Sponzorováno

Arachnofobie – strach z pavouků – příznaky, příčiny a léčba 4.75/5 (12)

  • Arachnofobie je veliký a život omezující strach z pavouků. U mnoha lidí vyvolává strach z pavouků doslova reakci znechucení.
  • Strach z pavouků se stává fobií, když pohlcuje vaše myšlenky, zasahuje do vašich každodenních činností a brání vám stýkat se s rodinou a přáteli. Příznaky arachnofobie mohou být pocení nebo třes a tlak na hrudi nebo rychlý srdeční tep.
  • Lidé s těžkou arachnofobií mají k pavoukům tak extrémní odpor, že se mohou bát jít do sklepa nebo garáže, protože tam může být pavouk. Pokud se setkají s pavoukem, mohou ve skutečnosti chtít opustit dům.
  • K léčbě arachnofobie lze často použít kombinaci poradenství a léků. Relaxační techniky, jako je meditace, mohou být také užitečné při léčbě arachnofobie.
  • Stejně jako u jiných fobií lze arachnofobii léčit expoziční terapií a kognitivně behaviorální terapií (CBT). V kognitivně behaviorální terapii se terapeut snaží nahradit negativní automatické myšlenky spojené s pavouky racionálnějšími myšlenkami.

Arachnofobie, jinak známá jako fobie z pavouků, je intenzivní strach z pavouků a jiných pavoukovců.

Arachnofobie, jinak známá jako fobie z pavouků, je intenzivní strach z pavouků a jiných pavoukovců.

Arachnofobie, jinak známá jako fobie z pavouků, je intenzivní strach z pavouků a jiných pavoukovců. Arachnofobie, klasifikovaná jako specifická fobie, způsobuje klinicky významný strach z pavouků a pavoukovců, který může ovlivnit kvalitu života jednotlivce. Při kontaktu nebo přemýšlení o pavoukovcích jedinci pravděpodobně pocítí strach a téměř okamžitě pocítí příznaky úzkosti.

Na celém světě bylo 3 % až 15 % jedinců diagnostikováno se specifickými fobiemi, přičemž nejvíce převládal strach ze zvířat a z výšek.

Mějte na paměti, že i když je strach z pavouků běžný, ne každý člověk, který se kolem nich cítí vystrašený nebo na psychicky hraně, má arachnofobii.

Tento článek pojednává o symptomech a příčinách arachnofobie, stejně jako o léčebných modalitách a mechanismech zvládání, které mohou být přínosem pro vás nebo vaši milovanou osobu, která je arachnofobní.

Arachnofobie pochází z řeckého slova pro pavouka, což je „arachne“ a „phobos“, řeckého slova pro strach. Tento extrémní strach z pavouků a dalších osminohých pavoukovců (jako jsou štíři) může být ve skutečnosti evoluční reakcí: pavouci, konkrétně jedovatí, jsou již dlouho spojováni s nemocemi a infekcemi. Proto evoluce zařídila, abychom se jich báli. Víme, že mnoho druhů pavouků je jedovatých a kouše, a víme to z přímé zkušenosti, vědy, biologie, televize a zkušeností jiných lidí. Proto, když vidíme pavouka poblíž nás, přirozenou reakcí je cítit strach a vyhýbat se pavoukovi.

Příznaky arachnofobie

Pokud máte arachnofobii, můžete zaznamenat řadu specifických příznaků souvisejících s fobií, ať už jste v přítomnosti pavouka nebo na něj jen přemýšlíte. Příznaky arachnofobie mohou zahrnovat:

  • Okamžitý strach a úzkost, když spatříte nebo pomyslíte na pavouka
  • Strach nebo úzkost, která je neúměrná nebezpečí, které pro vás pavouk představuje
  • Chtění se za každou cenu vyhnout pavoukům
  • Panické a/nebo úzkostné reakce, jako jsou potíže s dýcháním, rychlý srdeční tep, nevolnost, pocení, třes a potřeba utéct

Účinky arachnofobie mohou významně (negativně) ovlivnit kvalitu vašeho života. Můžete například zaznamenat příznaky paniky a nebudete se cítit dobře ve svém domě s vědomím, že je tam někde pavouk. Můžete se také schválně a cíleně vyhýbat venkovním aktivitám, kde se mohou vyskytovat pavouci, jako je pěší turistika nebo piknik v parku.

Pamatujte, že mít z něčeho strach není totéž jako mít specifickou fobii. Aby bylo možné obdržet diagnózu konkrétní fobie, musí být splněna určitá kritéria, včetně narušení každodenních činností a snížení kvality vašeho života v důsledku intenzity strachu.

Diagnóza

Specifické fobie jsou odlišeny od strachu pomocí diagnostických kritérií, která jsou uvedena v aktuálním vydání Diagnostického a statistického manuálu. Lékař použije tato kritéria, aby lépe porozuměl vašim příznakům a určil, zda máte konkrétní fobii.

Diagnóza specifické fobie vyžaduje, aby symptomy byly přítomny po dobu nejméně šesti měsíců a způsobily značné utrpení nebo narušení vašeho života a pohody.

Váš lékař se vás může zeptat na vaše příznaky, jejich intenzitu a trvání. Může také vzít anamnézu, zeptat se na vaše současné schopnosti zvládání a zjistit, jaké jsou vaše cíle léčby.

Sponzorováno

Příčiny arachnofobie

Arachnofobie může být způsobena prožitím jednoho nebo více traumatických setkání s pavouky. Arachnofobie může být také způsobena tímto:

Evoluční reakce

Výzkum naznačuje, že arachnofobie nebo obecná averze k pavoukům je pevně nastavena jako technika přežití předků.

Kulturní a/nebo náboženské přesvědčení

Zdá se, že někteří jednotlivci v rámci určitých kulturních nebo náboženských skupin mají fobie, které pramení z těchto vlivů. Tyto konkrétní fobie se liší od fobií, které jsou běžné v běžné populaci, takže kultura a náboženství jsou potenciálními faktory rozvoje fobie.

Genetické nebo rodinné vlivy

Výzkumníci se domnívají, že může existovat genetická složka spojená s fobiemi. Na rozvoj fobií mohou mít vliv i faktory rodinného prostředí. Pokud má například rodič z něčeho specifickou fobii, dítě může tento strach zachytit a vyvinout na něj fobickou reakci.

Specifické fobie jsou častější u žen než u mužů u dospívajících i dospělých. Můžete být více ohroženi rozvojem arachnofobie, pokud jste měli předchozí traumatickou zkušenost s pavoukem, pokud máte jiné duševní onemocnění a/nebo máte rodinná anamnéza fobií.

Léčba arachnofobie

Stejně jako jiné specifické fobie se arachnofobie nejčastěji léčí terapií, zejména kognitivně behaviorálními technikami. Kognitivně behaviorální terapie se zaměřuje na zastavení negativních automatických myšlenek, které jsou spojeny s obávaným objektem nebo situací, a jejich nahrazení racionálnějšími myšlenkami. Použité techniky mohou zahrnovat:

Kognitivní přerámování: Tato metoda vám pomůže posunout způsob, jakým se na něco díváte, takže to již nebudete vnímat jako nebezpečné nebo stresující. To může nakonec změnit vaši fyzickou reakci na spouštěcí podnět, jako je vidění pavouka.

Systematická desenzibilizace: V této metodě využíváte relaxační techniky a poté konfrontujete své obavy od těch nejméně vyvolávajících strach po ty největší.

Výzkum ukázal, že terapie virtuální realitou, při které je osoba s fobií vystavena virtuálním reprezentacím pavouků, může být účinnou léčebnou metodou arachnofobie.

EMDR je zkratka z anglického Eye Movement Desensitization and Reprocessing, česky pak desenzibilizace a přepracování pomocí očních pohybů. Jedná se o moderní psychoterapeutickou metodu určenou především k řešení nezpracovaných negativních či traumatických životních zkušeností a zážitků. Desenzibilizace a přepracování pomocí očních pohybů (EMDR) může být užitečnou terapeutickou technikou, pokud se vaše specifická fobie vyvinula kvůli traumatickému zážitku.

A v některých případech mohou být léky také použity k léčbě arachnofobie. Někdy mohou být antidepresiva nebo léky proti úzkosti předepsány jako způsob, jak bojovat proti arachnofobii.

Překonejte svůj strach

Přečtěte si něco o pavoucích. Dozvíte se, že málokdy koušou lidi, pokud nejsou ohroženi. Občas může kousnutí pavoukem způsobit alergickou reakci. A i když kousnutí od některých pavouků, jako je jedovatá černá vdova a hnědý pavouk samotář, může být nebezpečné, většina kousnutí pavoukem je neškodná.

Mějte na paměti, že pavouci obecně – a to zahrnuje obávanou černou vdovu – koušou jen a jen v sebeobraně, když jsou uvězněni mezi vámi (třeba ruku) a jiným předmětem. Měli byste si také uvědomit, že ačkoli na světě existuje více než 63 000 druhů pavouků, pouhá 2 % z nich jsou nebezpečná.

Vyhýbejte se pavoukům: palivové dříví skladujte venku, aby se pavouci nedostali do domu. Nainstalujte na dveře a okna těsně přiléhající sítě a utěsněte všechny trhliny, kudy by se mohli dostat pavouci. ∙Ujistěte se, že před vaším domem nejsou žádné kameny nebo řezivo, protože pavouci se v těchto oblastech rádi poflakují. Ujistěte se, že vaše podkroví a garáž jsou bez pavučin.

Opravu se bojíte pavouků? Diskutujte o svém strachu z pavouků se svými blízkými a řekněte jim o tom. Požádejte svého lékaře, aby vám doporučil odborníka, který vám může pomoci překonat vaši arachnofobii.

Sponzorováno

A co vy a pavouci? Máte fobii, už jen pokud na pavouka pomyslíte? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva