Sponzorováno

První pomoc na štípance od komárů: 9 zaručených tipů proti svědění 4.7/5 (10)

V průběhu léta se jim nevyhne téměř nikdo. Štípance od komárů nepříjemně svědí a mohou i dost nepříjemné otéct. Co vám zaručeně uleví? Na to se podíváme v tomto našem článku.

Reakce na poštípání od komára je obyčejně mírná a nedoprovází ji zdravotní komplikace. Místo zčervená, objeví se pupínek s velikostí přibližně 1 centimetr a okolí vpichu nepříjemně svědí.

Tyto obtíže po štípnutí během několika dní odezní, ale u citlivějších lidí může takový štípanec od komára způsobit i alergickou reakci. Ta se ohlásí otokem, kopřivkou po celém těle, zánětem lymfatických cév, zduřením uzlin a celkovou slabostí. A to není nic příjemného.

Štípance od komárů není třeba nějak speciálně léčit. Odezní časem samy. A celkem brzy. Pokud je ale svědění nesnesitelné, je dobré umýt štípance obyčejným mýdlem, vodou a aplikovat na místo chladivý gel s obsahem antihistaminika. Při závažnějších reakcích užít i tabletu s antihistaminová účinkem.

Na štípance zabírá i domácí medicína a babské rady

Co můžete zkusit? Máme pro vás pár tipů, jak na štípance od hmyzu:

1. Chlad a kostka ledu

Kostka ledu či ledový obklad přinést rychlou úlevu od svědění a otoku. V případě, že máme štípanců po těle více, záchranou může být i hodně studená (ledová) sprcha.

2. Jablečný ocet

Jablečný (ale i ten obyčejný) ocet naneste na vatový tampon nebo vatu a ošetřete ním místo vpichu. Zbavíte se bolesti i otoku a stejně tak pěkně dezinfikujete ránu.

3. Jedlá soda

Trochu jedlé sody smíchejte s malým množstvím teplé vody, aby vám vznikla taková bílá kašička. Tu naneste přímo na postižené místo a nechte působit. Soda zmírní otok a potlačí otravné svědění. Moc dobrá metoda léčby štípanců.

4. Pomůže i Aloe vera

Místo můžete přímo potírat touto rostlinkou. Aloe vera je známé svými protizánětlivým a antibakteriálním účinkem.

5. Esenciální oleje

I čajovníkový, eukalyptový či levandulový olej působí dezinfekčně a snižují pocit svědění. Působí protizánětlivě a je uklidňující.

TIP: Mezi babské rady patří i použití citrónu v místě vpichu, přikládání bramboru či medu. Také vyzkoušejte.

6. Ovesné vločky

Jedním z léků na nepříjemné kousnutí komárů může být také jedna z vašich oblíbených snídaní. Ovesné vločky mohou zmírnit svědění a otoky, protože obsahují speciální sloučeniny, které mají protidráždivé vlastnosti.

Sponzorováno

Ovesnou pastu připravíte tak, že v míse smícháte stejné množství ovesných vloček a vody, dokud nevznikne hmota podobná kaši. Lžičkou naneste pastu na žínku a přidržte ji na podrážděné pokožce asi 10 minut. Poté oblast otřete.

Pokud máte mnoho kousnutí, zkuste místo toho ovesnou koupel. 1 šálek ovesných vloček nebo mletého ovsa nasypte do vany plné teplé vody. Namočte na 20 minut do lázně s ovesnými vločkami a občas potřete část shlukem ovesných vloček na podrážděná místa pokožky.

7. Med

Tato sladká dobrota je běžnou volbou mezi milovníky domácích léků, protože má mnoho antibakteriálních a protizánětlivých vlastností. Používá se již stovky let jako léčba nemocí, jako je bolest v krku a i na pohmožděniny.

Malá kapka medu na svědivé kousnutí může snížit zánět. Mělo by to snížit vaše pokušení škrábat se, protože svědění kůže pokryté medem může způsobit lepkavé prsty a to nechcete.

8. Bazalka

Voňavá bazalka je klíčovou složkou mnoha vašich oblíbených italských receptů, ale plní i další funkci – je to i lék na bodnutí komárem. Studie naznačují, že chemická sloučenina zvaná eugenol, která se nachází v bazalce, by mohla zmírnit svědění kůže.

Aby se bazalka rozetřela, uvařte 2 šálky vody a přidejte trochu (15g) sušených listů bazalky. Směs nechte louhovat, dokud nevychladne. Poté do tekutiny ponořte žínku a jemně ji vetřete na štípnutí od komárů.

Alternativně můžete nakrájet čerstvé bazalkové listy, dokud nebudou nakrájeny velmi jemně, a vetřít je na kůži.

9. Cibule

Cibule vám nejen může vehnat slzy do očí, ale může přinést úlevu při štípnutí komáry. Cibulová šťáva, která vytéká z čerstvě nakrájené cibule, může snížit svědění od bodnutí komárem. Cibule má také přirozenou antifungální vlastnost, která může snížit riziko infekce.

Z cibule nakrájejte plátek – na druhu cibule až tak nezáleží – a na několik minut ho přiložte přímo na štípnutí. Poté, co cibuli odstraníte, místo dobře opláchněte a omyjte.

Sponzorováno

A jak na štípance jdete vy? Napište nám do komentářů. Budeme rádi.

A dále si přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva