Plantární fasciitida způsobuje bolest v oblasti paty – příznaky, příčiny a léčba 4.81/5 (36)

Obsah článku

Bolest u plantární fasciitidy je obvykle nejhorší ráno, když uděláte první kroky ven z postele.

Bolest u plantární fasciitidy je obvykle nejhorší ráno, když uděláte první kroky ven z postele.

Plantární fasciitida způsobuje bolest v oblasti paty. Plantární fascie je šlachovitý útvar na spodní straně chodidla. Začíná jedním velkým úponem na patní kosti a postupně se dělí na pět část. Podporuje oblouk nohy a pomáhá vám chodit. Problém s plantární fascií je jedna z nejběžnějších příčin bolesti paty a v průběhu pravidelného běhání zasáhne až 10% běžecké komunity.

Plantární fasciitis je vlastně obecně jedním z nejčastějších ortopedických problémů. Vaše vazivová tkáň zažívá ve vašem každodenním životě spoustu opotřebení. Normálně tyto vazy působí jako tlumiče nárazů a podporují oblouk nohy. Příliš velký tlak na nohou může poškodit nebo roztrhnout vazy. Plantární fascie se zanítí a zánět způsobuje bolesti a ztuhlost paty. A to je pak problém.

Jaké jsou příznaky plantární fasciitidy?

Hlavním problémem těch, kteří mají plantární fasciitidu, je bolest na spodní straně paty. Ale někteří lidé zažívají bolesti v dolní prostřední části chodidla. Bolest se postupně rozvíjí. Obvykle postihuje pouze jednu nohu, ale může někdy ovlivnit obě nohy. Někteří lidé popisují bolest jako tupou, zatímco jiní prožívají spíše ostrý typ bolesti. Někteří lidé pocítí dokonce pálení nebo bolesti na spodní části nohy, které jakoby vychází ven z paty.

Bolest je obvykle nejhorší ráno, když uděláte první kroky ven z postele. Dále bývá bolest výraznější, pokud jste chvíli seděli nebo leželi. Chůze po schodech může být také velmi obtížná kvůli ztuhnutí pat.

Po nějaké déle trvající činnosti může bolest vzplanout kvůli zvýšenému zánětu v problémovém místě. Během aktivity obvykle bolest není cítit, spíše po zastavení.

Co způsobuje plantární fasciitidu?

Určitě existuje větší riziko vzniku plantární fasciitidy, pokud máte nadváhu nebo obezitu. To je způsobeno zvýšeným tlakem na vazivové tkáně. Ženy, které jsou těhotné, také často zaznamenávají záchvaty plantární fasciitidy, zejména pak v pozdním těhotenství.

Také pokud jste běžci na dálku, může být pravděpodobnější, že se u vás vyvine problém s plantární fascií. Jste také ohroženi, pokud máte velmi aktivní práci, která zahrnuje časté stání nebo pohyby na nohou, jako například práce v továrně nebo v restauraci. Aktivní muži a ženy ve věku od 40 do 70 let mají největší riziko rozvoje plantární fasciitidy. Tento problém je o něco častější u žen než u mužů.

Pokud máte nějaké strukturální problémy s nohama, jako jsou velmi vysoké oblouky nebo velmi ploché nohy, může se vyvinout plantární fasciitida snáze. Problémy s Achillovou šlachou, což je šlacha spojující paty s vašimi lýtkovými svaly, mohou také mít za následek bolesti chodidla. Boty s velmi měkkou podrážkou a špatnou obloukovou podporou mohou také vést k plantární fasciitidě.

Plantární fasciitida není obvykle výsledkem patní ostruhy. Patní ostruha je kostěné zpevnění úponů vazů a svalů k patní kosti v plosce nohy nebo v úponu Achillovy šlachy. Podle Americké asociace ortopedických chirurgů 1 z 10 lidí má patní ostruhu, ale pouze 1 z 20 lidí s patní ostruhou cítí nějakou bolest.

Jak je diagnostikována plantární fasciitida?

Lékař provede fyzickou prohlídku nohy, aby zkontroloval citlivost nohou a aby zjistil, kde přesně cítíte bolest. To proto, aby se ujistil, že to není následek jiného problému nohy. Váš lékař vás může požádat o ohnutí nohy, nebo zatlačí na plantární fascii, aby zjistil, zda se bolest zhoršuje, když s ohybem a tlakem. Lékař bude také sledovat, zda máte mírné zarudnutí nebo otoky.

Váš lékař zhodnotí sílu svalů a zdraví vašich nervů tím, že zkontroluje:

 • reflexy
 • svalový tonus
 • smysl pro dotyk a zrak
 • koordinaci
 • rovnováhu

I různá další vyšetření, např. pomocí rentgenového záření nebo vyšetření magnetickou rezonancí může být také nezbytné, aby se zkontrolovalo, že nic jiného nezpůsobuje bolesti paty (např. třeba zlomenina kosti).

Jaké jsou možnosti léčby plantární fasciitidy?

Snížení závažnosti zánětu v plantární fascii je důležitou součástí léčby, ale to se netýká základního poškození vazu.

Domácí ošetření

Počáteční domácí léčba zahrnuje nestání na nohou (odpočinek) a aplikaci ledu po dobu 15 až 20 minut, třikrát nebo čtyřikrát denně, aby se zmenšily otoky. Můžete také zkusit snížit nebo změnit své cvičební aktivity. Použití podpůrných oblouků v obuvi a dělání protahovacích cvičení může také pomoci zmírnit bolest.

Nesteroidní protizánětlivé léky, jako je Ibuprofen a Naproxen, často snižují zánět v oblasti vazů.

Lékařské ošetření

Pokud domácí léčebné postupy, protizánětlivé léky a léky proti bolesti nepomáhají, může pomoci injekce kortikosteroidu přímo do poškozené oblasti vazu. Váš lékař to může udělat ve své ordinaci. Lékař může také použít ultrazvukové zařízení k určení nejlepšího místa pro injekci. Váš lékař může také aplikovat kortikosteroidy na kůži na patě nebo oblouku vaší nohy a poté aplikuje bezbolestně elektrický proud, aby steroid prošel kůží a do svalu.

Fyzická terapie je důležitou součástí léčby plantární fasciitidy. Pomůže vám prodloužit plantární fascii a Achillovy šlachy. Terapeut vám také může ukázat cvičení pro posílení svalů dolních končetin, což pomáhá stabilizovat vaši chůzi a snižovat pracovní zátěž vašeho plantárního oblouku.

Pokud bolest pokračuje a jiné metody nefungují, může lékař doporučit terapii rázovou vlnou. V této terapii zvukové vlny bombardují vaše paty, aby stimulovaly hojení uvnitř vazu. Nežádoucí účinky této léčby mohou být:

 • modřiny
 • otok
 • bolest
 • necitlivost

Terapie rázovou vlnou byla prokázána jako účinná při zmírnění příznaků.

Chirurgie je nejdramatičtější terapií. To se provádí pouze v případech, kdy je bolest velmi těžká. Chirurg může částečně oddělit plantární fascii od patní kosti, ale to oslabuje oblouk nohy a plná funkce této oblasti tak může být ohrožena (ztracena). Další operace zahrnuje prodloužení lýtka.

Berle a podpěry

Noční polohovací dlahy jsou další možnou léčbou, která vám pomůže. To může zabránit ranní bolesti a ztuhlosti.

Zvláštní ortotika nebo podpěry oblouku pro boty mohou pomoci zmírnit některé bolesti tím, že distribuují tlak a mohou zabránit dalšímu poškození plantární fascie.

Jaké jsou možné komplikace spojené s plantární fasciitidou?

Když ignorujete tento stav, můžete se vyvinout v chronickou bolest. To může změnit váš způsob chůze, držení těla a podobně. To pak má negativní vliv na:

 • nohy
 • kolena
 • boky
 • záda

Steroidní injekce a některé další nesprávné léčebné postupy mohou oslabit plantární fascii a způsobit potenciální prasknutí vazu.

Chirurgické řešení sebou nese riziko krvácení, infekce a nějaké nepředvídatelné reakce na anestezii. Odštěpení plantární fascie může také způsobit změny v nohou a nervu.

A co vy? Máte s bolavou patou nějaké problémy? Budeme rádi za vaše zkušenosti.

Co si dále přečíst na toto téma?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva