Sponzorováno

Jóga na lepší trávení – které jógové pozice zkusit? 4.78/5 (9)

Když máte zažívací potíže, určitě hledáte nějakou rychlou úlevu. Roste zájem o nalezení přirozené úlevy při zažívacích potížích prostřednictvím jógy a jemného pohybu. Mnoho lidí propaguje výhody jógy pro úlevu od problémů při zažívání, takže možná přemýšlíte, zda byste ji neměli vyzkoušet.

Tento článek zkoumá, jak může jóga pomoci trávení, a uvádí několik pozic, které můžete vyzkoušet. Některé výzkumy podporují jógu jako doplňkovou léčbu poruch trávení, jako je syndrom dráždivého tračníku.

Co je jóga?

Jóga je tradiční cvičení, které lidé používají po tisíce let k propojení mysli a těla pro dobré zdraví. Pro mnoho lidí zahrnuje také duchovní prvek.

Pro podporu lepšího uvědomění mysli a těla cvičení kombinuje:

 • jemný pohyb (ásany)
 • dýchací techniky (pránájáma)
 • meditace (dyana)

Stimuluje váš parasympatický nervový systém, známý jako systém odpočinku a trávení.

Jak může jóga pomoci trávení

Termín „trávení“ obvykle odkazuje na rozklad potravy, aby vaše tělo dostalo potřebné živiny a pak vyloučilo odpadní produkty.

Existují však i různé problémy, které vznikají při trávení, jako je plynatost, nadýmání, nepohodlí a problémy s typem a frekvencí stolice.

Osa střevo-mozek je komunikační systém nervů a biochemických signálů, které cestují krví a spojují trávicí systém s mozkem. Prostřednictvím tohoto systému mohou vaše střeva přímo reagovat na psychický a fyzický stres příznaky, jako jsou bolesti žaludku, průjem, zácpa, nevolnost a změny chuti k jídlu a trávení.

Celkové zdraví střev a jóga

Lidé věří, že jóga pomáhá při zdraví trávicího traktu tím, že snižuje stres, zvyšuje oběh a podporuje fyzický pohyb neboli motilitu gastrointestinálního (GI) traktu.

Jóga a syndrom dráždivého tračníku

Zejména lidé se syndromem dráždivého tračníku (IBS) mohou najít úlevu v józe. Vědci se domnívají, že IBS je výsledkem nadměrné aktivity sympatického nervového systému, stresového systému vašeho těla. Tento stav má řadu příznaků, jako je plynatost, nadýmání, průjem a zácpa.

Ve studii z roku 2018 dodržovalo 208 účastníků s IBS buď FODMAP dietu, nebo provozovali jógu po dobu 12 týdnů. Na konci obě skupiny vykazovaly zlepšení symptomů IBS, což naznačuje, že jóga může hrát doplňkovou roli v léčbě IBS.

Jedna studie z roku 2016 prokázala zlepšení příznaků IBS poté, co se lidé zúčastnili 16 lekcí jógy jednou za dva týdny. Studie však také zjistila, že lidé zažívají podobné výhody i z rychlejší chůze. To naznačuje, že přidání pravidelného pohybu a snížení stresu mohou být hlavními faktory zmírnění symptomů.

Jóga a zánětlivá onemocnění střev

U zánětlivých onemocnění střev, jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, může jóga také podporovat zvládání symptomů. Neměli byste jej však používat k náhradě léků nebo jiných léčebných postupů. Spíš jako doplněk.

Existuje jen málo výzkumů, které by přímo zkoumaly, které jógové pozice by mohly zmírnit problémy s GI a které z nich jsou nejúčinnější. Většina současných tvrzení je založena na neoficiálních zprávách. Vědci proto musí na toto téma provést další výzkum. Mnoho lidí má ale v tomto směru velmi pozitivní zkušenosti.

3 jógové pozice pro zlepšení trávení

Zde jsou TOP 3 jógové pozice, které mohou velmi dobře pomoci s celkovým trávením nebo jinými specifickými zažívacími problémy.

1. Ohýbání do boku (Parsva Sukhasana)

Je to skvělá póza pro začátečníky pro lidi, kteří chtějí protáhnout své šikmé svaly, břišní svaly, spodní a horní část zad a ramena.

Jemné protažení může pomoci zmírnit nadýmání a plynatost a podpořit celkové trávení.

Ohýbání do boku (Parsva Sukhasana)

Ohýbání do boku (Parsva Sukhasana)

Jak tuto jógovou pozici udělat:

Sponzorováno

 1. Posaďte se na podlahu v poloze se zkříženýma nohama, rukama se dotýkejte podlahy po stranách.
 2. Zvedněte levou paži přímo do vzduchu a poté se jemně nakloňte na pravou stranu.
 3. Pravé předloktí držte na podlaze směrem ven.
 4. Pomalu se 4–5krát nadechněte a vydechněte. Poté vyměňte strany a opakujte.

2. Sedící Twist (Ardha Matsyendrasana)

Předpokládá se, že otáčivý pohyb tohoto pohybu podporuje pravidelnost střev tím, že pomáhá tenkému a tlustému střevu v peristaltice. Toto je pohyb, který pohání jídlo a odpad GI traktem. A to přeci potřebujete.

Tento krok jógy může také pomoci zmírnit nadýmání.

Ardha Matsyendrasana

Ardha Matsyendrasana

Jak tuto jógovou pozici udělat:

 1. Sedněte si na podlahu, obě nohy rovně. Ohněte levé koleno a překřižte ho přes pravé koleno nebo stehno a položte levou nohu na podlahu.
 2. Poté se jemně opřete o pravý bok a ohněte pravé koleno tak, aby chodidlo pravé nohy směřovalo dovnitř k levé hýždi. Pokud je to příliš obtížné, můžete držet pravou nohu rovně.
 3. Vezměte si pravý loket a položte ho na vnější stranu levého kolena a přitom jemně otáčejte trupem doleva. Položte levou dlaň na podlahu nalevo od hýždí.
 4. Otočte krk tak, aby se mírně díval přes vaše levé rameno.
 5. Držte tuto pozici a dýchejte 4–5 hlubokých nádechů. S každým nádechem si všimněte, jak se vaše páteř prodlužuje. Poté vyměňte strany a opakujte.

3. Protažení páteře vleže (Supta Matsyendrasana)

Supta Matsyendrasana je skvělá pro protažení spodní části zad a zvýšení pohyblivosti páteře. Opravdu skvělá.

Lidé věří, že zmírňuje zácpu a nadýmání a podporuje celkové trávení.

Protažení páteře vleže (Supta Matsyendrasana)

Protažení páteře vleže (Supta Matsyendrasana)

Jak tuto jógovou pozici udělat:

 1. Lehněte si na záda, do příjemné polohy.
 2. Ohněte obě kolena tak, aby chodidla byla rovně na podlaze. Zvedněte boky 2,5–5 cm ze země a posuňte je doprava asi o 2,5 cm. Spusťte boky zpět na podlahu.
 3. Narovnejte levou nohu a uchopte pravé koleno a přitáhněte ho k hrudi.
 4. Zatímco máte levou nohu rovně, jemně otočte doleva a přetáhněte pravé koleno přes levé. Místo toho, abyste koleno tlačili k zemi, dovolte, aby se jemně přehodilo přes vaši levou nohu.
 5. Vraťte pravou paži zpět a položte ji rovně na podlahu, kolmo k tělu. Vezměte levou ruku a jemně zatlačte na pravé koleno, abyste se protáhli. Případně nechte levou paži rovnou.
 6. V této poloze vydržte 4–5 hlubokých nádechů. Poté opakujte na druhou stranu.

Toto jsou nejlepší jógové pozice na protažení a hlavně na podporu trávení.

Na co si dát pozor?

Lidé obecně uznávají jógu jako bezpečnou. Nemusí však být vhodný pro osoby, které:

 • mají poranění zad nebo krku
 • jsou těhotné
 • mají vysoký krevní tlak

Někteří instruktoři jógy nabízejí specializované kurzy, jako jsou kurzy prenatální jógy. Kromě toho, pokud máte neustále problémy s trávením, je nejlepší promluvit si s vašim lékařem. Může být schopen identifikovat hlavní příčinu.

Sponzorováno

I když pro vás může být jóga prospěšná, neměli byste přerušit jiné léčby, které vám váš lékař doporučil. Před zahájením jógy nebo jiného cvičebního režimu je nejlepší se s ním poradit.

A dále si o józe přečtěte

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva