Sponzorováno

Esenciální oleje a botanické názvy rostlin 4.75/5 (8)

Esenciální oleje a botanické názvy rostlinSpolečný název rostliny je název, který běžně používáme k jejímu botanickému označení. Mezi příklady běžných jmen patří eukalyptus, pomeranč, heřmánek, máta. V aromaterapeutické praxi je ale potřeba striktně rozlišovat a používat celá jména rostlin. Je to z důvodu možných kontraindikací a také rozdílného molekulárního složení chemického profilu rostlin ze stejné čeledi.

Příkladem mohou být právě heřmánky, některé druhy jsou vhodné pro děti, jiné ne. V článcích na internetu i v některých periodikách, které nejsou psány lidmi s řádným aromaterapeutickým vzděláním, bohužel nenajdete celé názvy rostlin ani v češtině.

Botanická nomenkultura a její používání je pro aromaterapeuta důležitá a stejně tak by měla být ve známosti pro zdravotnické pracovníky. V botanické nomenklatuře se vědecký název skládá ze dvou latinských slov, která označují rod a druh. Příklad: Helianthus annuus (slunečnice). Za druhem někdy následuje jméno autora (zkráceně), který jej nejprve pojmenoval. Příklad: Lavandula angustifolia L. (Lavandula angustifolia L pro Linnaeus) pro levanduli lékařskou.

Nebo následuje poddruh, variace druhu, která se vyskytuje spontánně. Je to klíč k indikacím esenciálního oleje „ssp.“ nebo „subsp.“ (malá písmena, za kterou následuje kurzívou název poddruhu). Příklad: Citrus aurantium ssp. Amara (hořký pomeranč).

Ve skutečnosti může skutečně identifikovat rostlinu a její terapeutické vlastnosti pouze plný botanický název v latině. Je také nezbytné, aby byla specifikována část rostliny, z které se esenciální olej získal: květ, list, kořen, kůra, oddenek, protože přítomné účinné látky v jednotlivých částech rostlin se značně liší. Z některých rostlin se získává esenciální olej ve více variantách, třeba z plodů a zároveň z kůry nebo z listů či květů.

Sponzorováno

Typickým příkladem je třeba Citrus aurantium (hořký pomeranč), který nám poskytuje hned tři esenciální oleje (z květů neroli, z listů petitgrain a z kůry plodů pak esenciální hořký pomeranč).

Botanické názvy a určení

Příklady botanických názvů:

 • máta peprná: Minta piperita
 • citrón: Citrus limon
 • tea tree: Maleluca alternifolia
 • levandule širokolistá: Lavandula latifolia

Proč je důležité:

 1. Kvůli molekulárnímu složení
 2. Od molekulárního složení se odvíjí kontraindikace

Pokud někde narazíte na články, kde se používají nepřesné názvy esenciálních olejů, respektive v kterých se propaguje používání esenciálních olejů, u kterých chybí druhové jméno, můžete si být jisti, že jejich autor nikdy nestudoval aromaterapii. Nevyzná se v kontraindikacích a rady v článku způsobí čtenářům, kteří je budou zkoušet více škody než užitku.

Sponzorováno

Snad jsme vám názvosloví okolo esenciálních olejů osvětlili. Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si ještě o esenciálních olejích u nás přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva