Sponzorováno

Rehabilitace po operaci menisku (kolene) 4.8/5 (93)

Rehabilitace po operaci menisku (kolene)Nejčastěji indikovaná artroskopická operace. Provádí se většinou částečné odstranění menisku. Úplné odstranění je indikováno u rozsáhlých přetržení, která zasahují do blízkosti kloubního pouzdra. U menších a čerstvých poranění zevní části menisku, možné i sešití.

Co jsou to menisky?

Poranění menisků je jedno z nejčastějších úrazových postižení kolenních kloubů. Menisky jsou srpkovité útvary v kolenním kloubu, tvořené vazivovou chrupavkou. Po obvodu jsou fixované ke kloubnímu pouzdru. Mediální neboli vnitřní je větší a méně pohyblivý než laterální (zevní), z čehož vyplývá, že vnitřní meniskus je poraněn zhruba pětkrát častěji než zevní. Periferní třetina až čtvrtina je prokrvená, zbývající část je vyživována synoviální (kloubní) tekutinou. Tato informace je důležitá pro případné hojení trhlin, které je možné jen v prokrvené části.

Funkcí menisků je vyrovnávání zakřivení kloubních ploch, působí jako tlumič nárazů, podílí se na stabilitě kloubu a roztíráním kloubní tekutiny se podílejí na vyživování kloubní chrupavky.

Poranění menisků se řeší artroskopickou operací. Slovo artroskopie pochází z řeckých slov, arthro (kloub) a skopein (podívat se), znamená tedy „podívat se do kloubu“. Umožňuje přímý pohled na celý kloubní povrch, chrupavku, vazy, menisky a kloubní pouzdro. Artroskopie kolene se v posledních letech stala zcela rutinní vyšetřovací a zároveň miniinvazivní operační metodou.

Jak vzniká poranění menisku

K akutnímu poranění menisku dochází rotačním mechanizmem, kdy se meniskus dostane mezi kloubní plochy, které ho drtí či trhají (často u všech kontaktních sportů, sjezdového lyžování atd.) nebo při artróze, kdy je meniskus rozdrcen mezi kloubními plochami.

Neléčené poranění menisku může velmi rychle poškodit kloubní chrupavku a příslušné části kloubu vznikne tzv. sekundární artróza. Proto pokud jsou přítomné klinické příznaky a při punkci nalezneme výpotek nebo i krev v kloubu (haemartrosa), je správné indikovat a co nejdříve provést artroskopii poraněného kloubu, která má funkci jak diagnostickou, tak léčebnou.

Příznaky poranění menisku

Nejčastějším příznakem je bolest na postižené straně, která může být stálá, nebo vzniká jen při určitém typu pohybu v kolenním kloubu. Dále je časté přeskakování a pocit nejistého kolena.

Některé typy poškození mohou způsobit pocit překážky v koleně, neschopnost plně narovnat nebo ohnout dolní končetinu. Jedná se o tzv. blokádu, způsobenou rozsáhlým odtržením menisku a jeho posunem na jiné místo kloubní štěrbiny.

Při dráždění kloubu poraněným meniskem se tvoří výpotek jantarové barvy, který se navenek projevuje jako otok kolene. Vzniká do několika hodin, maximálně do tří dnů. Pokud je otok kolene v porovnání se zdravým kolenem příliš mohutný, je třeba myslet i na poškození ostatních měkkých struktur kolene, což jsou např. postranní nebo zkřížené vazy.

Sponzorováno

Příprava na operaci menisku

Obvykle se klient dostaví do nemocnice jeden den před vlastním výkonem. S sebou má nezbytné interní předoperační vyšetření. Poslední jídlo před artroskopickým výkonem je večeře, do půlnoci je možné ještě pít a brát nejnutnější léky. Od půlnoci do operace kolene je již potřeba být kvůli anestézii nalačno. Půl hodiny před artroskopií se aplikují léky na zklidnění. Pohovor s operatérem a anesteziologem by měl být samozřejmostí. Doba zákroku je odvislá od operačního nálezu, většinou jednoduchá artroskopie trvá od 20 do 40 minut.

Pooperační režim

Artroskopii kolene lze provádět i ambulantně, ale z hlediska komfortu pacienta a možnosti individuálního přístupu ke tlumení pooperační bolesti je vhodnější jednodenní hospitalizace. Následuje fixace ortézou a odlehčování končetiny pomocí podpažních berlí v délce závislé na povaze provedeného zákroku. Léky proti bolesti se podávají podle aktuálního stavu, také rehabilitace je předepisována dle konkrétního postižení. Kontrola probíhá v ambulanci operatéra většinou týden od operace. Pokud se vyskytnou jakékoliv problémy, bolesti, tlak v koleně, bolesti a otok lýtka, dechové potíže apod., pak je kontrola nutná ihned!

Pracovní neschopnost po operaci menisku

Doba pracovní neschopnosti se pohybuje dle charakteru výkonu a pracovního zařazení pacienta většinou v rozmezí 1 až 3 týdnů.

Rehabilitace po operaci kolene

Po odstranění menisku je nutné správně rehabilitovat pod vedením lékaře. Vhodné je zpočátku kloub šetřit – tedy omezit zátěž chůzí, naopak je vhodné kloub správně rozcvičovat. Nejoptimálnější jsou ortopedy. Dají se použít v místnosti po celý rok nezávisle na počasí a umožňují i nastavení zátěže. Optimální je také plavání, kde působí dobře nejen pohyb, ale i chlad vody. Jsou vhodné i další procedury, jako uvolňování pately (čéšky), posilování svalů stehna, fyzikální terapie apod. Zátěž chůzí upravují pacienti podle doporučení lékaře a je závislá na rozsahu odstraněné části menisku, stavu chrupavek, svalového aparátu stehna, váze a věku pacienta.

Po sutuře (sešití) menisku je třeba umožnit tkáni dobré prohojení. Podle rozsahu postižení a typu sutury umožňujeme pacientům rozcvičovat kolenní kloub v omezeném rozsahu, mimo cvičení však je nutné používat ortézu, která zabrání nechtěným pohybům jak při chůzi, tak i třeba ve spánku. 4 až 6 týdnů pacienti nedošlapují, absolvují však cíleně vedenou rehabilitaci včetně posilování stehenních svalů. Po 4 až 6 týdnech postupně umožňujeme chůzi bez berlí i bez ortézy, plnou zátěž po 2 až 3 měsících, opět podle typu postižení menisku. Pokud současně byly operovány i další struktury v kloubu, např. kolenní vazy, je rehabilitace usměrňována tak, aby bylo umožněno hojení všech poraněných struktur. Výrazně se však neliší od výše popsaného režimu. Zkušenosti ukazují, že výsledky jsou příznivé (zhruba 95 % zhojených menisků) a že následné opotřebení kloubů je minimální až žádné.

Sponzorováno

Máte zkušenosti s rehabilitací po operaci menisku? Napište nám svoje zkušenosti do komentářů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

6 Komentářů u článku “Rehabilitace po operaci menisku (kolene)”

 1. blanka napsal:

  super článek, vyčerpávající a srozumitelné informace pro pacienta

 2. Petr napsal:

  dobry den, chci se zeptat jak cvicit steheni sval, po art.kolene.meniskus a odstraneni predniho križ.vazu. dekuji.

 3. ivetarakova napsal:

  dobrrÿ den chtela jsem se zeptat jak se léčí zánět pooperaci menisku děkuji rakova

 4. Dobry den.jsem po operaci poraneneho menusku.byla jsem operovana 8.5.2015.absolvovala jsem rehabilitace od 19.5-19.6..magneterapie a posilovani cviku.koleno porad otekle a bolestivi.na doporuceni ortopeda jdem po operaci za 14.jsem musela odlozit berle.myslim si ze je to brzo.ted chodim bez berli a vnoci mne to moc boli i nekdy pes den stridave jednou boli vic jednou mni.ale otok kolena je porad,na noc si davam prestizni zabaly je to vhodne?co mam dal delat rehabilitaci neabsolvuji.doktorka rehabilitacni je na dovolene.mam pokracovat dal rehabilitaci u inneho doktora nebo mam cekat at se vrat s dovolene za 2mesice.nebo kam se mam obratit,je vhodne jezdit na kole nebo plavani kolenem uplne neohybam.nebo je lepsi si poridit ortoped domu.kdyz mam slkadaci kolo tak si myslim jestly neni zbytecne kupovat rotoped,jsou vhodne masaze.dekuji za odpoved.Elzbieta

 5. Janek napsal:

  Po artroskopii se mi hodně ulevilo. Zákrok nebolí dokonce i to hojení je celkem v pohodě. Za pár týdnů jsem již normálně fungoval. Hodně mi pomohli taky rehabilitace a nějaké cviky na doma které mi ve Forme clinic doporučili. Doufám že budu mít teď klid na dlouho. 

 6. Jirka napsal:

  Po diagnóze problému s meniskem jsem dlouho váhal jestli přistoupit na zákrok … Ortoped mi doporučil rázové vlny – myslím ,že jsem je měl asi 5x… nezdálo se mi, že by pomohly. V říjnu jsem přistoupil na zákrok. Zákrok myslím dopadl OK. Teď mi ortoped nabízí nasazení plazmy. Trochu mne odrazuje cena která je 4000Kč a 4x se to nasazuje. Jaký máte zkušenosti s nasazení „kůry“ s plazmou?

Zanechat komentář ke článku

Zpráva