Sponzorováno

Domácí léčba otřesu mozku – jak na to? 4.33/5 (9)

  • Domácí léčba otřesu mozku je důležitá, ale musí být prováděna opatrně a pod dohledem lékaře, zejména pokud je otřes mozku vážný.
  • Dbejte na dostatečný odpočinek a spánek. Zůstaňte v klidném a tichém prostředí, minimalizujte stimulaci, jako jsou televize, počítač nebo mobilní telefony.
  • Ochlazení hlavy může pomoci zmírnit otok a bolest. Použijte ledový obklad nebo studený obklad na oblast hlavy, ale nikdy nepřiložte led přímo na kůži.
  • Vyhněte se aktivitám, které by mohly zhoršit příznaky, jako je sport, těžká fyzická práce nebo činnosti vyžadující koncentraci.
  • Udržujte dobrou hydrataci, pijte dostatek vody, abyste zabránili dehydrataci, což může přispět k horšímu stavu.
  • Pravidelně monitorujte své příznaky a pokud se zhorší nebo se objeví nové příznaky, vyhledejte lékařskou pomoc.
  • Vyhněte se všem stimulačním činnostem, které by mohly zhoršit příznaky, jako je sledování televize, čtení nebo používání počítače nebo telefonu.
  • Pokud máte bolesti hlavy, můžete užívat léky proti bolesti podle pokynů lékaře. Vyhněte se však přílišnému užívání léků, zejména těch obsahujících ibuprofen nebo aspirin, protože mohou zvýšit riziko krvácení.

Jak se doma léčí otřes mozku?

Jak se doma léčí otřes mozku?

Miliony lidí na světě každý rok utrpí otřes mozku kvůli nehodám motorových vozidel, pádům, kvůli napadení či sportu. Vzhledem k probíhajícím soudním sporům proti NFL a NHL kvůli dlouhodobým následkům sportovců, kteří prodělali za svoji kariéru mnoho otřesů mozku, jsou sportovci považováni za nejvíce ohrožené, zejména pokud se hrají fotbal, hokej, basketbal, americký fotbal, dělají cheerleading, wrestling, box, krasobruslení nebo cyklistiku.

Výzkum navíc ukazuje, že většina těchto zranění se vyskytuje u dospívajících sportovců. Což je velmi vážné a nemělo by se to brát na lehkou váhu.

Čtěte dále a dozvíte se o příznacích otřesu mozku a klíčových aspektech léčby otřesu mozku.

Co je otřes mozku?

Otřes mozku je mírné traumatické poranění mozku. K tomuto zranění typicky dochází v důsledku tupého traumatu; penetrující (pronikající) trauma však může také způsobit otřesy. Otřes mozku nastane, když mozek „poskočí“ uvnitř lebky; to může způsobit pohmožděniny, modřiny a dokonce krvácení.

Důkladné vyšetření a sledování jsou nezbytnými prvními kroky při léčbě otřesu mozku nebo po jakémkoli traumatu hlavy. Rozhodujících je prvních 24 hodin po zranění.

Ztráta vědomí je příznakem otřesu mozku, ale ztráta vědomí není jediným určujícím faktorem. Odborné lékařské ošetření otřesu mozku by mělo být vyhledáno co nejrychleji po jakékoli události.

V hodinách po úrazu se mohou vyvinout subdurální a epidurální hematomy, pohmožděniny a otoky, a proto je nutné pacienty pečlivě sledovat.

Mezi nejčastější příznaky otřesu mozku u zdravých dospělých a dospívajících patří:

  • Dočasná ztráta vědomí
  • Bolest hlavy
  • Pocit tlaku v hlavě
  • Zvonění v uších
  • Zmatek nebo mozková mlha
  • Ztráta paměti kolem události
  • Nevolnost nebo zvracení
  • Nezřetelná řeč
  • Únava
  • Zpožděná reakce na podněty
  • Člověk vypadá omámeně
  • Změny nálady a osobnosti, včetně podrážděnosti a deprese
  • Citlivost na hluk a přímé světlo
  • Bolest krku
  • Netypická neohrabanost

PAMATUJTE: Naprostá většina lidí, kteří mají otřes mozku, se zcela uzdraví během několika dnů nebo týdnů; závažné komplikace však mohou nastat u starších osob, kojenců, dětí a těch, kteří prodělali více otřesů mozku. Je důležité znát příznaky a symptomy otřesů mozku v každé z těchto skupin, protože všechny se mohou projevovat odlišně.

Léčba otřesu mozku: 7 metody léčby doma

Léčba otřesu mozku se zaměřuje na to, aby se osoba cítila pohodlně, zmírnila se bolest hlavy a aby měla osoba dostatek fyzického a duševního odpočinku. Níže je takových 7 domácích léků na léčbu otřesu mozku. Mezi další možnosti léčby otřesu mozku doma, které pomáhají zotavení, patří difuze levandulového oleje a dalších esenciálních olejů snižujících stres a třeba i hudební terapie.

Toto je 7 nejlepších domácích metod léčby otřesu mozku. Pamatujte ale, že prohlídka lékařem je stále potřeba. Jde o úraz hlavy a s tím není legrace. Ne, že budete sami léčit otřes mozku doma. To určitě ne. Nejdřív k lékaři pro ujištění, že se nejedna o nic vážnějšího, pak až teprve aplikace těchto domácích metod léčby otřesu mozku:

  1. Spánek a odpočinek
  2. Velmi lehké cvičení
  3. Rybí tuk
  4. Kreatin
  5. Kurkuma
  6. Potraviny bohaté na antioxidanty
  7. Kofein

Pojďme se blíže podívat na jednotlivé možnosti léčby otřesu mozku:

1. Spánek a odpočinek

Po otřesu mozku nějakou dobu trvá, než se mozek uzdraví. Kromě fyzického odpočinku a dostatku spánku potřebuje mozek odpočívat i psychicky. Z tohoto důvodu byste se měli vyvarovat čtení, hraní nějakých videoher, používání počítače nebo jiného zařízení, dokud nezmizí všechny příznaky otřesu mozku. Znovu zavádějte tuto moderní technologii do svého života pomalu a pokud se objeví nějaké příznaky problému, okamžitě přerušte a odpočívejte. Odpočinek je opravdu zásadní metodou léčby otřesu mozku doma. Zásadní a důležitý bod. Dodržujte ho.

To také pro děti i dospělé znamená, že návrat do práce nebo školy by měl být zaváděn pozvolna, nejlépe s půldny ve škole či v práci (ne celých 8 hodin, ale nejdříve 4). Pokud navíc obsluhujete stroje nebo zařízení, lezete po žebřících nebo na lešení nebo jste povinni dělat jiné úkoly, které vyžadují vynikající rovnováhu, nevracejte se, dokud nebudete úplně bez příznaků.

2. Lehké cvičení

Jak bylo uvedeno výše, v bezprostředních dnech po poranění mozku je nezbytnou součástí léčby otřesu mozku odpočinek a doporučuje se dodržovat pokyny lékaře. Nová studie však ukazuje, že může být přínosem přidat lehkou aktivitu dříve, než se původně předpokládalo, zejména pro děti a dospívající. Studie sledovala více než 3 000 studentů s akutními otřesy mozku a zjistila, že aktivita během sedmi dnů je spojena se sníženým rizikem přetrvávajících příznaků. Ale pozor, jde fakt o lehkou aktivitu, žádné honění výkonů.

Aby bylo jasno, tato studie nepodporuje děti a dospívající vracející se k soutěžním týmovým sportům nebo tréninkům během tohoto období. Studie ukazuje, že lehká aerobní aktivita, která se zvyšuje s poklesem příznaků otřesu mozku, je obecně bezpečná a účinná a může chránit před přetrvávajícími příznaky.

Sponzorováno

ZAJÍMAVOST: Nedávný výzkum naznačuje, že ženám trvá uzdravení z otřesu mozku podstatně déle – více než čtyřikrát déle – než jejich mužským protějškům. Vědci hledají důvod, proč tomu tak je, ale jednoznačná odpověď není jasná. Zatímco muži se obvykle zotaví za sedm dní, u žen může trvat 28 dní, než příznaky otřesu ustoupí.

3. Rybí olej & omega-3

Ve studii publikované v časopise Advances in Nutrition vědci zjistili, že doplňky s rybím olejem mohou urychlit hojení u lidí s otřesy mozku a jinými mírnými úrazy hlavy. Vědci povzbuzují k dalšímu zkoumání a pokusům, aby porozuměli mechanismům používání doplňků s rybím olejem jako terapie a dokonce i jako preventivní opatření pro zranění mozku související se sportem. I když je rybí olej považován za bezpečný, pokud se na mozku objeví jakékoli známky krvácení, neužívejte rybí tuk, protože může způsobit nadměrné krvácení.

Kromě užívání vysoce kvalitního doplňku vám zvýšení příjmu potravin bohatých na omega-3 může pomoci k rychlejšímu zotavení. Mezi skvělé zdroje těchto zdravých tuků patří divoce ulovený losos, hovězí maso (ideálně ze zvířat chovaných na trávě), lněné semínko, vlašské ořechy, tuňák a mléčné výrobky chované na trávě.

4. Kreatin

Ve studii publikované v časopise Acta Paediatrica vědci naznačují, že suplementace kreatinem po diagnóze otřesu mozku zlepšuje několik příznaků otřesu mozku, včetně amnézie, bolesti hlavy, závratí a únavy. Studie zahrnovala děti ve věku od 1 do 18 let, přičemž každé dítě dostalo 0,4 gramu kreatinu na každý kilogram hmotnosti. Vědci naléhají na další dvojitě zaslepené studie, které by určily roli v zotavení a prevenci komplikací traumatického poranění mozku.

5. Kurkuma

Vědci z oddělení neurochirurgie na Medical College of Georgia ve studii zjistili, že kurkumin snižuje otoky, bolest a oxidační poškození mozku u myší. Kurkuma se ukázala jako účinná léčba deprese a zánětu, což jsou dva běžné vedlejší účinky otřesu mozku. Určitě zkuste.

Popíjení kurkumového čaje při léčení podporuje zdravý imunitní systém a může pomoci snížit zánět. Konzumace zdravé stravy bohaté na bílkoviny podporuje zdraví mozku; pro větší výkon vyzkoušejte míchaná vejce s kurkumou.

6. Konzumujte více potravin bohatých na antioxidanty

Studie publikovaná v časopise Surgical Neurology International našla „povzbudivé výsledky“ v neuroprotektivních vlastnostech přírodních sloučenin při léčbě otřesů mozku a úrazů hlavy. Některé z nejlepších sloučenin, které jsou v tomto přehledu zdůrazněny, jsou výše zmíněné antioxidanty, včetně kurkumy a kreatinu, stejně jako resveratrol a zelený čaj.

Abyste si užili výhod resveratrolu, jezte červené hrozny, borůvky, brusinky a pistácie. Šálek nebo dva zeleného čaje denně během hojení mohou pomoci kognitivním schopnostem, bdělosti a paměti a zároveň chránit mozek před oxidačním stresem a poškozením volnými radikály.

7. Pijte kofein

Překvapeni? Vědci zjistili, že kofein má neuroprotektivní vlastnosti u pacientů s traumatickým poraněním mozku. Studie naznačuje, že vyšší hladiny kofeinu jsou spojeny s příznivějšími výsledky během šesti měsíců po poranění mozku.

Výzkumy z celého světa ukazují, že káva může například podporovat dlouhověkost, bojovat proti depresi, zlepšovat zdraví srdce a chránit před některými neurodegenerativními onemocněními. Káva je také bohatá na antioxidanty, o kterých je známo, že pomáhají snižovat záněty. Těm, kteří trpí nespavostí nebo jinými poruchami spánku, může konzumace kofeinových produktů, jako je káva a čaj, dříve během dne zabránit bezesným nocím.

Příčiny a rizikové faktory

Otřesy jsou obvykle způsobeny tupým traumatem, penetrujícím traumatem nebo událostí podobnou „trhutí“. Mezi uznávané rizikové faktory patří:

  • Účast v kontaktních sportech, jako je hokej, fotbal, americký fotbal, bojová umění, box a MMA
  • Účast v nekontaktních sportech, jako je cyklistika, cheerleading a baseball
  • Užívání drog a alkoholu
  • Autonehody
  • Pády, zejména u malých dětí a starších osob
  • Pokud je někdo fyzicky týrán
  • Nesprávné používání bezpečnostních pásů a dětských sedaček
  • Nesprávné používání bezpečnostních pomůcek při sportu

Konvenční léčba otřesu mozku

Diagnostika otřesu mozku vyžaduje důkladné fyzické vyšetření. Prvních 24 hodin po poranění mozku je rozhodujících a pacienti vyžadují pozorování buď v nemocnici. Lékař bude chtít vědět podrobnosti o události a informace o minulých zraněních hlavy. Lze objednat zobrazovací vyšetření, jako je CT nebo MRI.

Většina zdravých pacientů je poslána domů. Je ale důležité přesně dodržovat pokyny pro péči a pozorování. Sportovci musí projít lékařskou prověrkou před tím, než se zapojí do sportu, a jednotlivci, kteří mají zaměstnání vyžadující rovnováhu a koordinaci, by měli být před návratem do práce řádně vyšetřeni lékařem.

Na co si dát pozor?

Výzkum ukazuje, že opakované otřesy a traumatická poranění mozku jsou spojeny s CTE neboli chronickou traumatickou encefalopatií, degenerativním onemocněním, které je časté u profesionálních hokejistů a fotbalistů. Častější traumatická poranění mozku jsou také spojena se zvýšeným rizikem předčasného rozvoje Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby.

Jsou možné život ohrožující komplikace, a pokud se objeví některý z následujících příznaků hematomu, okamžitě volejte 911: (24)

Co si pamatovat?

  • Otřes mozku zažijí v Evropě každý rok miliony lidí.
  • Traumatická poranění mozku jsou hlavní příčinou úmrtí a invalidity u malých dětí a dospívajících.
  • Lidé, kteří dělají kontaktní sporty, jako je hokej, fotbal a box, jsou vystaveni zvýšenému riziku otřesu mozku.
  • Rozpoznání příznaků otřesů mozku u malých dětí a dospívajících sportovců je nezbytné – příznaky mohou zahrnovat změny osobnosti, bolesti hlavy, problémy s rovnováhou, změny zraku, chuti, sluchu a čichu.

Sponzorováno

A co vy? Máte zkušenosti s otřesem mozku? Budeme rádi za komentáře.

A dále si u nás přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva