Sponzorováno

Placebo – lék bez účinku? Jak to je s placebem? 4.11/5 (9)

  • Placebo je látka, která neobsahuje žádné účinné látky, ale je podávána pacientovi jako léčivo s přesvědčením, že mu pomůže.
  • V podstatě je to látka, která nemá žádný farmakologický účinek na organismus, ale může mít pozitivní vliv na subjektivní vnímání symptomů pacienta, protože může být spojena s placebo efektem - tedy s vlivem pozitivních očekávání a sugesce na subjektivní pocit pacienta.
  • Existuje celá řada studií, které potvrzují účinnost placeba na různé symptomy, například na bolest, úzkost, deprese nebo na subjektivní hodnocení zdravotního stavu.
  • Důležitou roli při fungování placeba hraje faktor psychologického vlivu na pacienta - přesvědčení, že dostává účinný lék, může zlepšit jeho náladu, snížit úzkost, zlepšit spánek a podobně, což může vést ke subjektivnímu zlepšení zdravotního stavu.
  • Nicméně, placebo není vhodnou terapií pro všechny nemoci a situace a v některých případech je nutné použít skutečné léky a postupy.

Placebo - lék bez účinku?Jak často navštěvujete svého lékaře? Má vaši důvěru? Můžete s jistotou tvrdit, že vám dal vždy lék, který jste chtěli? Vyžadujete si často antibiotika? Inu, možná vás lékař tak trošku přelstil.

Placebo a jeho funkce

Prý je to neetické? Když to zabere, tak co s etikou. V posledních letech se stala fenoménem ve zdravotnictví látka, která vypadá, voní a chutná jako pravý lék, ale je to ve skutečnosti lék bez účinku. Nebo? Určitě vám není neznámý pojem „placebo“.

Dodnes tomuto „léku“ docela nerozumíme, ale postupně odkrýváme jeho význam a s tím i sílu naší psychiky, sugesce a podvědomí. Ale nejen člověk se dá obalamutit. Placebo se podávalo i zvířatům naučeným požívat medikamenty. Zvířata věděla, že po užití se jim vždy ulevilo, tak i placebo brala jako úlevu.

Podvědomě věříme, že léky nám musí pomoci. Placebo efekt je vlastně založen na sugesci a síle očekávání. Pokud jste se dívali na seriál Doktor House, tak si možná pamatujete, že nejednou předepsal hypochondrické pacientce obyčejné bonbony a ty zabraly.

Člověk si ani zdaleka neuvědomuje léčebnou sílu své mysli. Naše tělo a mysl jsou synchronizovány.

Sponzorováno

Výzkum placebo efektu

Placebo efekt zkoušel i doktor Benedetti z Univerzity v thoria. Dvě skupinky lidí, stejná nemoc, jeden „pravý“ lék a druhý placebo. Šokující bylo, že lidé, kteří užili jinak neúčinnou látku dosáhly dokonce lepší výsledky než druhá skupina. Proč tedy jednoduše nezrušíme všechny léky a namísto lékařů nezaměstnáme ty, co nám pomohou ovládat naši mysl? Tak jednoduché to zase není. Placebo totiž jen mizivě reaguje na organické typy nemocí. Rakovinu si asi důvěrou v uzdravení nevyléčíte. I když …

No například takové deprese, migréna, bolesti zad, angina pectoris, krevní tlak, cholesterol či ekzémy reagují na placebo dobře.

Dalším příkladem, jak sugesce ovlivňuje naše jednání je také vnímání ceny léku a jejího významu v léčbě. Výzkumníci nabídli pacientům stejný lék, ale jedněm řekli, že byl cenově nízký a druhým cenu navýšili. Lidé uvěřili, že dražší lék je lepší a odborníci u nich zaznamenali i lepší výsledky. Toto velmi rádi zneužívají farmaceutické společnosti. Koupili byste si lék Obecalp? Proč ne? K čemu slouží? Přečtěte si ho odzadu a pochopíte. Může být s třešňovou příchutí?

Když budete mít příště „chycené“ horní cesty dýchací, tak zkuste vynechat antibiotika a naordinujte si pozitivní mysl.

Placebo efekt je víc než jen pozitivní myšlení – musíte věřit, že léčba nebo procedura bude fungovat. Jde o vytvoření silnějšího spojení mezi mozkem a tělem a o tom, jak spolu fungují.

Placebo nesníží váš cholesterol ani nezmenší nádor. Místo toho placebo působí na symptomy modulované mozkem, jako je vnímání bolesti. Placeba vám možná zlepší náladu, ale nevyléčí vás ze všeho. Ukázalo se, že je nejúčinnější pro stavy, jako je zvládání bolesti, nespavost související se stresem a vedlejší účinky léčby rakoviny, jako je únava a nevolnost.

A co vy? Praktikujete u sebe „léčbu“ placebem?

VIDEO: Jak je to s placebo efektem?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Placebo – lék bez účinku? Jak to je s placebem?”

  1. […] zjistit, zda pacientům skutečně pomohla léčba kmenovými buňkami, nebo zda nejde jen o placebo efekt související s nadstandardní péčí, kterou jim lékaři poskytují. Zajímavé však je, že […]

  2. […] ale oficiální medicína ji odmítá. Její odpůrci tvrdí, že je šarlatánské a funguje jako placebo. Její zastánci, že vyléčí téměř vše. Před dvěma lety na jaře Daniela přechodila […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva