Tenzní bolest hlavy – příčiny a léčba 4.71/5 (7)

Sponzorováno

Tenzní bolest hlavyTenzní bolest hlavy je asi nejčastější typ bolesti hlavy (cefalgie). Přesto není její definice jednoduchá. Lze ji charakterizovat jako tupou bolest, která je spojena s únavou a jí často předchází stres.

Tenzní bolesti hlavy mají jiný charakter než migréna. Jde o tupou tlakovou bolest, která je oboustranná, jak těsná čepice na hlavě. Na rozdíl od migrény nastupuje pomalu, nedosahuje tak silné intenzity, nedonutí nemocného přerušit běžné denní aktivity, ale obtěžuje.

Co je to vlastně tenzní bolest hlavy?

Bolest je u tenzní cefalalgie většinou bilaterální, difuzní, pouze výjimečně je lokalizována okcipitálně (týlní, týkající se zadní části hlavy) nebo frontálně. Bývá tupá, trvalá, snadno kolísavé intenzity. Její nástup je obvykle postupný. Trvá hodiny až dny, často se objeví v noci nebo odpoledne. Pacienti si často stěžují na pocit tlaku, nepříjemný pocit při česání, ztuhlost šíjových svalů až k trapézovým svalům, pocit svíravého kruhu kolem hlavy, někdy pocit otoku a tlaku v hlavě, jako by ji někdo mačkal.

Spouštěcím mechanismem může být nejen sám stres, ale i opakované konflikty a dokonce i očekávání konfliktů. Mezi příznaky může nastat také lehká fotofobie a fonofóbie, tyto příznaky ale bývají spíše výjimkou. Chybí zvracení a pocit nevolnosti se vyskytne pouze zcela výjimečně. Bývá přítomna deprese a úzkost, hlavně u chronických stavů, časté jsou poruchy spánku. Subjektivní potíže se nezhoršují fyzickou aktivitou ani alkoholem.

Je to nejčastěji se vyskytující bolest hlavy. Prevalence chronické tenzní bolesti hlavy je u mužů 2% a u žen 5%. Projevuje se tupou bolestí hlavy spojenou s únavou, jejíž často předchází psychická zátěž. Začíná sporadicky, někdy přechází do chronické bolesti hlavy, která může být každodenní.

Epizodická tenzní bolest hlavy trvá minuty až dny, je mírné až střední intenzity. intenzita bolesti se zvyšuje s frekvencí bolestí hlavy. Proto chronická tenzní bolest hlavy bývá intenzivnější jako epizodická forma.

Jak se diagnostikuje?

Smyslem objektivního vyšetření u tenzní bolesti hlavy je vyloučit jiné možné příčiny. V objektivním nálezu zjišťujeme zvýšenou citlivost svalů na pohmat. Nejčastěji na trapézových svalech, okcipitálních svalech, velký kosočtverečný sval. Musíme vyloučit možné příčiny sekundární bolesti hlavy a nadměrné užívání farmak.

Sponzorováno

Léčba a terapie tenzních bolestí hlavy

1. Léčba akutní a sporadické tenzní bolesti hlavy

Terapie akutní a sporadické bolesti hlavy tenzního charakteru nebývá problémem, většinou zaberou běžné analgetika, klid a odstranění stresu. Ty mohou být účinnější než kyselina acetylsalicylová. Někdy je vhodná kombinace s myorelaxancii.

U depresivních pacientů je vhodný amitriptylin. V každém případě usilujeme o krátkodobou léčbu. Poměrně málo účinné jsou opiáty, spazmolytika, kodein, barbituráty, neuroleptika.

2. Léčba chronické bolesti hlavy

Podstatně složitější je léčení chronické bolesti hlavy. Je vždy třeba vycházet z důkladného vyšetření, pokračujeme rozhovorem s pacientem, pokoušíme se odhalit vyvolávající příčiny a snažíme se mu podrobně vysvětlit stav a další postup. Využíváme kombinaci psychologické, fyziologické i farmakologické relaxace.

Vhodné jsou relaxační cvičení, autorelaxace, autogenní trénink a aplikace tepla. Doporučuje se také lehká aerobní aktivita. Při farmakoterapii je třeba mít na paměti, že velmi snadno vzniká návyk na analgetika. Jakmile se podaří bolest zvládnout, je třeba rychle vysadit léky. Kofein často podporuje závislost na analgetik. Lze použít následující skupiny léků v monoterapii nebo v kombinacích:

  1. jednoduchá analgetika – acetylsalicylová kyselina, paracetamol
  2. kombinovaná analgetika
  3. nesteroidní antirevmatika
  4. myorelaxancia.

Profylakticky je vhodné podávání tricyklických antidepresiv a betablokátorů. Amitriptylin 100 – 200mg / den. Propranolol (Inder) se podával 60mg / den – dnes ho lze nahradit lipofilními betablokátory metoprololem nebo atenololem. Je třeba začít s velmi nízkými dávkami amitriptylinu (10 – 25mg), už i proto, že i tato dávka může být dostatečně účinná.

Přidávat je možné i NSA. Lokálně lze provést obstřiky bolestivých bodů (např. 1% trimekainem), doporučuje se lokální aplikace oleje z máty peprné pro jeho svalově i mentálně relaxační účinek.

Sponzorováno

A co vy? Trápily vás někdy tenzní bolesti hlavy? Budeme rádi za komentáře.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva