Placebo – lék bez účinku? 4.11/5 (9)

Placebo - lék bez účinku?Jak často navštěvujete svého lékaře? Má vaši důvěru? Můžete s jistotou tvrdit, že vám dal vždy lék, který jste chtěli? Vyžadujete si často antibiotika? Inu, možná vás lékař tak trošku přelstil.

Placebo a jeho funkce

Prý je to neetické? Když to zabere, tak co s etikou. V posledních letech se stala fenoménem ve zdravotnictví látka, která vypadá, voní a chutná jako pravý lék, ale je to ve skutečnosti lék bez účinku. Nebo? Určitě vám není neznámý pojem „placebo“.

Dodnes tomuto „léku“ docela nerozumíme, ale postupně odkrýváme jeho význam a s tím i sílu naší psychiky, sugesce a podvědomí. Ale nejen člověk se dá obalamutit. Placebo se podávalo i zvířatům naučeným požívat medikamenty. Zvířata věděla, že po užití se jim vždy ulevilo, tak i placebo brala jako úlevu.

Podvědomě věříme, že léky nám musí pomoci. Placebo efekt je vlastně založen na sugesci a síle očekávání. Pokud jste se dívali na seriál Doktor House, tak si možná pamatujete, že nejednou předepsal hypochondrické pacientce obyčejné bonbony a ty zabraly.

Člověk si ani zdaleka neuvědomuje léčebnou sílu své mysli. Naše tělo a mysl jsou synchronizovány.

Výzkum placebo efektu

Placebo efekt zkoušel i doktor Benedetti z Univerzity v thoria. Dvě skupinky lidí, stejná nemoc, jeden „pravý“ lék a druhý placebo. Šokující bylo, že lidé, kteří užili jinak neúčinnou látku dosáhly dokonce lepší výsledky než druhá skupina. Proč tedy jednoduše nezrušíme všechny léky a namísto lékařů nezaměstnáme ty, co nám pomohou ovládat naši mysl? Tak jednoduché to zase není. Placebo totiž jen mizivě reaguje na organické typy nemocí. Rakovinu si asi důvěrou v uzdravení nevyléčíte. I když …

No například takové deprese, migréna, bolesti zad, angina pectoris, krevní tlak, cholesterol či ekzémy reagují na placebo dobře.

Dalším příkladem, jak sugesce ovlivňuje naše jednání je také vnímání ceny léku a jejího významu v léčbě. Výzkumníci nabídli pacientům stejný lék, ale jedněm řekli, že byl cenově nízký a druhým cenu navýšili. Lidé uvěřili, že dražší lék je lepší a odborníci u nich zaznamenali i lepší výsledky. Toto velmi rádi zneužívají farmaceutické společnosti. Koupili byste si lék Obecalp? Proč ne? K čemu slouží? Přečtěte si ho odzadu a pochopíte. Může být s třešňovou příchutí?

Když budete mít příště „chycené“ horní cesty dýchací, tak zkuste vynechat antibiotika a naordinujte si pozitivní mysl.

VIDEO: Jak je to s placebo efektem?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Bez komentáře u článku “Placebo – lék bez účinku?”

  1. […] zjistit, zda pacientům skutečně pomohla léčba kmenovými buňkami, nebo zda nejde jen o placebo efekt související s nadstandardní péčí, kterou jim lékaři poskytují. Zajímavé však je, že […]

  2. […] ale oficiální medicína ji odmítá. Její odpůrci tvrdí, že je šarlatánské a funguje jako placebo. Její zastánci, že vyléčí téměř vše. Před dvěma lety na jaře Daniela přechodila […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva