Genitální bradavice – příznaky, příčiny a léčba 4.71/5 (28)

Sponzorováno

Genitální bradavice nejsou vždy pro lidské oko viditelné.

Genitální bradavice nejsou vždy pro lidské oko viditelné.

Genitální bradavice jsou měkké výrůstky, které se objevují na pohlavních orgánech. Je to sexuálně přenosná infekce způsobené určitými kmeny lidského papilomaviru (HPV). Genitální bradavice mohou způsobit bolest, nepohodlí a svědění v intimních místech. Jsou obzvláště nebezpečné pro ženy, protože některé typy HPV mohou také způsobit rakovinu děložního čípku. Takže na to pozor.

HPV je nejběžnější ze všech sexuálně přenosných infekcí. Muži a ženy, které jsou sexuálně aktivní, jsou zranitelní vůči komplikacím HPV včetně genitálních bradavic. Včasná a správná léčba je klíčem při léčbě této infekce.

Jaké jsou příznaky genitálních bradavic?

Genitální bradavice se přenášejí prostřednictvím sexuální aktivity, včetně orálního, vaginálního a análního sexu. Nemusí se projevit hned. Ani během několika týdnů nebo měsíců po infekci se nemusí začít bradavice rozvíjet.

Genitální bradavice nejsou vždy pro lidské oko viditelné. Mohou být velmi malé, v barvě kůže (nebo trochu tmavší). Horní část bradavice může připomínat květák a povrch může být hladký nebo lehce hrbolatý na dotek. Mohou se vyskytnout jako shluk bradavic nebo jen jako jedna samotná bradavice. Je to individuální.

Genitální bradavice se u mužů mohou objevit v následujících oblastech:

 • penis
 • šourek
 • třísla
 • stehna
 • uvnitř nebo v okolí konečníku

Genitální bradavice u žen se mohou objevit v následujících oblastech:

 • uvnitř vaginy nebo konečníku
 • v okolí vagíny nebo konečníku
 • v okolí děložního čípku

Genitální bradavice se mohou také objevit na rtech, ústech, jazycích nebo krku osoby, která měla orální sexuální styk s infikovanou osobou. I když pouhým okem nevidíte genitální bradavice, mohou přesto způsobit příznaky, jako například:

 • vaginální výtok (u žen)
 • svědění
 • krvácení
 • pálení

Pokud se genitální bradavice rozšíří nebo zvětší, může být stav hodně nepříjemný nebo dokonce bolestivý. Muži a ženy s genitálními bradavicemi si často stěžují na bolesti, svědění a výtoky.

Co způsobuje genitální bradavice? Jaké jsou jejich příčiny?

Většina případů genitálních bradavic je způsobena virem HPV. Existuje 30 až 40 kmenů HPV, které specificky postihují genitálie, ale jen několik těchto kmenů způsobuje genitální bradavice.

Virus HPV je vysoce přenosný prostřednictvím kontaktu mezi kůží a kůží, a proto je považován za sexuálně přenosný problém.

Ve skutečnosti je HPV tak běžný, že Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v USA dokonce uvádí, že většina sexuálně aktivních lidí ho v průběhu života získá. Viry však nevedou vždy ke komplikacím, jako jsou genitální bradavice. Ve skutečnosti virus ve většině případů odejde sám, aniž by způsoboval zdravotní potíže.

Genitální bradavice nejsou klasické bradavice. Genitální bradavice jsou způsobeny kmeny HPV, které se liší od kmenů, které způsobují bradavice na vašich rukách nebo jiných částech těla.

Rizikové faktory u genitálních bradavic

Každé sexuálně aktivní osobě hrozí riziko nákazy HPV. Nicméně, genitální bradavice jsou častější u lidí, kteří:

 • jsou mladší 30 let
 • kouří
 • mají oslabený imunitní systém
 • jsou děti matky, která měla tento virus během porodu

Jaké jsou další možné komplikace ve spojení s HPV?

HPV je hlavní příčinou rakoviny v děložním čípku. Může také způsobit prekancerózní změny buněk děložního čípku, což se nazývá dysplázie.

Jiné typy HPV mohou také způsobit rakovinu pochvy – vnější orgány pohlavních orgánů žen. Mohou také způsobit rakovinu penisu a v análním prostoru.

Jak jsou diagnostikovány genitální bradavice?

Chcete-li diagnostikovat genitální bradavice, váš lékař se zeptá na vaše zdraví a sexuální historii. Patří sem příznaky, které jste v minulosti zažili a kdykoli jste měli nechráněný sex, včetně orálního sexu. Je potřeba to s lékařem probrat.

Váš lékař také provede fyzické vyšetření všech oblastí, kde existuje podezření, že se mohou objevit bradavice. Na to se připravte.

U žen

Protože bradavice se mohou objevit hluboko uvnitř těla ženy, může lékař potřebovat vyšetření pánevní dutiny. Může také aplikovat mírné kyselé roztoky, které pomáhají zviditelnit bradavice.

Lékař může také provést cytologický stěr (Pap test – podle Papanicolaoua), který zahrnuje odběr tkáně z problémové oblasti, aby se získaly buňky z vašeho děložního čípku. Tyto buňky pak mohou být testovány na přítomnost HPV. Některé typy HPV mohou způsobit abnormální výsledky, což může znamenat prekancerózní změny. Pokud váš lékař zjistí tyto abnormality, možná budete potřebovat častější monitorování jakýchkoli změn.

Jste-li žena a máte obavy, že jste možná dostala formu HPV, o které je známo, že způsobuje rakovinu děložního hrdla, může váš lékař provést test DNA. To určuje, jaký kmen HPV máte ve vašem systému. HPV test pro muže ještě není k dispozici.

Může se také použít kolposkopie (vyšetření povrchu děložního čípku pomocí speciálního mikroskopu – kolposkopu).

Sponzorováno

Jak se léčí genitální bradavice?

Zatímco viditelné genitální bradavice často časem samy odcházejí, samotný HPV může zůstat ve vašem krevním řečišti i nadále. To znamená, že v průběhu vašeho života můžete zažít několik vzplanutí těchto bradavic. Vaše příznaky jsou tedy důležité, protože se chcete vyhnout přenosu viru jiným osobám. To znamená, že genitální bradavice mohou být předány jiným, i když nejsou viditelné.

Možná budete chtít léčit bradavice genitálií, abyste zmírnili bolestivé symptomy nebo minimalizovali jejich vzhled. Nicméně pamatujte, že genitální bradavice se nedají léčit klasickými léky a přípravky na obyčejné bradavice.

Váš lékař vám může předepsat místní léčbu (krémy a podobně) na genitální bradavice. Tyto léky mohou zahrnovat:

Pokud viditelné bradavice nezmizí časem, možná budete potřebovat i menší chirurgický zákrok k jejich odstranění (to je ale píše výjimečné). Váš lékař také může odstranit bradavice pomocí:

 • elektrokauterizace – tj. upálení chorobně změněné tkáně pomocí kovové kličky rozžhavené elektrickým proudem
 • kryochirurgie neboli zmrazení bradavice
 • laserové ošetření
 • vyříznutí nebo odříznutí bradavic
 • injekcí interferonu

Ženy, které byly diagnostikovány s genitálními bradavicemi, mohou mít potíže s papilomaverem každé tři až šest měsíců po zahájení léčby. To umožní lékaři sledovat změny v děložním hrdle. Monitorování je důležité, protože můžete mít vyšší riziko rakoviny děložního čípku. Kmeny HPV, které způsobují genitální bradavice, jsou považovány za nízké riziko pro progresi do rakoviny. Mohli byste však mít i jiné HPV kmeny, z nichž některé mohou zvýšit vaše riziko rakoviny.

Domácí léky a metody léčby genitálních bradavic

Tak tady pozor. Neměli byste užívat žádnou domácí léčbu na genitální bradavice. Genitální bradavice jsou způsobeny různými kmeny HPV. Použití nesprávných způsobů léčby může způsobit více škody než užitku. Takže opatrně.

Některé domácí léky jsou obecně považovány jako užitečné při léčbě genitálních bradavic, ale je jen málo důkazů, které je mohou podpořit. Vždy kontaktujte svého lékaře předtím, než se pokusíte o domácí léčbu. Ten vám to stejně asi nedoporučí.

Často se na genitální bradavice používají tyto domácí metody:

 • Olej z čajovníku (tea tree) se často uvádí jako prostředek, který může být užitečný proti genitálním bradavicím.
 • Zelený čaj má být také účinný proti genitálním bradavicím. Zelený čaj je koncentrovaný do směsi v masti s názvem sinecatechins (Veregen), která je k dispozici na předpis.
 • Existují určité důkazy, že použití česneku na genitální bradavice může pomoci v boji proti nim.
 • Jablečným octem může ošetřit genitální bradavice doma. Je to podobné lékům na předpis, které používají kyselé přísady k zabíjení HPV viru.

Jak zabránit vzniku genitálních bradavic – jak na jejich prevenci?

HPV vakcíny nazvané Gardasil a Gardasil 9 mohou chránit muže a ženy před nejběžnějšími kmeny HPV, které způsobují genitální bradavice a mohou také chránit proti kmenům HPV, které jsou spojeny s rakovinou děložního čípku. K dispozici je také vakcína nazvaná Cervarix. Tato vakcína chrání před rakovinou děložního čípku, ale ne proti genitálním bradavicím.

Jedinci do věku 26 let mohou dostat vakcínu HPV. Ta může být také aplikována již ve věku 9 let – ve 3 různých aplikacích (dávkách). Oba typy vakcíny by měly být podány před tím, než se osoba stane sexuálně aktivní, protože jsou nejúčinnější před tím, než je osoba vystavena HPV.

Používání ochrany pokaždé, když máte sex, může také snížit riziko vzniku genitálních bradavic. To může znamenat použití kondomu a podobně.

Výhled do budoucna

Genitální bradavice jsou komplikace infekce HPV, která je běžná a léčebná. Mohou postupně zmizet, ale léčba je nezbytná pro prevenci jejich návratu a možných komplikací. Pokud si myslíte, že máte genitální bradavice, poraďte se s lékařem. Ten pomůže určit, zda máte skutečně bradavice a jaké jsou vaše nejlepší možnosti léčby.

Dále je důležité si promluvit s vaším sexuálním partnerem. To může znít hodně obtížně, ale otevření vašeho stavu vám pomůže ochránit vašeho partnera před infekcí HPV a genitálními bradavicemi.

Sponzorováno

Máte zkušenost s genitálními bradavicemi? Budeme moc rádi za komentáře.

Co si dále přečíst na toto téma?

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva