Sponzorováno

Cervikogenní bolest hlavy (přenesená bolest hlavy z oblasti krční páteře) – jak ji řešit? 4.81/5 (32)

 • Cervikogenní bolest hlavy je typ bolesti hlavy, která vzniká z problémů v krční páteři a krčních svalových strukturách. Tato bolest může mít různé příčiny, včetně svalových napětí, poruchy držení těla, zánětů nebo degenerativních změn v krční páteři.
 • Charakteristickým rysem cervikogenní bolesti hlavy je to, že bolest vychází z krční oblasti a může se šířit do čelní, temenní a oční oblasti.
 • Léčba cervikogenní bolesti hlavy zahrnuje několik přístupů.
 • Fyzioterapie a cvičení: Fyzioterapie může zahrnovat různé techniky, jako jsou manuální terapie, protahování svalů krční páteře, posilování svalů krku a ramen, a cvičení na zlepšení držení těla. Fyzioterapeut může navrhnout individuální program terapie a cvičení.
 • Léky: Může být předepsán lék na zmírnění bolesti a zánětu, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky nebo svalové relaxanty.
 • Injekce: Někdy se používají injekce kortikosteroidů do postižených oblastí krční páteře k redukci zánětu a bolesti.
 • Ergonomie a změny životního stylu: Zlepšení držení těla a ergonomické úpravy pracovního a domácího prostředí mohou snížit opakující se napětí a bolest v krku.
 • Stres a jeho řešení: U lidí s cervikogenní bolestí hlavy může stres přispět k napětí svalů. Techniky relaxace a řešení stresu, jako je meditace, jóga nebo hluboké dýchání, mohou být užitečné.
 • Důležité je podstoupit diagnostiku a konzultovat léčebný plán s lékařem, ideálně s odborníkem na bolest hlavy nebo fyzioterapeutem, aby byla zvolena nejefektivnější léčebná strategie na základě vašich individuálních potřeb a příčin cervikogenní bolesti hlavy.

V tomto článku se budeme bavit o některých příznacích, příčinách a léčbě cervikogenních bolestí hlavy.

V tomto článku se budeme bavit o některých příznacích, příčinách a léčbě cervikogenních bolestí hlavy.

Cervikogenní bolesti hlavy mohou být hodně podobné migréně, takže může být někdy docela obtížné odlišit cervikogenní bolest hlavy právě od migrény. Primární rozdíl je v tom, že migréna má svůj původ v oblasti mozku a cervikogenní bolest hlavy pochází z oblasti krční páteře (krku) nebo z místa, kde se spojuje hlava s krkem.

Cervikogenní bolesti hlavy jsou sekundární bolesti hlavy. Sekundární bolesti hlavy jsou ty, které jsou způsobeny základním stavem, jako jsou poranění krku, infekce nebo těžký vysoký krevní tlak. To je odlišuje od primárních bolestí hlavy, jako jsou migrény a klastrové bolesti hlavy.

Bolest způsobená cervikogenní bolestí hlavy začíná v krku a v zadní části hlavy a vyzařuje směrem k přední části hlavy. Lidé mohou zaměňovat cervikogenní bolesti hlavy s migrénami a tenzními bolestmi hlavy.

Části páteře

Části páteře

 

Některé bolesti hlavy jsou způsobeny únavou očí, stresem, obyčejnou únavou nebo traumatem. Ale cervikogenní bolesti hlavy jsou jiné – liší se, protože jsou způsobeny problémy s nervy, kostmi nebo svaly v krku. I když můžete cítit bolest v hlavě, někdy tam není její původ – v hlavě jednoduše nezačíná. Místo toho je to bolest, která začíná v jiném místě na těle – v případě cervikogenní bolesti hlavy je tento původ v oblasti krční páteře.

Jaké jsou příznaky cervikogenní bolesti hlavy?

Obvykle lidé, kteří mají cervikogenní bolesti hlavy, zažívají bolest hlavy doprovázenou bolestí a ztuhlostí krku. Ve většině případů se cervikogenní bolesti hlavy vyvíjejí na jedné straně hlavy, začínajíc od zadní části hlavy a krku a vyzařují dopředu.

Kromě pulzující bolesti hlavy mohou příznaky cervikogenní bolesti hlavy být následující:

 • bolest na jedné straně hlavy nebo obličeje
 • ztuhlý krk
 • bolest kolem očí
 • bolest při kašli nebo kýchání
 • bolest hlavy v určitém postoji nebo při určitém pohybu krkem
 • citlivost na světlo a hluk
 • nevolnost
 • rozmazané vidění

Cervikogenní bolesti hlavy mohou také způsobit příznaky podobné migrénovým bolestem hlavy, jako je citlivost na světlo, citlivost na hluk, rozmazané vidění a žaludeční nevolnost.

Příčiny aneb co způsobuje cervikogenní bolesti hlavy

Cervikogenní bolesti hlavy jsou důsledkem strukturálních problémů v oblasti krku a jsou často způsobeny problémy s obratli v horní části páteře, které se nazývají krční páteře a konkrétně C2-3.

A protože cervikogenní bolesti hlavy vycházejí z problémů v oblasti krku, mohou tento typ bolesti vyvolat různé podmínky. Patří k nim degenerativní stavy, jako je osteoartritida, prolaps disku v krku nebo poranění krční páteře. Pády nebo i sportování může také způsobit poranění krku a vyvolat tyto bolesti hlavy.

Cervikogenní bolesti hlavy mohou také nastat kvůli vaší poloze při sezení nebo stání v práci. Máte-li zaměstnání jako řidič, tesař, kadeřník nebo jste někdo, kdo sedí dlouhodobě u stolu, můžete nevědomky tlačit svoji bradu dopředu (to pak posouvá hlavu ven před tělo). Toto dlouhodobé sezení nebo stání v této poloze může vyvíjet tlak na krk a dno lebky a vyvolat cervikogenní bolest hlavy.

Sponzorováno

Tyto typy bolestí hlavy mohou také způsobit usínání v nepřirozené poloze (například s hlavou příliš daleko dopředu nebo dozadu nebo hodně vychýlenou na jednu stranu). To se může stát, když spíte na židli nebo když sedíte v posteli a spíte. Stlačený nebo sevřený nerv v krku nebo v jeho blízkosti je další příčinou cervikogenních bolestí hlavy.

A některé zdravotní stavy, které mohou způsobit cervikogenní bolesti hlavy, jsou tyto:

 • nádory
 • zlomeniny
 • infekce
 • artritida v oblasti horní části páteře
 • poranění typu whiplash nebo jiné poranění krku

Jak léčit a řešit cervikogenní bolesti hlavy

Cervikogenní bolest hlavy může být vysilující a opakující se, ale několik technik vám může pomoci zvládnout tuto bolest a zabránit dalším jejím výskytům.

Váš lékař nejprve potvrdí, že máte cervikogenní bolest hlavy. Váš lékař může tlačit při diagnóze na různé části vašeho krku nebo základny hlavy, aby zjistil, odkud vaše bolest pochází, a aby zjistil, zda nějaké určité místo vyvolává bolest hlavy. Pokud lékař určí, že bolest hlavy je cervikogenní, může se tento problém řešit takto:

Léky

Protože zánět a další problémy s nervy, svaly, šlachami nebo klouby mohou tyto bolesti hlavy způsobit, může váš lékař doporučit užívání volně prodejných léků nebo vám také může předepsat léky k úlevě od bolesti. Jsou to třeba:

 • aspirin nebo ibuprofen
 • acetaminofen
 • nějaký svalový relaxant, který ulehčuje svalové napětí a snižuje křeče
 • nějaký kortikosteroid

Fyzikální terapie

Váš lékař může také doporučit fyzikální terapii, aby se takto posílily slabé svaly krku a zlepšila pohyblivost vašich kloubů. A lékař může také dokonce doporučit i alternativní terapie ke zmírnění bolesti nervů, kloubů nebo svalů v krku. Patří mezi ně masážní terapie, manipulace páteře prostřednictvím chiropraktických metod, kognitivní behaviorální terapie, akupunktura a relaxační techniky.

Mezi další možnosti řešení bolesti patří:

 • vyhýbat se činnostem, které zhoršují bolest
 • použití ledu nebo tepla po dobu 10 až 15 minut, několikrát denně
 • procvičování dobrého držení těla, když sedíte, stojíte nebo řídíte (nenaklánějte hlavu příliš dopředu)

Chirurgické řešení nebo injekce

Ve vzácných případech je nutný chirurgický zákrok v oblasti páteře – až pak teprve dochází k úlevě od cervikogenní bolesti hlavy způsobené kompresí nervů.

Váš lékař může také diagnostikovat (a léčit) cervikogenní bolest hlavy nervovým blokem. To zahrnuje vstříknutí znecitlivujícího činidla a / nebo kortikosteroidu do nervů v zadní části hlavy nebo do jejich blízkosti. Pokud se po tomto zákroku bolest hlavy zastaví, potvrdí to problém s nervy v krku nebo v jeho blízkosti. Někdy lékaři používají zobrazovací testy k zobrazení vnitřku krku, aby zkontrolovali problémy s klouby nebo měkkou tkání. Tyto testy mohou být rentgen, CT sken nebo MRI.

TENS – transkutánní elektrická nervová stimulace

Metoda léčby TENS používá malé elektrody umístěné na kůži k vyslání malých elektrických signálů ke stimulaci nervů poblíž zdroje bolesti. TENS může pomoci některým lidem s cervikogenní bolestí hlavy, ale úleva obvykle netrvá příliš dlouho.

Radiofrekvenční ablace

Lidé s chronickými bolestmi hlavy mohou mít prospěch z radiofrekvenční ablace. Tento postup, nazývaný také radiofrekvenční neurolýza, zahrnuje použití rádiových vln k zahřátí špičky jehly. Lékař poté aplikuje jehlu na nerv, který způsobuje bolest. Teplo z jehly účinně přeruší nerv a přerušuje tím i schopnost nervu vysílat signály bolesti do mozku.

Neuromodulace

Neuromodulace je vlastně chirurgický zákrok, který zahrnuje umístění elektrod na zadní část hlavy nebo krku. Když jsou připojeny k pulznímu generátoru pomocí tenkého drátu, stimulují tyto elektrody týlní nerv, který vede od horní části míchy k hlavě. Tato terapie může pomoci lidem s cervikogenními bolestmi hlavy, pokud jiná léčba nefunguje.

Jak na prevenci cervikogenní bolesti hlavy

Některým výskytům cervikogenních bolestí hlavy nelze moc dobře zabránit. To je případ bolesti hlavy pramenící ze stavu, jako je osteoartritida, která má sklon objevovat se s postupujícím věkem. Některé strategie pro zvládání obecné bolesti mohou těmto bolestem hlavy ale zabránit. Například při práci v sedě nebo při řízení si dobře osvojte správné držení těla. Nespěte s hlavou v nepřirozené poloze (třeba moc vystláno pod hlavou). Místo toho udržujte krk a páteř ve vyrovnané poloze a použijte krční límec, pokud spíte v křesle nebo sedíte dlouho vzpřímeně. Při sportu se také vyvarujte kolizí hlavy a krku, abyste předešli poranění krční páteře.

Sponzorováno

A co vy? Jaké máte s touto bolestí zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem ne toto téma.

Co si dále o bolestech hlavy přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Cervikogenní bolest hlavy (přenesená bolest hlavy z oblasti krční páteře) – jak ji řešit?”

 1. Katy napsal:

  Bohužel mam pravidelně každý ta den co hodinu či 2 žehlím … Docela dost to bolí a parazituje to. Pomohli mi tejpy žena má dost často hlavu dolů…
  Úraz JSEM hlavy NIKDY neměla ale od mala jsem měla potrebu hlavou křupavý do boku pro úlevu může to mít s tím spojitost? Od mládí me bolí záda mám spondylolistezu páteře skoliozu…

Zanechat komentář ke článku

Zpráva