Obsah článku
- periferní nervový systém. Je to jedna z nejčastějších dědičných neuropatií a je pojmenována po třech lékařích, kteří ji poprvé popsali na konci 19. století: Jean-Martin Charcot, Pierre Marie a Howard Henry Tooth.
- CMT syndrom postihuje periferní nervy, které přenášejí signály mezi mozkem a míchou a svaly nebo smyslovými orgány. To vede k postupné ztrátě svalové a smyslové funkce, zejména v dolních končetinách a později také v rukou.
- CMT syndrom zatím nelze vyléčit, ale léčba se zaměřuje na zmírnění příznaků a zlepšení kvality života. To může zahrnovat fyzioterapii, ortopedické pomůcky, léky proti bolesti a v některých případech i chirurgické zákroky.
Co je Charcotův-Marieův-Toothův (CMT) syndrom
Charcotův-Marieův-Toothův syndrom je jednou ze skupin poruch, které způsobují poškození periferních nervů – nervů, které přenášejí informace a signály z mozku a míchy do a ze zbytku těla, stejně jako senzorické informace, jako je informace o dotyku do míchy a mozku.
Charcotův-Marieův-Toothův syndrom může také přímo ovlivnit nervy, které řídí svaly. Progresivní svalová slabost je obvykle patrná v dospívání nebo rané dospělosti, ale nástup onemocnění může nastat v jakémkoli věku. Vzhledem k tomu, že nejprve jsou ovlivněny delší nervy, příznaky obvykle začínají v chodidlech a dolních končetinách a poté mohou ovlivnit prsty, ruce a paže. Většina jedinců s CMT má určité tělesné postižení, i když někteří lidé často ani nevědí, že mají toto onemocnění.
Charcotův-Marieův-Toothův syndrom, známá také jako dědičná motorická a senzorická neuropatie, je jednou z nejčastějších dědičných neurologických poruch, která postihuje přibližně 2,6 milionu lidí na celém světě. Téměř všechny případy se dědí. Je možné mít dva nebo více typů CMT, k čemuž dochází, když má člověk mutace ve dvou nebo více genech, z nichž každý způsobuje určitou formu onemocnění. CMT je heterogenní genetické onemocnění, což znamená, že mutace v různých genech mohou vyvolat podobné klinické příznaky. Charcotův-Marieův-Toothův syndrom je pojmenován pro 3 lékařích, kteří ji popsali v roce 1886.
V současné době neexistuje léčba CMT, ale lze ji zvládnout podpůrnou terapií. CMT není obvykle život ohrožující a málokdy ovlivňuje svaly zapojené do životně důležitých funkcí, jako je dýchání. Lidé s většinou forem CMT mají normální délku života.
Příčiny – co způsobuje Charcotův-Marieův-Toothův syndrom?
Nervová buňka sděluje informace vzdáleným cílům vysíláním elektrických signálů dolů po dlouhé, tenké části buňky zvané axon. Axon je obklopen myelinem, povlak, který funguje jako izolace na elektrickém drátu a pomáhá vysokorychlostnímu přenosu elektrických signálů. Bez neporušeného axonu a myelinového pláště jsou signály, které probíhají podél nervu a axonu, buď pomalé, nebo mají slabý signál, což znamená, že periferní nervové buňky nejsou schopné aktivovat svaly nebo přenášet senzorické informace z končetin zpět do míchy a mozek.
Charcotův-Marieův-Toothův syndrom je způsoben mutacemi v genech, které podporují nebo produkují proteiny zapojené do struktury a funkce axonu periferního nervu nebo myelinového obalu. U CMT bylo identifikováno více než 40 genů, přičemž každý gen byl spojen s jedním nebo více typy onemocnění. K jednomu typu CMT lze navíc připojit více genů. Více než polovina všech případů CMT je způsobena duplikací genu PMP22 na chromozomu 17.
Ačkoli jsou různé proteiny v různých formách onemocnění CMT abnormální, všechny mutace ovlivňují hlavně normální funkci periferních nervů. Genové defekty v myelinu způsobují dysfunkci myelinu (povlaku), který narušuje nebo blokuje nervové signály, zatímco jiné mutace omezují funkci axonů.
Jaké jsou příznaky nemoci?
CMT ovlivňuje jak smyslové, tak motorické nervy (nervy, které spouštějí impuls ke kontrakci svalu) v pažích, rukou, nohou a chodidlech. Ovlivněné nervy pomalu degenerují a ztrácejí schopnost komunikovat se svými vzdálenými cíli. Výsledkem degenerace motorického nervu je svalová slabost a zmenšení svalové hmoty (atrofie) v pažích, nohou, rukou nebo nohou.
Mezi typické časné rysy patří slabost nebo ochrnutí nohy a svalů dolní části nohy, což může způsobit potíže se zvedáním chodidla a chůze s častými zakopnutími nebo pády. Jednotlivci si také mohou všimnout problémů s rovnováhou. Deformity chodidel, jako jsou vysoké klenby a zvlněné prsty, jsou také běžné u CMT. Dolní končetiny mohou kvůli ztrátě svalové hmoty nabrat tvar „obrácené lahve šampaňského“.
Jak onemocnění postupuje, může se v rukou objevit slabost a atrofie, což způsobuje potíže s jemnou motorikou. Degenerace axonů senzorických nervů může mít za následek sníženou schopnost cítit teplo, chlad a dotek.
Onemocnění může také způsobit zakřivení páteře (skolióza) a posun kyčle. Mnoho lidí s CMT má kontraktury – chronické zkrácení svalů nebo šlach kolem kloubů, což brání volnému pohybu kloubů.
Svalové křeče jsou také běžné. Bolest nervů se může pohybovat od mírné až po silnou a někteří jedinci se kvůli udržení pohyblivosti budou muset spoléhat na nožní rovnátka nebo jiná ortopedická zařízení. Někteří lidé s CMT pociťují třes a mohou být ovlivněny také zrak a sluch. Ve vzácných případech mohou nastat dýchací potíže, pokud jsou ovlivněny nervy ovládající svaly bránice.
Závažnost příznaků se může velmi lišit mezi jednotlivci a dokonce i mezi členy rodiny s onemocněním a genovou mutací. Progrese příznaků je postupná.
Jaké jsou typy syndromu Charcot-Marie-Tooth?
Existuje mnoho různých typů onemocnění CMT, které mohou sdílet některé příznaky, ale liší se podle vzorce dědičnosti, věku nástupu a podle toho, zda se jedná o ovlivnění axonu nebo myelinového obalu.
CMT1
CMT1 je způsoben abnormalitami v myelinovém obalu. Autosomálně dominantní porucha má šest hlavních podtypů.
Sponzorováno
CMT1A je výsledkem duplikace genu na chromozomu 17, který nese pokyny pro produkci periferního myelinového proteinu-22 (PMP22). Protein PMP22 je kritickou složkou myelinového obalu. Nadměrná exprese tohoto genu způsobuje abnormální strukturu a funkci myelinového obalu. CMT1A je obvykle pomalu progresivní. Jedinci pociťují slabost a atrofii svalů dolních končetin počínaje dětstvím; později pociťují slabost rukou, ztrátu smyslového vnímání a problémy s nohama a nohama.
CMT1B je způsoben mutacemi v genu, který nese pokyny pro výrobu myelinového proteinu nula (MPZ, také nazývaného P0), což je další kritická složka myelinového obalu. Většina z těchto mutací jsou bodové mutace, což znamená, že k chybě dojde pouze v jednom písmenu genetického kódu DNA. Vědci dosud identifikovali více než 120 různých bodových mutací v genu P0. CMT1B vyvolává příznaky podobné těm, které se vyskytují v CMT1A.
Další méně časté příčiny CMT1 jsou výsledkem mutací v genech SIMPLE (také nazývaných LITAF), EGR2, PMP22 a NEFL.
CMT2
CMT2 je výsledkem abnormalit v axonu periferních nervových buněk spíše než u myelinového obalu a je méně častý než CMT1. Tato autosomálně dominantní porucha má více než tucet podtypů (z nichž některé mají své vlastní varianty), přičemž každý podtyp je spojen s mutacemi ve specifickém genu. Příznaky jsou podobné těm, které se vyskytují u CMT1, ale lidé s CMT2 mají často menší postižení a smyslové ztráty než jedinci s CMT1. Nástup CMT2 je obvykle v dětství nebo dospívání. Některé typy CMT2 mohou mít postižení hlasivek nebo bránicového nervu, což způsobuje problémy s řečí nebo dýcháním.
CMT3
CMT3 neboli Dejerine-Sottasova choroba je obzvláště závažná demyelinizační neuropatie, která začíná v kojeneckém věku. Děti mají silnou svalovou atrofii, slabost, opožděný vývoj motorických dovedností a smyslové problémy. Příznaky mohou vést k těžkému postižení, ztrátě citlivosti a zakřivení páteře. Tato vzácná porucha může být způsobena mutacemi ve více genech, včetně PMP22, MPZ a EGR2, a může být zděděna dominantně nebo recesivně.
CMT4
CMT4 zahrnuje několik různých podtypů demyelinizačních a axonálních a motorických neuropatií, které se dědí autozomálně recesivně. Každý podtyp neuropatie je způsoben mutací v jiném genu (v CMT4 bylo identifikováno několik genů). Mutace mohou ovlivnit konkrétní etnickou populaci a vyvolat odlišné fyziologické nebo klinické vlastnosti. U lidí s CMT4 se v dětství obecně projevují příznaky slabosti nohou a v dospívání nemusí být schopni chodit.
CMTX1
CMTX1 (také nazývaný CMT X, typ 1) je druhou nejběžnější formou CMT. Toto onemocnění spojené s X je způsobeno mutacemi v genu, který poskytuje pokyny pro výrobu proteinu konexinu-32. Protein konexinu-32 se nachází v myelinizujících Schwannových buňkách – buňkách, které obalují nervové axony a tvoří myelinový obal. Muži, kteří zdědí mutovaný gen, vykazují mírné až závažné příznaky onemocnění začínající v pozdním dětství nebo dospívání. U žen, které zdědí mutovaný gen, se často vyvinou mírnější příznaky než u mužů nebo se u nich nevyskytují.
Jak se léčí Charcotův-Marieův-Toothův syndrom?
Neexistuje aktuálně žádný lék na CMT, ale fyzické a pracovní terapie, rovnátka a další ortopedické pomůcky a ortopedická chirurgie mohou lidem pomoci vyrovnat se s invalidizujícími příznaky nemoci. Kromě toho mohou být i léky na úlevu od bolesti předepsány osobám, které mají silné bolesti nervů.
Je důležité udržovat mobilitu, flexibilitu a svalovou sílu. Předčasné zahájení léčebného programu může oddálit nebo snížit degeneraci nervů a svalovou slabost dříve, než dojde k bodu postižení. Fyzioterapie zahrnuje trénink svalové síly, protahování svalů a vazů a mírné aerobní cvičení. Specializovaný cvičební program schválený lékařem dané osoby může pomoci zvýšit výdrž, zvýšit vytrvalost a udržet celkové zdraví.
Mnoho lidí s CMT vyžaduje kotníkové ortézy a další ortopedické pomůcky, aby udrželi každodenní mobilitu a předešli zranění. Pomůcky vám mohou pomoci zabránit podvrtnutí kotníku tím, že vám poskytnou podporu a stabilitu při činnostech, jako je chůze nebo lezení po schodech. Vysoké boty nebo speciální boty mohou také poskytnout člověku podporu pro slabé kotníky. Různé dlahy mohou pomoci při slabosti rukou a ztrátě jemné motoriky. Pomůcky by měly být používány před nástupem postižení, protože mohou bránit svalové zátěži a snižovat svalovou slabost.
Někteří lidé s CMT se mohou rozhodnout pro ortopedickou operaci k léčbě závažných deformit chodidel a kloubů, zlepšení schopnosti chodit a zmírnění bolesti.
Pracovní terapie zahrnuje osvojení si nových způsobů zvládání každodenních činností. Například jedinci se slabostí v pažích a rukou se mohou naučit používat zapínání na suchý zip nebo spony místo knoflíků na oblečení.
VIDEO: Charcotův-Marieův-Toothův syndrom a cviky
TIP: Další cviky najdete zde.
Sponzorováno
Celková odhadovaná prevalence CMT je přibližně 19 případů na 100 000 lidí. CMT způsobuje poškození periferních nervů, které přenášejí signály z mozku a míchy do svalů a přenášení pocitů, jako je bolest a dotek, do mozku a míchy ze zbytku těla.
Zdroje článku
- Understanding Neuromuscular Disease Care. IQVIA Institute. Parsippany, NJ. (2018).
- Klein, C. J., Duan, X. & Shy, M. E. Inherited neuropathies: Clinical overview and update. Muscle and Nerve (2013). doi:10.1002/mus.23775
- Saporta, A. S. D. et al. Charcot-marie-tooth disease subtypes and genetic testing strategies. Ann. Neurol. (2011). doi:10.1002/ana.22166
- Hahn, A. F., Brown, W. F., Koopman, W. J. & Feasby, T. E. X-linked dominant hereditary motor and sensory neuropathy. Brain (1990). doi:10.1093/brain/113.5.1511
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Genetická onemocnění
Přečtěte si také naše další články