, jako je umění, hudba, řemesla nebo šachy, se to má tak, že účastníci trénují a soutěží sami. Takže výhody vzájemné socializace jsou mnohem menší.

Rodiče, individuální sporty nezavrhujte

Odborníci však na druhou stranu radí rodičům, aby nezapomínali na výhody, které tyto aktivity nabízejí. Je důležité vědět, že věnování se hudbě a umění je také přínosné pro zdraví mozku, jen trochu jinými způsoby.

U chlapců týmové sporty fungují v tomto ohledu lépe

Dalším zajímavým výsledkem studie bylo, že zatímco zvýšený objem hipokampu byl zjištěn jak u chlapců, tak u dívek, které hrály týmové sporty, pouze chlapci vykazovali znatelné snížení míry deprese.

Autoři studie se domnívali, že to může být proto, že chlapci a dívky mají různé důvody a tlaky, které přispívají k depresi. Nebo se snížení počtu depresí u dívek projeví v pozdějším věku.

Ať tak či onak, vše ústí v jasné rady pro rodiče, kteří mají zájem pomáhat svým dětem s vyhnutím se depresivním stavům. Podporujte aktivní zapojení do činností, které poskytují příležitost pro sociální emocionální učení a zapojení.

V dnešním digitálním věku, v němž tolik dětí využívá sociální média a digitální hry k interakci, se mnoho lidí přirozeně obává, že jim chybí možnosti získat dovednosti pro řešení konfliktů a problémů založených na spolupráci. Také existují obavy, že se nenaučí rozpoznávat skutečné sociální narážky, jako je řeč těla, výrazy v obličeji a emocionální tón hlasu tak, jak by měly.

Díky své povaze mohou týmové sporty a další cílené nebo strukturované skupinové aktivity vychovávat v dětech sociální komunikaci, soběstačnost, spolupráci, integritu a respekt k pravidlům a cílům skupiny.

Jen doufáme, že více rodičů vezme na vědomí pozitivní výhody, které mohou týmové sporty dětem poskytnout. Zranění ve sportech? Ano, vznikají. A vznikat budou. Je však důležité, aby rodiče věděli, že pro drtivou většinu dětí převažují výhody sportovní účasti nad riziky.

Sponzorováno

A co vy? Na jaký týmový sport chodí vaše dítě? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva