Sponzorováno

Dislokace kosti či kloubu – co je to a jak dislokaci opravit? 4.75/5 (12)

  • Dislokace je medicínský termín označující posunutí kostního kloubu z jeho normální polohy. Jedná se o traumatické porušení vztahu mezi kostmi v kloubu, které obvykle vyžaduje lékařský zásah a někdy i redukci (navrácení konce kosti zpět na své místo). Dislokace se často vyskytuje v důsledku úrazů, jako jsou pády, nárazy nebo sportovní zranění.
  • Dislokace vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Lékař může použít rentgenové snímky k potvrzení diagnózy a následně provést redukci, což je proces, při němž je konec kosti vrácen zpět na své místo. Po redukci může být kloub imobilizován sádrou nebo ortézou a pacientovi může být předepsána fyzioterapie pro obnovu pohyblivosti a síly v postiženém kloubu.
  • Nikdy se nepokoušejte zatlačit nebo násilím dislokovaný, vymknutý kloub zpět na místo sami. To není dobrý nápad.

Co je to dislokace?

Dislokace nastává, když kost vyklouzne z kloubu. Například horní část pažní kosti zapadá do kloubu na rameni. Když kost sklouzne nebo vyskočí z toho kloubu, máte vykloubené rameno. Můžete si vykloubit téměř jakýkoli kloub v těle, včetně kolena, kyčle, kotníku nebo ramene.

Neléčená dislokace může způsobit poškození vašich vazů, nervů nebo krevních cév.

Dislokace - ilustrace

Dislokace – ilustrace

 

Co způsobuje dislokaci?

Dislokace obvykle nastanou, když váš kloub „zažije“ nějaké neočekávaný nebo nevyvážený, tvrdý dopad. K tomu může dojít, pokud upadnete nebo zažijete silný náraz do postižené oblasti. Poté, co se kloub dislokuje (vymkne), je pravděpodobnější, že se v budoucnu znovu vymkne.

Komu hrozí dislokace?

Kdokoli si může vykloubit kloub, pokud upadne nebo zažije jiný typ traumatu. Starší lidé však mívají vyšší riziko, zejména pokud se jim nedostává pohyblivosti nebo jsou méně schopni předcházet pádům.

Děti mohou být také vystaveny většímu riziku vykloubení, pokud jsou bez dozoru nebo si hrají v oblasti, která není pro děti bezpečná. Ti, kteří praktikují nebezpečné chování při fyzických aktivitách, se vystavují vyššímu riziku nehod, jako je dislokace kostí (kloubů).

Jaké jsou příznaky dislokace?

Ve většině scénářů budete snadno schopni poznat dislokaci (vykloubení). Oblast může být oteklá nebo může vypadat jako modřina. Můžete si všimnout, že oblast je červená nebo jinak zbarvená. Může mít také zvláštní tvar nebo být deformován v důsledku luxace (vymknutí).

Některé z dalších příznaků spojených s vykloubenými klouby jsou:

  • ztráta hybnosti – neschopnost pohybovat postiženým kloubem.
  • velká bolest při pohybu – silná bolest v oblasti postiženého kloubu
  • necitlivost v okolí
  • deformace: Vzhled kloubu může být změněn, což způsobuje neobvyklý tvar nebo výstupek kostí.
  • pocit mravenčení
  • ptoky a modřiny: Okolo postiženého kloubu se může objevit otok a modřiny.
  • neschopnost udržet svoji váhu: V případě dislokace kolena nebo kotníku může být osoba neschopná stát nebo chodit.

Jak je diagnostikována dislokace?

Může být obtížné určit, zda je vaše kost zlomená nebo došlo k luxaci. Měli byste co nejrychleji jít na pohotovost.

Váš lékař prohlédne postiženou oblast. Bude kontrolovat cirkulaci v oblasti, deformaci a zda není kůže porušena. Pokud se váš lékař domnívá, že máte zlomenou kost nebo jde o dislokaci, objedná vám rentgenové vyšetření. Příležitostně může být vyžadováno speciální zobrazení, jako je MRI. Tyto zobrazovací metody umožní vašemu lékaři přesně vidět, co se děje v postiženém kloubu nebo kosti.

Jak se léčí dislokace?

Volba léčby dislokace bude záviset na tom, který kloub máte vykloubený. Může také dost záviset na závažnosti vaší dislokace. Obecně počáteční léčba jakékoli dislokace zahrnuje přístup RICE: Odpočinek (Rest), Ledování (Ice), Obvázání postiženého místa (Compression), a Vyvýšení postiženého místa (Elevation). V některých případech se může vykloubený kloub po této léčbě přirozeně vrátit zpět na své místo.

Pokud se kloub přirozeně nevrátí do normálu, může váš lékař použít jednu z následujících léčebných technik:

  • manipulace neboli přemístění kosti
  • imobilizace
  • léky
  • rehabilitace

Manipulace

Při této metodě bude váš lékař manipulovat neboli přemísťovat kost zpět na své místo. Dostanete často i sedativum nebo anestetikum, abyste zůstali v klidu a také, aby vám lékař umožnil relaxaci svalů v blízkosti kloubu, což usnadňuje proceduru.

Sponzorováno

Imobilizace

Poté, co se váš kloub vrátí na své správné místo, může vás lékař požádat, abyste několik týdnů nosili závěs, dlahu nebo sádru. Tím zabráníte pohybu kloubu a umožníte, aby se oblast plně zahojila. Doba, po kterou musí být váš kloub nepohyblivý, se bude lišit v závislosti na kloubu a závažnosti poranění.

Léky

Většina vašich bolestí by měla ustoupit poté, co se kloub vrátí na své správné místo. Váš lékař vám však může předepsat lék proti bolesti nebo svalový relaxant, pokud stále cítíte bolest.

Chirurgická operace

Operaci budete potřebovat pouze v případě, že dislokace poškodila vaše nervy nebo krevní cévy, nebo pokud váš lékař není schopen vrátit vaše kosti do normální polohy. Chirurgie může být také nezbytná pro ty, kteří mají často vykloubené stejné klouby, jako jsou ramena. Aby se zabránilo redislokaci, může být nutné rekonstruovat kloub a opravit poškozené struktury. Příležitostně je třeba vyměnit kloub, jako je náhrada kyčelního kloubu.

Rehabilitace

Rehabilitace začíná poté, co váš lékař správně přemístí nebo zmanipuluje kloub do správné polohy a odstraní závěs nebo dlahu (pokud jste ji potřebovali). Vy a váš lékař si navrhnete rehabilitační plán, který vám bude vyhovovat. Cílem rehabilitace je postupné zvyšování síly kloubu a obnovení jeho rozsahu pohybu. Pamatujte, že je důležité jít na to pomalu, abyste se znovu nezranili před dokončením zotavení.

Prevence – jak můžete zabránit dislokaci?

Dislokaci můžete zabránit, pokud budete praktikovat „bezpečné chování“. Obecné tipy, jak zabránit dislokacím, jsou:

  • Při stoupání a klesání po schodech používejte zábradlí.
  • Sportujte opatrně.
  • Ve vlhkých prostorách, jako jsou koupelny, používejte protiskluzové podložky.
  • Přesuňte elektrické kabely z podlahy.
  • Vyhněte se používání malých, kluzkých koberečků.

Abyste zabránili dětem před možným vykloubením, zvažte následující body:

  • Učte děti bezpečnému chování.
  • Hlídejte a dohlížejte na děti podle potřeby.
  • Ujistěte se, že váš domov je bezpečný a vhodný pro děti.
  • Umístěte na schodiště brány, abyste zabránili pádu.

Pokud jste dospělí a chcete se chránit před dislokacemi, měli byste dodržovat tyto body:

  • Při fyzických aktivitách, jako je sport, noste ochranné pomůcky nebo oděv.
  • Odstraňte z podlahy koberce nebo je vyměňte za protiskluzové.
  • Vyvarujte se stání na nestabilních předmětech, jako jsou židle.

Fotografie dislokace

Ukažme si několik rentgenových snímků dislokace kloubu.

Dislokace kolene - RTG

Dislokace kolene – RTG

 

Dislokace ramene - RTG

Dislokace ramene – RTG

 

Jaký je dlouhodobý výhled při dislokaci kloubu?

Každá dislokace má svoji jedinečnou dobu hojení. U většiny lidí dochází k úplnému zotavení během několika týdnů. U některých kloubů, jako jsou kyčle, může úplné zotavení trvat i několik měsíců nebo let (senioři) a může vyžadovat další operace.

Pokud byla vaše dislokace okamžitě ošetřena, je pravděpodobné, že se nezhorší v trvalé zranění. Je však důležité si uvědomit, že oblast bude slabá a je pravděpodobnější, že se v budoucnu opět dislokace objeví.

Doba hojení bude také delší, pokud byly při dislokaci poškozeny cévy nebo nervy. Někdy jsou krevní cévy, které zásobují kosti, trvale poškozeny.

Pokud je dislokace závažná nebo není včas léčena, mohou nastat trvalé problémy, jako je přetrvávající bolest nebo buněčná smrt částí kosti kolem kloubu.

Sponzorováno

Máte s dislokací kloubu či kosti nějaké svoje zkušenosti? Budeme rádi, pokud nám svoje zkušenosti napíšete do komentářů pod článek.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva