Třezalkový olej a třezalka – má přímo magiské vlastnosti 4.89/5 (18)Třezalkový olej a třezalkaTřezalka tečkovaná, bylinka svatého Jana, čarověník, laskavec nebo šťastný plevel, jak se lidově také nazývá, je vzácná a nenahraditelná rostlinka.

Jak třezalku poznáte?

Příroda třezalce darovala nejen exkluzivní léčivé schopnosti, ale i bohaté žluté květy. Dejte pozor, abyste si místo třezalky nenasbírali třezalku skvrnitou. Neuškodí, ale ani nepomůže, protože neobsahuje tolik účinných látek jako její příbuzný s tečkami. Najdete je na listech. Když se na ně podíváte proti světlu, prosvítají v nich drobné dírky. Třezalka má kromě toho na průřezu kulatý stonek a ne čtverhraný, na rozdíl od příbuzného je i bohatě větvený.

Kdy třezalku sklízet?

Tradice káže sbírat třezalku za měsíční noci na Jana. Svit měsíce ji prý znásobí léčivé schopnosti a daruje moc přičarovat lásku. Pokud ji nasbírá svobodná dívka a udělá milému odvar, navždy ji bude milovat. Pokud stojíte více o praktické vlastnosti třezalky, vydejte se na louku až po uschnutí ranní rosy ve slunečný den. Čím intenzivnější slunce svítí, tím více účinných látek se v rostlině uvolní. Vezměte si nůžky a odstříhávejte pouze horní kvetoucí část, stonky by měly být alespoň třicetimetrové. Doma je sušte v silnější vrstvě na plechu vyloženém papírem nebo z nich udělejte svazek a zavěste na šňůru. Nejvíce jim přeje stín a vzdušná místnost. Suchou třezalku skladujte v papírových krabicích.

Na co třezalku použít?

Na loukách není lepšího balzámu na pošramocené nervy. Čaj z třezalky vás zbaví deprese, úzkosti, nervozity, melancholie a stresu. Plnou čajovou lžičku zalijte dva a půl decilitry vroucí vody, nechte patnáct až dvacet minut louhovat. Mok neslaďte a pijte ho teplý po doušcích třikrát denně alespoň tři týdny. Čaj vás neuspí, protože nepůsobí jako klasické sedativum, jen vám odstraní vnitřní napětí, navodí pocit příjemné pohody až euforie. Poděkujte červenému barvivu hypericin, které třezalka obsahuje. Bohužel, tato látka je hůře rozpustná ve vodě, lépe než v čaji se rozpustí v alkoholu. Pokud tinkturu nemůžete užívat, vysušené bylinky alespoň pořádně rozdrobte nebo nasucho umelte na prášek. Připravte si z něj klasický čaj, ale vypijte i sedlinu z rozdrobené třezalky.

Při opalování pozor!

Třezalka prospívá i při žaludečních a dvanáctníkových vředech. Utiší záněty žaludeční sliznice, křeče, průjmy a zažene potíže s játry či žlučníkem. Trávicí soustavě však lahodí i speciální bylinná směs. K třezalce přimíchejte stejný díl řepíku, heřmánku, meduňky a úročník. Jednu polévkovou lžíci zalijte třemi decilitry vroucí vody, zamíchejte a čaj nechte dvacet minut odstát. Pijte ho neslazený tři až čtyřikrát denně. Chcete ještě posílit jeho hojivé a protizánětlivé účinky? Čaj trochu povařte a déle louhujte.

Opatrně!
Když jste si naordinovali třezalkovou kúru, raději se neopalujte, zejména pokud máte světlou pokožku. Může se stát, že díky účinným látkám v třezalce vám zčervená a bude vás svědit.

Jak připravit tinkturu z třezalky!

Plně rozkvetlé rostlinky nadrobno nakrájejte, nasypte do větší zavařovací sklenice a zalijte litrem kvalitní vodky, domácí pálenky nebo konzumního lihu. Alkohol by měl sahat dva až tři centimetry nad vrstvu bylinek. Už po chvíli si všimnete, že se zbarvuje dočervena. Je to znamení, že z bylinek se uvolňuje výjimečný hypericin. Směs nechte macerovat dva týdny, denně ji promíchejte, pak přeceďte a léčivo můžete užívat. Zpočátku čtyři čajové lžičky denně. Po sedmi až čtrnácti dnech by mělo být po úzkostech a smutku. Potom dávku snižte na dvě či tři lžičky denně a vydržte několik měsíců. Tinkturu můžete připravit i ze sušené třezalky.

Třezalkový olej nejen na poranění

Nehojící se rány se zacelí po potření třezalkovým olejem. Vyrobte si ho doma ze dvou-tří hrstí drobně nakrájených čerstvých květů, které zalijete třemi decilitry slunečnicového (nebo i olivového) oleje. Směs nechte macerovat, i na slunci, a po dvou týdnech ji přeceďte, uzavřete do láhve a uložte do tmy a chladu. Olejem si potírejte i pohmožděniny, hemeroidy či popáleniny.

Příprava třezalkového oleje podrobněji

Květy a pěkné pupeny natrhané nejlépe v době slunovratu za slunečného dne, ale ne v poledne, vložíme do sklenice až po hrdlo a zalijeme olivovým olejem zpracovaným za studena – čím kvalitnější tím lépe. Osvědčilo se nechat květy chvilku odstát, aby vylezli broučci, ale nenecháváme je seschnout, aby se neztratila energie a nevyprchaly účinné látky. Květy musí být zcela ponořeny v oleji, aby nezačaly plesnivět. Voda z čerstvých květů se udadí dole v kalech. Necháme láhev stát na slunci, nejlépe na okně po dobu minimálně 6-ti týdnů. Občas láhev protřepeme a hlavně ze začátku občas zamícháme, aby se květy zbavily vody. Po nějakém čase se olej zabarví do červena. Po uplynutí doby louhování olej přecedíme přes hadřík, zbytek můžeme vylisovat. V případě potřeby necháme ještě jednou odstát a slijeme naprosto čistý olej. Během procesu výroby nepoužíváme kov. Olej se musí dále uchovávat na temném místě.

Takto připravený olej vydrží bez ztráty kvality několik let.

Na co obecně třezalku a třezalkový olej použít?

Umožňuje široké spektrum využití: na potírání zraněných míst, při výronech krve, při spáleninách a hlavně při veškerých nervových obtížích. Při revmatismu a hlavně jako masážní prostředek při bolestech v oblasti páteře. Odvar třezalky, řebříčku, trnky, přesličky, a jalovce použijeme při léčení jater. V lékárně dostaneme třezalkové preparáty v různých formách, jako kapky a tablety. Ty se používají s velkým léčivým efektem při podráždění nervové soustavy, při depresích a při poruchách spánku. Zvlášť ženy podléhají v podzimním období melancholii a tady je na místě použít třezalku v jakékoli formě již jako prevenci. V době přechodu je tato vzácná bylina velice účinná. Slouží také pro zlepšení nálady. Nelze ale očekávat, že nastane ihned zlepšení stavu, protože jako u každé byliny je třeba pravidelnost a určitý čas užívání.

VIDEO: O třezalkovém oleji

Zdroj obrázku: cs.wikipedia.org

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

1 komentář u článku “Třezalkový olej a třezalka – má přímo magiské vlastnosti”

  1. František napsal:

    dobrý článek, jen na výrobu třezalkového oleje se používá lněný olej, ale jak koukám, nikdo už původní recept nezná a firmy i lidé to dělají z různých olejů. Škoda, připravují se o mnoho. Ale hlavně, že máme alespoň něco..

Zanechat komentář ke článku

Zpráva