Sponzorováno

Co je to power jóga a jaké má účinky? 4.7/5 (10)

Co je to power jóga a jaké má účinky?Možná to nevíte, ale neexistuje jen jeden styl jógy. Tato oblíbená forma cvičení mysli a těla má mnoho různých typů a druhů, z nichž každá má své vlastní zaměření, pózy a cíle.

Power jóga je například navržena speciálně pro zlepšení svalové síly a kardiovaskulární vytrvalosti. Pózy jsou náročné a rychle přecházíte z jedné pozice do druhé.

Power jóga tak nabízí dobré fyzické cvičení a na rozdíl od některých jiných stylů jógy, které pokaždé sledují stejnou sérii pozic, jsou lekce power jógy jen zřídka podobné.

V tomto článku se blíže podívá na power jógu, její výhody, případné nevýhody a jak s power jógou začít.

Představme si ji blíže – Co je power jóga?

Jak název napovídá, power jóga je zaměřena na budování síly a vytrvalosti. Je to také výborná forma jógy pro spalování kalorií.

Ačkoli power jóga není oficiálním typem jógy, tento termín se někdy používá zaměnitelně s Vinyasa jógou. Pravděpodobně přesnější je říci, že power jóga je formou vinyasy, která má své kořeny v Ashtanga józe, zavedené praxi, která začala na počátku 20. století.

Při power józe je kladen důraz na plynulost z jedné pozice do druhé, spíše než na přistupování ke každé pozici zvlášť. Na rozdíl od některých jiných forem jógy nejsou pozice navzájem odděleny.

Power jóga je rychlá a intenzivní aktivita. Rychle se pohybujete z jedné pozice do druhé a spojujete své dýchání s různými pohyby vašeho těla.

Lekce power jógy se může zdát spíše jako lekce aerobiku než jako uvolněný jógový zážitek. I když i toto cvičení vyžaduje pozornost a soustředění na dýchání, power jóga je spíše dynamičtější než meditativní.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi power jógou a ostatními druhy jógy?

Power jóga se od ostatních typů jógy liší v několika důležitých ohledech. Podívejme se na tyto rozdíly blíže.

Rychlost

Na rozdíl od Hatha jógy, nejběžnější formy jógy, se power jóga pohybuje mnohem rychlejším tempem.

Hatha jóga se zaměřuje na pozice a dýchání pomalejším, rozvážnějším tempem, než power jóga.

Nižší rychlost Hatha jógy a dalších forem jógy, které poskytují více regenerační zážitek, nepřinášejí stejné výhody kardiovaskulárního cvičení jako power jóga.

Sekvence jednotlivých póz

Power nebo Vinyasa jóga využívá mnoho stejných pozic jako Ashtanga jóga, ale ne vždy ve stejném pořadí. Ashtanga jóga je velmi precizní cvičení a každá pozice se provádí ve stejném pořadí, bez ohledu na to, kdo lekci vede.

Na druhou stranu lekce power jógy se řídí posloupností, kterou stanoví instruktor nebo jednotlivec, pokud jste na to sami. S power jógou je větší variabilita.

Tok neboli flow

Jeden z hlavních rozdílů mezi Hatha a Vinyasou neboli power jógou je ve flow.

Power jóga klade důraz na tok z jedné pozice do druhé, s výdechem, jak měníte pozice. Hatha jóga je méně zaměřená na plynulost pozic a více zaměřená na dosažení správného držení těla v každé pozici.

Jaké jsou zdravotní výhody cvičení power jógy?

Podle vědeckých důkazů poskytuje power jóga širokou škálu duševních i fyzických výhod. Zde je pohled na některé z klíčových výhod tohoto rychlého typu jógy.

Kardiovaskulární zdraví

Díky rychlému tempu a díky odporovému cvičení, které je součástí, cvičení power jógy může zvýšit a udržet vaši srdeční frekvenci.

Zvyšování tepové frekvence během cvičení pomáhá tělu efektivněji cirkulovat krev a kyslík do svalů a orgánů. To zase může pomoci zlepšit vaši kondici, výdrž a celkové zdraví.

Pravidelné kardiovaskulární cvičení, jako je power jóga, vám navíc může prospět těmto zdravotním aspektům:

 • posílení vašeho srdce a plic
 • pomáhá kontrolovat vysoký krevní tlak
 • zlepšení hladiny cholesterolu
 • kontrola hladiny cukru v krvi
 • budování silnějších kostí a svalů
 • pomáhá při hubnutí
 • zlepšení spánku
 • zvýšení energetické hladiny
 • zlepšení funkce mozku
 • snižuje riziko chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, mrtvice a cukrovka

Síla

I když je lekce power jógy rychlá, neznamená to, že nebudete dlouho držet žádné pózy. Některé pozice můžete držet minutu nebo déle.

Když držíte své tělo v určité poloze déle než několik sekund, nastartuje to vaše svaly a nutí je tvrdě pracovat, aby vás udržely v póze. To může zvýšit vaši svalovou sílu a vytrvalost v mnoha částech vašeho těla.

Sponzorováno

Ovládání motoriky

Ve studii z roku 2016 zveřejněné v časopise Complementary Therapies in Medicine se u lidí s Parkinsonovou chorobou, kteří se dvakrát týdně účastnili cvičení power jógy, výrazně zlepšil třes a svalová ztuhlost. Výzkumníci také zjistili, že power jóga zvýšila svalovou sílu a sílu u účastníků studie.

Shodíte nějaké to kilo

Protože power jóga je super kardio cvičení, spaluje kalorie. Zlepšený svalový tonus a síla z power jógy také znamená, že spálíte více kalorií, i když zrovna necvičíte.

Podle studie z roku 2013 vám jóga může pomoci cítit se více propojeni se svým tělem. Díky tomu si lépe uvědomíte, kdy přestat jíst, což může pomoci při hubnutí. Kromě toho studie zjistila, že jóga může pomoci snížit bolesti zad a kloubů, což může povzbudit lidi s tímto typem bolesti, aby byli aktivnější. A to je přeci super.

Na snížení stresu

Jóga je známá svou schopností snižovat stres a úzkost a podporuje pocity relaxace a klidu.

I když je power jóga méně meditativní a má rychlejší tempo než některé druhy jógy, studie z roku 2017 zjistila, že power jóga má schopnost snižovat hladinu kortizolu, stresového hormonu, ve vašem těle.

Studie naznačuje, že i jedna lekce power jógy může vést k výraznému snížení stresu.

Power jóga je super pro celkové zdraví

Power jóga je spojena s dalšími klíčovými ukazateli dobrého zdraví, jako jsou:

 • lepší spánek
 • silnější imunitní systém
 • zlepšené držení těla a rovnováha

Navíc podle studie v magazínu Journal of Women’s Health může být Vinyasa nebo power jóga užitečným nástrojem, který kuřákům pomůže přestat kouřit. Účastníci této studie, kteří se účastnili cvičení jógy dvakrát týdně, také hlásili snížení úzkosti a zlepšení jejich vnímaného zdraví a pohody.

Existují nějaké nevýhody power jógy?

Lekce power jógy jsou vedeny rychlým tempem a vyžadují tak určitou úroveň síly a kondice. Bez základního pochopení standardních pozic a pohybů Vinyasa pro vás může být náročné držet krok.

Jako u každého tréninku je důležité používat správnou formu, abyste se vyhnuli namáhání svalů a kloubů. Pokud nejste obeznámeni s jógovými pozicemi, můžete riskovat zranění tím, že zkusíte pozici nesprávným postupem.

Lekce power jógy často trvají 60 až 90 minut. Časová náročnost může být nevýhodou, zvláště pokud nejste zvyklí cvičit tak dlouhou dobu.

Je to pro vás power jógy tím pravým cvičením?

Pokud se cítíte dobře v prostředí intenzivního fitness (vzpomeňte si třeba na CrossFit), power jóga pro vás může být opravdu dobrou volbou.

Může to být také dobrá volba, pokud máte slušnou úroveň kondice a jste zvyklí cvičit 60 minut nebo déle. Užitečná je také znalost jiných forem jógy a jógových pozic. Pokud toto máte, jděte di ní. Pokud ne, zkuste ji i tak :)

Jak začít s power jógou?

Lekce power jógy se obvykle vyučují ve fitness centrech nebo jógových studiích. Když začínáte, vyhledejte si kurzy pro začátečníky nebo úvodní kurzy ve vašem okolí a nebo požádejte své přátele nebo spolupracovníky o doporučení.

Lekce nemusí být uvedeny jako kurzy „power jógy“, ale místo toho se mohou nazývat kurzy vinyasa jógy.

Než se přihlásíte, promluvte si s instruktorem nebo lidmi pracujícími ve fitness centru nebo studiu, abyste se dozvěděli více o lekci power jógy a o tom, co zahrnuje. Zjistěte si také, jaká úroveň odbornosti nebo zdatnosti je pro třídu potřebná.

Pokud s jógou začínáte, možná raději zkuste zvážit úvodní lekci hathajógy. To vám může pomoci seznámit se s různými jógovými pozicemi a jak je správně dělat. A pak přejdete na power jógu.

Pokud byste raději cvičili power jógu sami doma, existuje mnoho online videí, která můžete streamovat a sledovat je z pohodlí domova. Můžete vyzkoušet i nějakou jógovou aplikaci, kterou si můžete stáhnout do telefonu nebo tabletu.

Pokud máte chronické onemocnění, jako je srdeční onemocnění nebo artritida, máte úraz nebo jste těhotná, poraďte se se svým lékařem, zda je pro vás power jóga bezpečná.

A co vy? Byli jste na power józe? Napište nám do komentářů vaše zkušenosti.

VIDEO: POWER JOGA | Rychlá jóga na hubnutí

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o power józe

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva