Sponzorováno

Kofein a bolesti hlavy – léčí nebo způsobuje kofein bolesti hlavy? 4.82/5 (11)

  • Ať už skřípete zuby a snažíte se vzdát pití koly nebo pijete šálek silného čaje v naději, že zastavíte záchvat migrény, pravděpodobně si dobře uvědomujete, že kofein může mít vliv na bolest hlavy.
  • Spojení mezi těmito dvěma však není zcela úplně pochopeno.
  • Pro lidi s migrénou nebo bolestmi hlavy je vztah mezi kofeinem a bolestí hlavy choulostivý. Na jedné straně může kofein pomoci zmírnit bolesti hlavy; na druhé straně, pokud se snažíte vzdát nebo omezit kofein, můžete zaznamenat dočasný příval bolestí hlavy z vysazení kofeinu.
  • Kofein se zdá být účinnou akutní léčbou migrény nebo alespoň součástí akutní léčby migrény z pohledu pacienta. Pacienti často uvádějí, že pokud mohou pít kofeinový nápoj v kombinaci s léky, shledávají to obvykle užitečné během jejich záchvatu bolesti hlavy.
  • Mechanismus účinku za potenciálem kofeinu zmírňovat bolest souvisí s krevními cévami.

Jaká je souvislost mezi kofeinem a bolestí hlavy?

Jaká je souvislost mezi kofeinem a bolestí hlavy?

Zatímco někteří lidé používají kofein jako lék na bolesti hlavy nebo kocovinu, jiní zjistili, že kofein – nemluvě o vysazení kofeinu – jim způsobuje bolesti hlavy. Zde je to, co potřebujete vědět o kofeinu, abstinenci kofeinu a bolestech hlavy.

Jak jak to je doopravdy? Takže kofein léčí nebo způsobuje bolesti hlavy? To si ukážeme v tomto článku.

Kofein jako lék na bolest hlavy

V některých případech může kofein opravdu zmírnit bolesti hlavy a zlepšit léčbu bolesti hlavy bez předpisu. Jsou na to i studie, samozřejmě.

Recenze z roku 2014, která se zabývala výsledky 20 různých studií s celkem 4262 účastníky, zjistila, že kofein mírně zvyšuje účinnost analgetik, jako je ibuprofen (Advil) nebo acetaminofen (Tylenol). Zlepšení však bylo relativně malé a autoři studie jej označili za „statisticky nevýznamné“. Tato recenze se zabývala použitím kofeinu pro mnoho různých bolestivých stavů, nejen pro bolesti hlavy.

Novější studie se také zabývala tím, zda kofein zlepšuje účinnost analgetik, pokud jde o léčbu bolestí hlavy. Zahrnovala v sobě více studií než předchozí recenze. Tento přehled zjistil, že kofein „celkem významně“ zvýšil účinnost léčby bolesti hlavy volně prodejnými léky.

Většina studií o kofeinu a bolestech hlavy se konkrétně zabývá tenzní bolestí hlavy a migrénou.

Ať tak či onak, zdá se, že kofein může snížit bolest z bolesti hlavy, nebo alespoň zvýšit sílu vašeho léku proti bolesti.

Jak přesně kofein zlepšuje léčbu bolesti hlavy?

Krevní cévy mají tendenci se před bolestí hlavy rozšiřovat. Kofein má vazokonstrikční vlastnosti, což znamená, že zužuje krevní cévy a omezuje průtok krve. Protože kofein zabraňuje rozšiřování krevních cév, má tendenci předcházet bolestem hlavy. Pravděpodobně existuje mnohem více způsobů, jak kofein působí na snížení bolesti hlavy, které nejsou plně pochopeny.

Mnoho volně prodejných léků proti bolesti hlavy a i některé léky proti bolesti hlavy na předpis skutečně obsahují kofein (třeba všechny přípravky volně prodejného léku Excedrin, s výjimkou Excedrinu PM, například obsahují 65 mg kofeinu v jedné tabletě spolu s acetaminofenem a aspirinem). Z tohoto důvodu mohou někteří lidé zjistit, že obyčejný šálek kávy zmírňuje jejich bolesti hlavy. Pokud nejste fanouškem kávy, ale chcete použít kofein ke zmírnění bolesti hlavy, zvažte vyzkoušení zeleného čaje nebo černého čaje – oba obsahují kofein.

Při léčbě bolesti hlavy kofeinem byste však měli být opatrní, protože se můžete předávkovat a existují některé potenciální vedlejší účinky.

Kofein jako příčina bolesti hlavy

Na druhou stranu může kofein způsobit bolesti hlavy. Jak to? Kofein může způsobit, že budete více močit, což vás potenciálně dehydratuje. No a dehydratace může způsobit bolesti hlavy.

Bolesti hlavy mohou být také způsobeny předávkováním kofeinem. Uvědomme si, že předávkování kofeinem může způsobit bolesti hlavy a řadu dalších vedlejších účinků. Denní maximum by mělo být 400 miligramů kofeinu, i když někteří lidé mohou tolerovat i méně. To je ekvivalent asi čtyř šálků uvařené kávy denně. To se může lišit v závislosti na síle kávy.

Sponzorováno

Jedna malá studie z roku 2016 ukázala, že eliminace příjmu kofeinu způsobila, že jiné léčby bolesti hlavy fungovaly lépe.

Pamatujte, že káva není jediná věc, která obsahuje kofein. Kofein lze nalézt v mnoha dalších potravinách a nápojích, jako jsou:

Je důležité vědět, že i káva bez kofeinu obsahuje malé množství kofeinu, takže kávu bez kofeinu neomlouvejte. Pokud vás při konzumaci kofeinu bolí hlava, voda může být nejlepším způsobem, jak najít úlevu, protože působí proti dehydrataci způsobené kofeinem.

Vysazení kofeinu jako příčina bolesti hlavy

Zatímco kofein může léčit a i způsobit bolesti hlavy, tak i vysazení kofeinu může mít také účinek na hlavu.

Pokud začnete snižovat příjem kofeinu, můžete pociťovat bolesti hlavy. Studie z roku 2009 poznamenala, že bolesti hlavy jsou jedním z hlavních příznaků abstinenčních příznaků vysazení kofeinu.

Je to kvůli něčemu, co se nazývá „rebound efekt“. Protože kofein může odvrátit vaše bolesti hlavy, snížení příjmu kofeinu může mít za následek bolestivější a častější bolesti hlavy. Rebound efekt může také nastat, pokud se stanete závislými na analgetiku: Když snížíte spotřebu léků na bolest hlavy, můžete mít bolesti hlavy častěji a vážněji.

Obecně se doporučuje omezit používání léků proti bolesti a snížit spotřebu kofeinu na ekvivalent dvou šálků kávy denně. Pokud zaznamenáte bolesti hlavy související s „rebound efektem“, můžete je plně léčit pouze vysazením všech léků na bolest hlavy a vysazení kofeinu na delší dobu.

Příznaky bolesti hlavy související s kofeinem

Kofeinové a kofeinové abstinenční bolesti hlavy se nemusí nutně lišit od běžných bolestí hlavy. Neexistuje žádný konsenzus o tom, jak dlouho trvá, než se po konzumaci kofeinu objeví kofeinová bolest hlavy. Pokud máte podezření, že kofein způsobuje vaše bolesti hlavy, je nejlepší omezit kofein a zjistit, jak ovlivňuje vaše příznaky. Snižujte kofein pomalu, abyste se vyhnuli abstinenci.

Bolesti hlavy z vysazení kofeinu jsou často doprovázeny dalšími příznaky, jako jsou únava, podrážděnost, pomalost, potíže se soustředěním či nespavost.

Co vám uleví

Pokud máte bolesti hlavy způsobené kofeinem nebo abstinencí kofeinu, můžete najít úlevu v tomto:

  1. Pití vody. Hydratace je běžným lékem na bolesti hlavy související s kofeinem.
  2. Odpočinek. Spánek může být účinným způsobem, jak najít úlevu od bolesti hlavy.
  3. Užívání volně prodejného léku proti bolesti. Pokud vaše bolest hlavy není způsobena analgetiky, mohou vám pomoci dočasně zmírnit bolest hlavy.
  4. Pomoci může studený obklad. Studené obklady nebo i ledové obklady, mohou snížit bolest hlavy.

Pokud je vaše bolest hlavy způsobena abstinencí kofeinu, můžete zvážit, že podlehnete svým touhám a dáte si dávku kofeinu. To však může zvýšit vaši závislost na kofeinu, takže buďte opatrní.

Pokud chcete snížit příjem kofeinu, aniž byste pociťovali abstinenční příznaky, omezujte kofein postupně, místo toho, abyste jej úplně omezovali. Obecně se doporučuje, abyste každý týden snižovali příjem kofeinu o 25 procent, dokud jej zcela nevysadíte.

Shrňme si to

Zatímco kofein může vyléčit bolesti hlavy, může je také způsobit – stejně jako abstinenční příznaky. Z tohoto důvodu je důležité používat kofein střídmě a opatrně.

Pokud vás neustále bolí hlava, je dobré si promluvit s lékařem. Neustálé bolesti hlavy mohou být známkou hlubšího problému a možná budete potřebovat léky na předpis.

Co byste měli dělat?

Věnujte pozornost tomu, kolik kofeinu konzumujete a jak na vás působí. Sledujte, kdy se vaše bolesti hlavy objevují a co jim pomáhá nebo brání. Pokud máte časté bolesti hlavy, zvažte pomalé snižování příjmu kofeinu a jeho konzumaci s mírou.

Sponzorováno

A jak to máte s kofeinem vy? Napište nám do komentářů.

A dále si o kofeinu přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva