Vysoká klenba nohy – jak léčit? Cviky + příznaky a příčiny 4.82/5 (17)

Sponzorováno

 • Vysoká klenba nohy, známá také jako pes cavus, je anatomická odchylka, která se vyznačuje nadměrně výraznou obloukovou klenbou v oblasti podélné části chodidla. Zdravé chodidlo má přirozenou klenbu, která umožňuje rovnoměrnou distribuci váhy a tlaku během chůze. V případě vysoké klenby je tato oblouková klenba vyšší než normální, což může způsobit řadu problémů.
 • Příčiny vysoké klenby nohy mohou zahrnovat genetické faktory, neurologické onemocnění, svalovou nerovnováhu nebo traumata. Mezi příznaky vysoké klenby patří bolest v noze, potíže s rovnováhou a chodem, deformace chodidla a obtíže s obutím.
 • Léčba vysoké klenby nohy může zahrnovat ortopedické vložky nebo boty, které podporují klenbu nohy a rozkládají tlak rovnoměrněji. Fyzioterapie a cvičení mohou pomoci posílit svaly nohy a zlepšit stabilitu. V některých případech může být vyžadována chirurgická korekce, zejména pokud jsou příznaky závažné a neodpovídají na konzervativní terapie.
 • Je důležité konzultovat s lékařem nebo odborníkem na ortopedii, pokud máte podezření, že trpíte vysokou klenbou nohy, ať už kvůli bolestem nebo jiným obtížím, abyste mohli získat správnou diagnózu a podstoupit správnou léčbu.

Vysoká klenba (Pes Cavus) na noze je stav, kdy má chodidlo velmi vysokou podélnou klenbu.

Vysoká klenba (Pes Cavus) na noze je stav, kdy má chodidlo velmi vysokou podélnou klenbu.

Klenba chodidla je ta mírně zakřivená oblast mezi patou a bříškem chodidla. Někteří lidé mají neobvykle vysoké klenby, což může vést k řadě problémů, od občasných bolestí až po trvalé strukturální změny chodidla.

Někteří lidé se prostě přirozeně narodili s vysokou klenbou. Ale pro ostatní jsou vysoké klenby příznakem nějakého problémového stavu, jako je třeba:

Jak poznáte, že máte vysoké klenby?

Můžete zkontrolovat, zda máte vysoké klenby, když se postavíte na velký papír s mokrýma nohama. Nechte vlhkost z vašich nohou vstoupit trochu do papíru a poté nohy z papíru sundejte.

Pokud máte vysokou klenbu, otisk na papíře bude pouze přední a patní části nohy, nic mezi tím. Pokud je mezi nimi jen tenký otisk, máte středně vysoký oblouk.

Kromě toho může váš lékař použít některé další nástroje k vyhodnocení vašich kleneb, včetně těchto:

 • zdravotní anamnézu vaší rodiny
 • vyšetření nohy
 • kontrola vašeho vzoru chůze a vzoru opotřebení vašich bot
 • rentgen
 • elektromyografie
 • rychlost nervového vedení
Patologické stavy nohy - ilustrace

Patologické stavy nohy – ilustrace

 

Jaké druhy problémů jsou spojeny s vysokými oblouky?

Vysoké klenby nohou mohou způsobit řadu problémů v závislosti na tom, jak vysoká je vaše klenba a zda je to důsledek nějakého problémového zdravotního stavu. Většina těchto problémů souvisí s tím, jak vysoké klenby ovlivňují to, jak chodíte a stojíte.

Plantární fasciitida

Lidé s vysokou klenbou jsou náchylní k rozvoji plantární fasciitidy. To se týká zánětu plantární fascie, což je pás vazu, který spojuje vaši patu s prsty a podporuje vaše klenby.

Bolest obvykle postihuje patu, ale někteří lidé ji pociťují podél spodní části celého chodidla nebo podél klenby. Často je to horší, když uděláte první kroky po vstávání, a zlepšuje se to, čím více se pohybujete. Bolest je popisována jako bodavá nebo pálení a může se zhoršit po dlouhém stání nebo sezení.

Metatarzalgie

Vysoké klenby jsou častou příčinou metatarsalgie. Jedná se o bolestivý zánět bříška chodidla. Metatarsalgie se obvykle zlepšuje, když odpočíváte, a zhoršuje se během stání, chůze nebo cvičení. Ohýbání nohy může také zhoršit vaši bolest.

Mezi běžné příznaky patří:

 • ostrá nebo vystřelující bolest v břiše nohy
 • bolestivá nebo pálivá bolest
 • mravenčení nebo necitlivost v prstech u nohou
 • pocit oblázku v botě

Bolest se může časem zhoršit a vést ke kulhání a bolesti v jiných částech těla, jako jsou spodní část zad a boků.

Drápovité prsty

Drápovité prsty odkazují na prsty, které zaujímají polohu jako drápy a zarývají se do podrážky vašich bot. Často postihuje čtyři menší prsty u nohou.

Klouby postižených prstů na nohou se neobvykle lámou, což způsobuje jejich stočení směrem dolů. V důsledku toho, jak vaše nohy sedí v botách, se vám mohou vytvořit bolestivé mozoly na břiše a kuří oka na špičce vašich prstů. Deformace může také způsobit bolest nohou, ovlivnit vaši chůzi a způsobit, že boty budou těsnější.

Sponzorováno

Kladívkový prst

Kladívkový prst je deformace, která postihuje druhý, třetí nebo čtvrtý prst na noze. Výsledkem je ohnutí prstu na středním kloubu, což vytváří vzhled ve tvaru kladiva nebo Z. Zpočátku je postižený prst pružný. Časem však může ztuhnout a vyžadovat chirurgický zákrok. Kladívkový palec může způsobit bolest prstů a chodidel, takže je obtížné najít pohodlné boty.

Nestabilita chodidla a kotníku

Když máte vysoké klenby, jedna nebo obě paty jsou obvykle nakloněny směrem ke středu těla. To způsobuje nestabilitu chodidla a kotníku, což může způsobit bolest a zvýšit riziko podvrtnutí kotníku.

Mohu něco udělat doma s vysokými klenbami nohou?

Existuje několik věcí, které můžete udělat pro zmírnění nebo prevenci problémů způsobených vysokými klenbami. Jsou to:

 • Různé ortotické pomůcky. Ortotické pomůcky jsou umělé podpěry, které lze nosit v botách, aby poskytovaly extra stabilitu a odpružení. Můžete si je nechat vyrobit na míru nebo si předem připravenou sadu koupit třeba i online.
 • Vložky do bot. V botách lze nosit silikonové, plstěné a pěnové vycpávky pro zmírnění tlaku a bolesti.
 • Noční dlahy. Noční dlahy protahují vaše lýtko a klenbu chodidla, zatímco spíte, aby zmírnily plantární fasciitidu.
 • Speciální vycházková obuv. Vycházkové boty se speciálními funkcemi pro přizpůsobení a podporu vysoké klenby chodidla mohou učinit chůzi pohodlnější. Hledejte boty se širší špičkou a podpůrnými vložkami a mezipodešví.
 • Ledování. To může pomoci snížit zánět a zmírnit bolest. Nohu můžete ledovat po celý den po dobu 20 minut v kuse pomocí ledového obkladu zabaleného v ručníku nebo namáčením nohou ve studené vodě.
 • Volně prodejné léky proti bolesti. Paracetamol a nesteroidní protizánětlivé léky lze použít ke snížení zánětu a bolesti, zejména po dlouhém dni na nohou.

Lékařská ošetření pro vysoké klenby

Ve většině případů není u vysokých kleneb potřeba lékařské ošetření. Ale u závažných případů nebo těch, které jsou způsobeny problémovým zdravotním stavem nebo strukturální abnormalitou, můžete potřebovat fyzikální terapii, operaci nebo kombinaci obou.

Cílem jakékoli lékařské léčby vysokých kleneb je zlepšit stabilitu chodidla, což pomáhá kompenzovat jakoukoli slabost způsobenou vysokou klenbou.

Cviky na vysokou klenbu nohy

Pro osoby trpící vysokou klenbou nohy je důležité, aby si těmito cviky protáhli lýtkový sval, protože to pomůže uvolnit Achillovu šlachu, aby se při chůzi nestahovala. Máte-li jakékoli dotazy ohledně těchto cvičení, neváhejte se před jejich zahájením obrátit na svého lékaře!

1. Roztažená špička

Postavte se na schod s patami viset mimo okraj. Nechte prsty na nohou roztažené a přitom je držte naplocho na zemi po dobu 30 sekund a protáhněte svaly nohou. Zkuste toto cvičení provádět dvakrát denně

2. Stisk míče

S tenisovým míčkem, ponožkou nebo nějakým jiným měkkým předmětem uchopte předmět prsty u nohou a zmáčkněte jej po dobu 30 sekund. Uvolněte se a poté opakujte.

3. Protažení ručníkem

Sedněte si s nohama nataženýma rovně před sebe a obtočte ručník kolem břicha chodidla. Ohněte nohu a poté jemně zatáhněte za ručník rukama, abyste si pěkně protáhli prsty.

4. Sbírání golfového míčku

Pomocí prstů na nohou se snažte zvednout golfový míček ze země a dát ho do kbelíku. Pokud je to příliš těžké na začátek, použijte nejprve mycí hadřík a malé kuličky.

5. Protahování

Posaďte se na židli. Umístěte kotník na druhé koleno. Držte se za patu a pod prsty. Zatáhněte chodidlo a prsty dozadu. Zaměřte se na pocit protažení v klenbě. Vydržte 30 sekund.

Zaměřte se na pocit protažení v klenbě.

Zaměřte se na pocit protažení v klenbě.

 

6. Protažení plantární fascie

Klekněte si na podlahu. Ujistěte se, že jsou prsty ohnuté (dle obrázku níže). Přeneste váhu těla na špičky a přední část chodidla.
Snažte se docílit protažení pod chodidlem. Vydržte 30 sekund.

Protažení plantární fascie

Protažení plantární fascie

 

Vysoká klenba nohy – sečteno a podtrženo

Vysoké klenby nohy jsou poměrně častým znakem. I když mohou být způsobeny zdravotním stavem, někteří lidé mají jednoduše vyšší klenby než jiní. Pokud začnou vysoké klenby dělat problémy, možná budete muset investovat do dobrých vložek do bot nebo noční ortézy.

Sponzorováno

Váš lékař vám může poskytnout podrobnější informace o tom, co bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.

A dále si na toto téma přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva