Sponzorováno

Spalovače tuků a vše o nich 4.89/5 (9)

Spalovače tukůBohužel zatím nemáme tabletku, která by se postarala o bezproblémové zhubnutí. Nevěřte reklamě. Farmaceutické firmy udělají vše proto, aby vám prodali svůj produkt. Vy ho vyzkoušíte a následuje velké zklamání. Pak si člověk položí otázku, jak to vlastně je. To fakt firmy prodávají neúčinné preparáty? To přece není možné! Často jde o to, že preparáty sice jistý účinek mají, ale v reklamě, či v příbalovém letáku je značně nadsazený. Pokud slibuje „odstranění chuti na sladké“, zákazník věří, že po užití přípravku nebude mít chuť na sladkosti. No a to je právě chyba reklamy. Bude mít na ně chuť. Možná o chloupek menší, ale skoro stejnou …

Proto je dobré předtím, než si nějaký preparát koupíte , seznámit se s podrobnostmi z nezávislých zdrojů.

Zpravidla nepomůže radit se s lidmi, kteří už něco užívali. Někdo vám řekne, že mu potravinový doplněk „úžasně zabral“, jiný zas řekne že je to „zcela neúčinné“. A chytřejší z toho nebudete. Zůstane jediná cesta, pokusy na vlastní osobě. Dříve, než ze sebe uděláte pokusnou myš (mimochodem za dst drahé peníze) poraďte se s lékařem o svém záměru. Užívat multivitaminové a multiminerální přípravky je vždy dobré konzultovat.

Pokud vám to lékař schválil, před koupením preparátu se ujistěte, zda obsahuje dávky v účinném množství. Mnoho reklamou opěvování produktů obsahuje zanedbatelné množství účinných látek. Neublíží, ale ani nepomohou … I mezi stejnými preparáty různých firem jsou velké cenové rozdíly, tak si nejdříve ověřte, zda nevolíte zbytečně předražený preparát. Často bývá s vysokou cenou spojené slovíčko „bio“. Výrobce slibuje, že účinná látka je získána přírodní a ne syntetickou cestou a že je účinnější. Většinou informace touto větou i končí a vy těžko posoudíte, jestli je to marketingový trik, nebo fakt.

Podívejme se nyní alespoň na některé nejznámější látky, které se používají při boji s tukem.

L- Carnitin

L- Carnitin pomáhá zvýšit spotřebu kyslíku při cvičení, a tak pomáhá prostřednictvím vyššího výdeje energie odbourávat i tuk. Důležité je slovíčko při cvičení. L- Carnitin proto používejte pouze v případě, že opravdu cvičíte. A poctivě, žádné ulívání.

Účinná dávka se liší podle různých autorů, nejčastěji se doporučuje přijímat 500 až 1000 miligramů půl hodinu před cvičením. Nebo 2 × denně po půl gramu. Takové dávkování už rozhodně není zcela levný špás. Menší dávky (pod 500 miligramů denně) zřejmě nebudou mít účinek. (Je dost mnoho doplňků obsahujících desetinu účinné dávky ba i méně.)

O přípravku L- Carnitin se ani samotní sportovci ještě nedohodli, jestli ho považují za účinný, nebo za neúčinný. S velkou pravděpodobností je to individuální. Na někoho působí tak, že ho povzbudí k ostřejšímu cvičení, jiní borci zas ani po užití velkých dávek necítí žádný rozdíl. Proto si budete muset sami zkusit, zda tento ne zcela levný špás za to stojí … Pokud vám funguje (zvýší výkon, zlepší chuť sportovat, více se zpotíte) pak se asi vyplatí. A jestli funguje jako placebo, nebo jinak – vždyť je to jedno. Pokud cítíte výsledky, asi stojí za to platit.

Pokud již L- Carnitin chcete koupit, udělejte si přepočet, kolik vás bude stát jedna denní dávka. Rozdíly mezi výrobci a různými produkty jsou dramatické.

Chrom

Ani v případě chromu není tak úplně jasno, zda účinkuje, nebo ne. Předpokládá se, že chrom – pikolinát by měl být schopen mírně tlumit pocit hladu, nebo dokonce zmírňovat chuť na sladké. Účinná dávka je velmi široká, 50 mikrogramů denně by mohlo být k užitku a nemělo by určitě ublížit. Někteří výrobci doporučují dávky 100 mikrogramů, krátkodobě až 200.

I zde očekávejte raději žádný účinek, jako byste podlehli tlaku reklamy. Je možné, že chrom pomůže velmi malým dílem normalizovat fungování těla (zejména pokud z nějakých důvodů chyběl) ale určitě nečekejte, že po spolknutí tabletky se něco změní. Vše zůstane: chuť jíst, chuť na sladké. Po delším užívání možná pocítíte, že vaše chutě se zmírňují, ale není jisté, zda to má na svědomí chrom, nebo to, že se vědomě zabýváte snahou zhubnout.

Cena chromu je relativně nízká a tak jej můžete používat (pokud vám to odsouhlasí lékař).

Sponzorováno

Jód

Dalším z doplňků, které by mohly při napomáhat při hubnutí je jód. Je důležitý pro správnou funkci štítné žlázy. Ta produkuje hormony, které mohou regulovat kromě mnoha jiných věcí i naši hmotnost.

Denní dávka se pohybuje v dosti širokém rozmezí, nejčastěji se uvádí 150 mikrogramů, to však závisí na tom , kde člověk žije a co jí. Jód je jedním z důvodů, proč se doporučuje jíst pravidelně mořské ryby. Například treska v množství asi 200 gramů kryje denní potřebu jódu. I sůl je jodidovaná, takže nedostatek jódu častěji hrozí vegetariánům, kteří zároveň nejedí jodidovanou sůl. Super zdrojem jódu je kelp.

I užívání jódu doporučuji konzultovat s lékařem.

Kofein, taurin

V mnoha přípravcích, které jsou označeny jako spalovače tuku bývá podstatnou součástí složení kofein. Má stimulační účinky a pokud ve vás vyvolá potřebu „více pobíhat“ a „být čilejšími“, způsobí to i větší energetický výdej. Může navodit akčnější náladu před odchodem do fitcentra, což není zcela špatný nápad.

Pozor však, někdo může po kofeinu mít potíže se srdcem, zvýšený tlak, nebo nespavost. Ověřte si proto dávkování kofeinu na jednu dávku. Kolem 120 miligramů je dávka odpovídající velmi silné kávě. Proto nepoužívejte kávu nebo kolu spolu s takovým preparátem, protože účinek by se sečetl.

Užívání konzultujte se svým srdcem. A o taurinu si přečtěte zde.

HCA alias kyselina hydroxycitrónová

Předpokládá se, že tato kyselina je schopna chránit svalovinu před odbouráváním a možná u někoho dokáže navodit i snížení chuti k jídlu. Aby však byla dávka účinná měli byste denně přijmout asi gram této látky. Nejlépe ve dvou, nebo třech dávkách. Tím se cena dostává na nepříjemně vysoká čísla.

HCA je zkratkou pro kyselinou hydroxycitronovou. Již na začátku svého vývoje byla tato látka využívána jako pomocný lék při obezitě. Na rozdíl od ostatních látek snižujících chuť k jídlu nestimuluje HCA centrální nervový systém. Jeho hlavní funkcí je schopnost zabránění přeměny sacharidů na tuky, aniž by docházelo k odbourávání vlastní svalové hmoty. Glukóza v lidském těle podléhá rozkladu, jehož poslední fáze probíhá v mitochondriích (buněčných organelách), v nichž se uskladňuje energie. Rozkladem glukózy zde vzniká citrát, který se dále rozpadá na látky využité při tvorbě tuku. A právě HCA slouží k zabránění rozpadu citrátu na tyto látky. HCA tedy ovlivňuje metabolismus tuků i glukózy. Pozitivním účinkem je nejen upřednostnění procesu tvorby glykogenu před konverzí glukózy na tuk, ale také zpomalení produkce tuku a využívání tuků jako zdroje energie.

Lecitin

Oblíbený výživový doplněk, který má snižovat hladinu cholesterolu a pomáhat zlepšit paměť. Jeho složka cholin má kromě jiných příznivých účinků pomáhat i při odbourávání tuků. Cholin patří ke doplňkem výživy, které mají široké spektrum účinků a mnoho autorů jej doporučuje používat jako běžný doplněk výživy. Účinná dávka je několik gramů denně. Méně než gram lecitinu pravděpodobně nemá účinek.

Vláknina

Velmi důležitá při hubnutí. V úvodu hubnutí je jistě dobrým nápadem přijímat ji i ve formě doplňku výživy. Jak se postupně naučíte jíst hojnost zeleniny a trochu ovoce, dostanete do těla i přirozenou cestou dostatek vlákniny. Pak je namístě vyloučit potravinové doplňky. Denní příjem vlákniny by měl být asi na úrovni 30 gramů.

Účinek všech doplňků výživy je podmíněn tím, doplňují-li správně sestavený (a dodržovaný!) výživový plán.

Sponzorováno

Bez toho, abyste se s tímto faktem smířili, by nemělo cenu v článku o spalovačích vůbec pokračovat. Řada lidí totiž na jedné straně sice před každou pohybovou aktivitou „pilně“ užívá spalovač tuku, na straně druhé tímto jejich starost o naplnění jejich cílů končí a jinak se stravují velmi nepravidelně a když už, tak ve velkých porcích ve fast-foodech nebo večer po návratu z práce/školy smaženými polotovary a brambůrky. Připadá vám to povědomé? Tak si konečně uvědomte, že žádné mávnutí kouzelného proutku ani zkratky neexistují!

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva