Sponzorováno

Vinyasa jóga – co je to a jaké má účinky na naše zdraví? 4.86/5 (14)

  • Cvičení vinyasa jógy spojuje jednotlivé pozice neboli "ásany" s hlubokými nádechy neboli "pránájámou" v sérii plynulých sekvencí pohybu.
  • Termín vinyasa odkazuje na sladění pohybu s dechem, takže i když můžete také držet pózy na několik nádechů, budete se spíše pohybovat z jedné pozice do druhé pomocí nádechu a výdechu.
  • Hlavním benefitem je zvýšená síla a flexibilita těch, kteří tuto jógu dělají – ať už jde o pomalé nebo rychlé tempo, lekce Vinyasa jsou skvělým cvičením pro vaše tělo.
  • Typické součásti lekce Vinyasa jógy zahrnují řadu pozic ve stoje, vsedě a vleže, kroucení, balanční pozice, předklony, záklony a cílené posilování jádra. Některé lekce mohou nabízet řízenou meditaci, zpívání nebo dechovou práci a všechny lekce končí stavem naprosté relaxace.
  • Vinyasa jógu lze cvičit na jakékoli úrovni, tempu nebo teplotě na základě individuálních preferencí. Jogíni mohou očekávat zvýšenou flexibilitu, sílu, stabilitu a celkový klid a jasnost.

Každá sekvence lekce Vinyasa jógy, navržená tak, aby postupně otvírala tělo, navazuje na předchozí a rozvíjí se do hlubších a pokročilejších pozic, jak se praxe rozvíjí.

Každá sekvence lekce Vinyasa jógy, navržená tak, aby postupně otvírala tělo, navazuje na předchozí a rozvíjí se do hlubších a pokročilejších pozic, jak se praxe rozvíjí.

Co je Vinyasa Flow Yoga?

Vinyasa Flow, často nazývaná flow jóga, je styl jógy se zaměřením na postupné přechody a pohyby se zaměřením na dech, s méně času stráveným ve stacionárních pozicích. Vinyasa je přístup k józe, ve kterém tedy plynule přecházíte z jedné pozice přímo do druhé. Lekce Vinyasa jógy jsou plynulé, i když konkrétní pozice a tempo toku se liší – záleží hodně na instruktorovi, jak samotné cvičení pojme.

Můžete také někdy slyšet termín Ashtanga jóga používaný zaměnitelně s Vinyasou. I když jsou v přístupu podobné, klíčový rozdíl je v tom, že Ashtanga jóga pokaždé dělá stejný vzor póz. Vinyasa ne, ta je hodně volná, pózy se mění. Při Vinyasa józe se obvykle pohybujete z jedné pozice do druhé podle uvážení učitele. Tento přechod se koordinuje s vaším dýcháním. Provádí se specificky při výdechu nebo nádechu a dává vám pocit, že váš dech hýbe vaším tělem.

Ačkoli je Vinyasa často považována za rychlou a fyzicky náročnou praxi, může být také měkká a jemná. Pohyb se zaměřením na dech nemusí být rychlý, může také znamenat zpomalení vašich přechodů hlubokými nádechy a pomalými výdechy.

Na rozdíl od jiných stylů jógy, jako je Iyengar nebo Ashtanga, lekce Vinyasa Flow jógy nemají stanovenou posloupnost nebo určité množství nebo typ póz, kterými byste se měli projít. Žádné dvě lekce nejsou nikdy stejné a sekvence jsou často kreativní a hravé.

Výhody Vinyasa Flow jógy

Pojďme se spolu nyní podívat ve stručnosti na výhody Vinyasa jógy.

Rozsah pohybu

Rozmanitost pohybů při józe Vinyasa znamená, že během cvičení budete často procvičovat celé tělo a rozšíříte svůj rozsah pohybu tím, že se budete pohybovat způsoby, které byste normálně vůbec nedělali. To vám pomůže vyhnout se zraněním v budoucnu, ke kterým by mohlo dojít, pokud se budete pohybovat stále stejným způsobem.

Super pro kardiovaskulární zdraví

Cvičení Vinyasa jógy je skvělé kardiovaskulární cvičení, protože je často celkem rychlé. Takový pohyb se správným dýcháním zvyšuje vaši srdeční frekvenci.

Podle studie z roku 2013 v Journal of Yoga & Physical Therapy, rychlé pohyby a fyzická výzva Vinyasa jógy z ní činí ideální kardiovaskulární cvičení.

Sponzorováno

I pro budování síly

A dále cvičení Vinyasa jógy vám může pomoci vybudovat a procvičit svaly po celém těle. Ve Vinyase často procvičujete všechny části těla, což znamená, že vybudujete vyváženou a funkční sílu celého těla.

Vzhledem k tomu, že náročné pozice se provádějí v rychlém sledu, pomáhá Vinyasa jóga budovat svalovou sílu a zároveň zlepšovat vaši kondici.

Vinyasa jóga jako úleva od stresu

Cvičení vinyasy může být i jakousi pohybovou meditací. Neustálý pohyb a rytmický pohyb pomůže ztišit mysl a umožní vám se lépe a kvalitněji soustředit. Tímto způsobem vám Vinyasa pomáhá propojit tělo a mysl, zklidňuje nervový systém a může pomoci zmírnit stres a úzkost. Super věc.

Ve studii z roku 2012 u žen, které prošly kognitivně behaviorální terapií, aby přestaly kouřit, vědci zjistili, že cvičení jógy Vinyasa velmi pomohlo snížit hladinu stresu a úzkosti. Účastnicím to také pomohlo přestat kouřit.

Cvičení a spojení s vaším dechem

Náš dech má velkou moc nad naším blahobytem a zdravím. Pokud jsme v šoku nebo napjatí, zadržíme dech a automaticky mozku signalizujeme, že se necítíme dobře, což následně vede k tomu, že mozek produkuje adrenalin a kortizol (stresový hormon). Nácvik správného dýchání a dýchání přes bolest a nepohodlí může být velmi mocným nástrojem při překonávání fyzických i psychických problémů.

Lepší stabilita a rovnováha

Ano, zlepšení rovnováhy je obecně přínosem jógy, ale studie z roku 2015 zjistila, že u lidí se slabým zrakem lekce Ashtanga jógy výrazně zlepšila jejich smysl pro rovnováhu a snížila riziko pádu.

Sekvence Vinyasa jógy

Pro začátek prostě dýchejte, nesnažte se příliš sladit nádechy a výdechy s pohyby. Nakonec to bude přirozenější a zjistíte, že se instinktivně nadechujete nebo vydechujete s určitými přechody a pózami. Vyzkoušejte tuto sekvenci doma a prozkoumejte hledání rytmu v dechu. Můžete jako pomocníka použít jógovou kostku.

Sekvence Vinyasa jógy

Sekvence Vinyasa jógy

Vinyasa jóga je kreativní forma jógy, kde jsou pozice spojeny s dechem v plynulé sekvenci.

Krása Vinyasa jógy je rozmanitost. Ve Vinyasa józe neexistuje žádná standardní sekvence pohybů, takže styl, tempo a intenzita se budou lišit v závislosti na učiteli. Lekce mohou být zaměřeny na určité pozice, jako je ohnutí zad, nebo se mohou zaměřit na konkrétní téma, jako jsou čakry nebo aspekt filozofie jógy. Lekce může být dynamická a zaměřená na posilování pozic, nebo může být pomalejší s důrazem na pohyblivost a flexibilitu v oblasti páteře nebo kyčlí.

A co vy? Už jste zkoušeli Vinyasa jógu? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A dále o józe něco na čtení

VIDEO: Vinyasa jóga – Celá lekce

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva