Sponzorováno

Ztráta nebo změna chuti (dysgeuzie) po prodělání nemoci Covid-19 4.71/5 (7)

Ztráta nebo změna chuti (dysgeuzie) po prodělání nemoci Covid-19Ztráta nebo změna chuti (dysgeuzie) je běžným příznakem COVID. Je to také vedlejší účinek několika nemocí a léků, včetně Paxlovidu, nového antivirového léku k léčbě nemoci COVID-19.

Dysgeuzie je popisována jako hořká, kovová nebo kyselá chuť v ústech. Ale co to přesně je a co se děje v těle, když toto nastane?

Co se děje v mozku, když něco ochutnáváme?

Kromě potěšení, jež získáváme z jídla, které dobře chutná, slouží náš smysl pro chuť také jiným účelům. Chuť nám pomáhá při rozhodování, co jíst, a zajišťuje nám dostatek živin a energie. Pomáhá nám také metabolizovat potraviny, které jsme snědli.

Náš smysl pro chuť nás také může ochránit před konzumací věcí, které jsou nebezpečné pro naše zdraví, jako jsou jedy nebo potraviny, které se zkazily.

V lidských ústech je asi 10 000 chuťových pohárků, přičemž každý chuťový pohárek má až 150 chuťových receptorů. Tyto chuťové receptory na našich chuťových pohárcích pomáhají zjistit, zda je jídlo slané, sladké, hořké, kyselé nebo umami.

Chuťové pohárky přenášejí do mozku informace o tom, co jíme, prostřednictvím několika nervových drah.

Informace o chuti se nejprve přenesou do mozkového kmene v základně mozku a poté se posílají do celého mozku propojenými cestami a dosáhnou orbitofrontálního kortexu v přední části mozku. Tato oblast se propojuje se smyslovými oblastmi a limbickým systémem, který pomáhá kódovat paměť a emoce.

3 příčiny dysgeuzie

Kromě přímého poškození jazyka a úst může být dysgeuzie způsobena několika faktory: infekcí nebo nemocí, léky nebo poškozením centrálního nervového systému.

1. Infekce nebo nemoc

Změny chuti byly hlášeny třeba i po chřipkové infekci, při senné rýmě, cukrovce, srdečních chorobách a dalších.

Dnes je jednou z nejčastějších příčin dysgeuzie COVID, přičemž ztráta chuti je jedním z prvních příznaků, které mnoho lidí pociťuje. Výzkum naznačuje, že dysgeuzie se vyskytuje u 33 % až 50 % lidí s COVID, i když méně u novějších variant. Disgeuzie byla také hlášena jako přetrvávající příznak Long COVIDu.

Vědci přesně nevědí, proč COVID nebo jiné infekce způsobují dysgeuzii. Některé nedávné teorie se soustředily na to, jak virus SARS-CoV-2, který způsobuje COVID, spouští zánětlivou reakci vazbou na receptory v ústech. To by mohlo způsobit změny v molekulárních a buněčných drahách, což by mohlo změnit chuť.

Vzhledem k úzké vazbě mezi chutí a čichem může i virové poškození sliznice nosu stačit k tomu, aby způsobilo poruchu chuti.

Virus by také mohl způsobovat přímější poškození chuťových pohárků, nervů zapojených do chuti nebo mozkových oblastí odpovědných za senzorické zpracování chuti.

Sponzorováno

2. Zranění

Ztráta chuti může také následovat po přímém poškození nervů a mozkových drah zapojených do vnímání chuti.

To by mohlo být způsobeno lézemi v nervech nebo mozkové tkáni, nebo by to mohlo být způsobeno ztrátou tukového myelinu, který pomáhá izolovat dráhy používané pro signalizaci chuti. Ve vzácných případech může být dysgeuzie způsobena také mozkovými nádory.

3. Léky

Dysgeuzie je známý vedlejší účinek několika léků, včetně antibiotik a léků na Parkinsonovu chorobu, epilepsii a HIV.

Důvodů pro to může být několik. Léky samotné mohou mít hořkou chuť, která přetrvává v našich chuťových pohárcích.

Léky mohou také aktivovat specifické chuťové receptory, které detekují hořkou, kyselou nebo kovovou příchuť a aktivují tyto chuťové receptory způsobem, který u našeho jídla často nezažíváme.

Nový antivirový lék Paxlovid je téměř z 90 % účinný při snižování počtu hospitalizací a úmrtí na COVID. Dysgeuzie je však někdy vedlejším účinkem Paxlovidu. Ačkoli se vyskytuje u méně než 6 % lidí, dysgeuzie byla přezdívána „Paxlovidová ústa“.

Paxlovid jsou ve skutečnosti dva léky: nirmatrelvir a ritonavir. Nirmatrelvir je hlavní antivirotikum v boji proti COVID a Ritonavir se podává současně, aby zastavil příliš rychlé odbourávání nirmatrelviru, takže může zůstat aktivní v těle déle.

Ritonavir má hořkou chuť a způsobuje dysgeuzii, pokud je užíván samostatně nebo v kombinaci s jinými léky. Ačkoli mechanismus nebyl prozkoumán, Ritonavir by mohl být základním faktorem za touto dysgeuzií.

Zanechává špatnou chuť

I když to může být nepříjemné, dysgeuzie je obvykle krátkodobá a měla by se zlepšit po ukončení léčby nebo vyřešení infekce.

Lidé, kteří pociťují dlouhodobé změny chuti, by měli vyhledat lékařské vyšetření k určení základní příčiny. Krátkodobě mohou pastilky, mátové bonbony a kloktadla se slanou vodou učinit dysgeuzii lépe zvládnutelnou. Ačkoli to může být nepříjemný efekt Paxlovidu, krátkodobá dysgeuzie je příjemným kompromisem ke snížení závažnosti infekce COVID.

Sponzorováno

Někdy může pacienty po Covidu dysgeuzie trápit celkem dlouhou dobu. Třeba jedna pacientka z Velké Británie. Až po 15 měsících si jídlo znovu začala užívat. „Byl to opravdu dlouhý proces, ale dnes jsem jedla kuře,“ řekla. „Před šesti měsíci bych to určitě nedokázala. A bylo to příjemné. Takže naděje je.“

A dále si o COVIDU-19 přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva