Obsah článku
Sponzorováno
Jak často navštěvujete svého lékaře? Má vaši důvěru? Můžete s jistotou tvrdit, že vám dal vždy lék, který jste chtěli? Vyžadujete si často antibiotika? Inu, možná vás lékař tak trošku přelstil.
Placebo a jeho funkce
Prý je to neetické? Když to zabere, tak co s etikou. V posledních letech se stala fenoménem ve zdravotnictví látka, která vypadá, voní a chutná jako pravý lék, ale je to ve skutečnosti lék bez účinku. Nebo? Určitě vám není neznámý pojem „placebo“.
Dodnes tomuto „léku“ docela nerozumíme, ale postupně odkrýváme jeho význam a s tím i sílu naší psychiky, sugesce a podvědomí. Ale nejen člověk se dá obalamutit. Placebo se podávalo i zvířatům naučeným požívat medikamenty. Zvířata věděla, že po užití se jim vždy ulevilo, tak i placebo brala jako úlevu.
Podvědomě věříme, že léky nám musí pomoci. Placebo efekt je vlastně založen na sugesci a síle očekávání. Pokud jste se dívali na seriál Doktor House, tak si možná pamatujete, že nejednou předepsal hypochondrické pacientce obyčejné bonbony a ty zabraly.
Člověk si ani zdaleka neuvědomuje léčebnou sílu své mysli. Naše tělo a mysl jsou synchronizovány.
Výzkum placebo efektu
Placebo efekt zkoušel i doktor Benedetti z Univerzity v thoria. Dvě skupinky lidí, stejná nemoc, jeden „pravý“ lék a druhý placebo. Šokující bylo, že lidé, kteří užili jinak neúčinnou látku dosáhly dokonce lepší výsledky než druhá skupina. Proč tedy jednoduše nezrušíme všechny léky a namísto lékařů nezaměstnáme ty, co nám pomohou ovládat naši mysl? Tak jednoduché to zase není. Placebo totiž jen mizivě reaguje na organické typy nemocí. Rakovinu si asi důvěrou v uzdravení nevyléčíte. I když …
Sponzorováno
No například takové deprese, migréna, bolesti zad, angina pectoris, krevní tlak, cholesterol či ekzémy reagují na placebo dobře.
Dalším příkladem, jak sugesce ovlivňuje naše jednání je také vnímání ceny léku a jejího významu v léčbě. Výzkumníci nabídli pacientům stejný lék, ale jedněm řekli, že byl cenově nízký a druhým cenu navýšili. Lidé uvěřili, že dražší lék je lepší a odborníci u nich zaznamenali i lepší výsledky. Toto velmi rádi zneužívají farmaceutické společnosti. Koupili byste si lék Obecalp? Proč ne? K čemu slouží? Přečtěte si ho odzadu a pochopíte. Může být s třešňovou příchutí?
Když budete mít příště „chycené“ horní cesty dýchací, tak zkuste vynechat antibiotika a naordinujte si pozitivní mysl.
Placebo efekt je víc než jen pozitivní myšlení – musíte věřit, že léčba nebo procedura bude fungovat. Jde o vytvoření silnějšího spojení mezi mozkem a tělem a o tom, jak spolu fungují.
Placebo nesníží váš cholesterol ani nezmenší nádor. Místo toho placebo působí na symptomy modulované mozkem, jako je vnímání bolesti. Placeba vám možná zlepší náladu, ale nevyléčí vás ze všeho. Ukázalo se, že je nejúčinnější pro stavy, jako je zvládání bolesti, nespavost související se stresem a vedlejší účinky léčby rakoviny, jako je únava a nevolnost.
A co vy? Praktikujete u sebe „léčbu“ placebem?
VIDEO: Jak je to s placebo efektem?
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- The power of the placebo effect Autor: health.harvard.edu
Autorem článku je naše redakce
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Alternativní medicína
[…] zjistit, zda pacientům skutečně pomohla léčba kmenovými buňkami, nebo zda nejde jen o placebo efekt související s nadstandardní péčí, kterou jim lékaři poskytují. Zajímavé však je, že […]
[…] ale oficiální medicína ji odmítá. Její odpůrci tvrdí, že je šarlatánské a funguje jako placebo. Její zastánci, že vyléčí téměř vše. Před dvěma lety na jaře Daniela přechodila […]