Metatarsalgie – co je to – příčiny, příznaky a léčba 4.79/5 (14)

Sponzorováno

 • Metatarsalgie je medicínský termín, který označuje bolest nebo nepohodlí v oblasti metatarzálních kostí, což jsou kosti nacházející se v přední části chodidla, tedy v oblasti, kde jsou prsty nohy připojeny k noze. Tato bolest může mít několik různých příčin a může se projevovat různými způsoby.
 • Léčba metatarsalgie závisí na příčině a závažnosti bolesti. Může zahrnovat odpočinek, změnu obuvi, fyzioterapii, ortézy nebo antiinflamatorní (protizánětlivé) léky. V některých případech může být nutná chirurgická intervence, zejména pokud jsou přítomny vážné deformity nohou.
 • Je důležité vše konzultovat se s lékařem nebo ortopedickým specialistou, pokud máte bolesti v oblasti metatarzálních kostí, aby byla nalezena příčina a navržen vhodný léčebný plán.

Metatarsalgie je bolest v oblasti metatarzálních kostí, které se nacházejí v přední části chodidla, poblíž prstů. Metatarsální kosti tvoří část klenby nohy a jsou vystaveny zvýšenému tlaku a namáhání při chůzi a běhu.

Metatarsalgie je bolest v oblasti metatarzálních kostí, které se nacházejí v přední části chodidla, poblíž prstů. Metatarsální kosti tvoří část klenby nohy a jsou vystaveny zvýšenému tlaku a namáhání při chůzi a běhu.

Metatarsalgie je bolestivý zánět v přednoží, v oblasti nártu a plosky nohy. Tedy v oblasti bříška chodidla. Bříško chodidla je oblast mezi prsty a klenbou. Metatarsalgie je pojmenována díky pěti metatarzálním kostem ve střední části vašich chodidel, které se připojují k vašim prstům.

Metatarsalgie se běžně vyskytuje v důsledku zranění z nadměrného používání ve sportech, jako jw běh a skákání. Může být také způsobena nevhodnými botami, abnormalitami nohou nebo artritidou a dalšími nemocemi.

Metatarzalgie je porucha, která je popisována jako bolest v přednoží

Jaké jsou příznaky metatarsalgie?

Bolest metatarsalgie obvykle začíná postupně v průběhu času. Může se zlepšit, když si odpočinete, a zhoršit, když stojíte, chodíte nebo cvičíte. Můžete cítit:

 • jako když chodíte s kamínky v botě
 • máte ostrou palčivou nebo vystřelující bolest v bř93ku chodila
 • vaše prsty na nohou jsou necitlivé nebo mravenčí

Můžete si také všimnout, že se vaše bolest zhorší, když:

 • stojíte
 • běžíte
 • chodíte naboso
 • zúčastníte se sportovní aktivity s častým a tvrdým dopadem

Příčiny – Co způsobuje metatarsalgii?

Nejčastější příčinou metatarsalgie je účast na sportovních aktivitách, které vyvíjejí tlak na metatarzální kosti v přední části nohy. Tyto činnosti často vedou k nadměrnému stresu přední části chodidla. Běh například zahrnuje vyvíjení konstantní síly na špičku chodidla. Abnormální stres na noze může zvýšit zánět v oblasti metatarzu. Může také dráždit šlachy, vazy a chrupavky kolem kosti.

Mezi další příčiny patří:

 • Boty, které vám nepadnou správně: Vaše boty mohou být příliš těsné a stlačují vám nohu. Nebo jsou vaše boty příliš volné, takže vaše noha klouže tam a zpět. Ani jedno není pro chodidlo dobré.
 • Vysoké podpatky nebo tenisky bez adekvátního vycpávky a podpory klenby: Tyto boty mohou způsobit, že budete mít větší váhu na bříšku chodidla.
 • Abnormality chodidla: Vysoké klenby, druhý prst, který je delší než váš palec, mozoly na spodní části chodidla, vbočený palec a kladívkový prst mohou přispět k metatarzalgii.
 • Nadváha: Nadváha nebo obezita vyvíjí větší tlak na vaše chodidla a oblast metatarzů.
 • Některá onemocnění: Bursitida, artritida, dna, Mortonův neurom a malé stresové zlomeniny prstů na nohou a metatarzálních kostí mohou zvýšit stres na břiše chodidla.

Metatarsalgie a kdo je v ohrožení?

Lidé, kteří hrají sporty s vysokým dopadem, třeba klasicky běh a skákání, mají větší riziko metatarsalgie. Více ohroženi jsou také sportovci, kteří nosí boty s hroty nebo boty bez dobré podpory.

Sponzorováno

Další lidé, kteří mají větší riziko metatarsalgie, jsou:

 • starší lidé
 • ženy, které nosí vysoké podpatky
 • lidé, kteří nosí špatně padnoucí boty
 • lidé, kteří mají zánětlivou artritidu nebo deformity nohou
 • lidé s nadváhou nebo obezitou

Jak je diagnostikována metatarsalgie?

Pokud vaše bolest v metatarzální oblasti přetrvává několik dní po odpočinku nohou nebo výměně obuvi, je nejlepší navštívit lékaře.

Váš lékař prohlédne vaši nohu a požádá vás, abyste chodili, aby mohli sledovat vaši chůzi. Bude se vás také ptát na vaše aktivity a na to, kdy bolest začala. Pokud má váš lékař podezření na jiné příčiny bolesti, můžete podstoupit další testy. Tak třeba:

 • rentgen k vyloučení stresové zlomeniny
 • krevní test ke kontrole hladiny kyseliny močové, která je známkou dny
 • ultrazvukový test, aby se podíval na problémy měkkých tkání, jako je bursitida nebo neuromy, které mohou přispívat k metatarsalgii
 • zobrazování magnetickou rezonancí (MRI) k hledání známek artritidy a možných zranění

Jak se léčí metatarsalgie?

Léčba metatarsalgie závisí na příčině a závažnosti vaší bolesti. Bolest obvykle zmírní konzervativní opatření, jako je výměna obuvi a používání ortopedické vložky v botě.

Mezi domácí prostředky léčby patří:

 • odpočinek nohou
 • chlaďte si nohy několikrát denně, 20 minut v kuse
 • zvedání nohy po aktivitě
 • užívání volně prodejného léku proti bolesti, který pomáhá při bolesti a zánětu
 • hubnutí, pokud máte nadváhu

Můžete také být schopni zmírnit bolest a zabránit opakování tím, že vyměníte boty za dobře padnoucí pár s dobrou podporou. Také byste se měli vyvarovat nošení bot na vysokém podpatku. Pomoci by měla i přestávka od náročných sportů nebo cvičení. Pro cvičení vyzkoušejte plavání nebo jízdu na kole, které mají nízký dopad.

Váš lékař vám může doporučit práci s fyzioterapeutem. Mohou vám poskytnout cvičení s rozsahem pohybu a cvičení, která posilují okolní svaly. Terapeut může také pomoci zlepšit vaši chůzi, pokud je to nutné.

Pomoci může i ergoterapeut. Může vám přizpůsobit vlastní protetiku, jako je metatarzální podložka nebo podpora klenby. Jedna malá studie zjistila, že sandály vyrobené na zakázku s metatarzální vycpávkou měly nejlepší výsledky v prodloužení doby chůze a vzdálenosti bez bolesti.

Pokud vaše bolest přetrvává i po vyzkoušení konzervativních léčebných opatření, můžete být kandidátem na operaci k přerovnání vašich metatarzálních kostí.

Pokud se neléčí, bolest může způsobit změnu vaší chůze, což může dost negativně ovlivnit vaše boky, dolní část zad a nohy.

Jaký je výhled pacientů?

Sponzorováno

Většina metatarzalgií se zmírní konzervativními opatřeními a správně padnoucí obuví. Včasná diagnostika a léčba obvykle poskytují dobrou prognózu. V některých případech můžete potřebovat chirurgický zákrok k léčbě základní příčiny bolesti. To bývá ale spíše výjimečné.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva