Sponzorováno

Kofein a testosteron – jaký vliv má kofein na hladinu testosteronu v těle? 4.78/5 (9)

Jaký vliv má kofein na testosteron?

Jaký vliv má kofein na testosteron?

Ano, všichni milujeme kávu a všichni víme, že nám dodává energii, zlepšuje naši pozornost a chutná navíc dobře. Ale co ještě dělá s naším tělem? Kofein má řadu zajímavých účinků a nedávné studie naznačují, že tento stimulant skutečně ovlivňuje vaše hormony. Zajímavá otázka je pak zejména tato: zvyšuje káva (nebo spíš kofein) hladinu testosteronu v těle?

Krátká odpověď je možná překvapivě, ano, kofein skutečně posiluje testosteron. Přinejmenším u mužů, u žen má vlastně opačný efekt zvýšením produkce estrogenu.

Jistě, kofein není nejúčinnějším přírodním posilovačem testosteronu, ale stále je v tomto směru překvapivě účinný.

Nejzajímavější je, že u mužů kofein nejen zvýšil hladinu testosteronu, ale také snížil hladinu estrogenu (studie na toto téma zde). A u žen to udělal obráceně.

Studie byly dobře udělané, byly dvojitě zaslepené, což znamená, že některým účastníkům byl podáván nápoj bez kofeinu (namísto normálního placeba) a všichni účastníci byli testováni v různých časech. Káva bez kofeinu ve skutečnosti neměla žádný vliv, což znamená, že je to pravděpodobně kofein, který účinky, jež způsobily zvýšení produkce hormonů.

Zvyšuje kofein vždy hladinu testosteronu u mužů?

Ne, existují určitá omezení. V úspěšných studiích dostávali muži kávu ráno, odpoledne a s jídlem. Bylo jim řečeno, aby večer nekonzumovali kofein. A to je docela důležité. Spánek je totiž nezbytný pro zdravou hormonální regulaci, takže pokud pijete kávu před spaním, nezvýší testosteron, protože dopady narušení vašeho spánkového režimu převáží výhody kofeinu.

Pamatujte, že kofein má poločas rozpadu ve vašem systému asi 5 hodin. Chcete-li optimalizovat své hladiny testosteronu, pijte kávu alespoň 4 hodiny před tím, než jdete spát.

Jak kofein zvyšuje hladinu testosteronu?

Podle výzkumníků se předpokládá, že kofein může působit jako inhibitor aromatázy, který může nastartovat produkci testosteronu. To neznamená, že nedostatek testosteronu lze zcela vyléčit pouhým pitím samotné kávy. Nicméně to naznačuje, že muži, kteří pijí kávu pravidelně, nemusí mít tolik problémů s testosteronem. A to je hodně zajímavé.

I když jsou tato zjištění významná a můžete být schopni zvýšit produkci testosteronu pomocí kofeinu, musíte nejprve lépe porozumět své aktuální hladině testosteronu.

Kdy je kofein špatný pro produkci testosteronu u mužů?

Jak jsme již zmínili, pokud narušuje spánek. Ale kdy jindy ještě může kofein snížit testosteron? Odpověď je zvláštní, pokud ho pije vaše matka. Dobře, to samozřejmě neplatí, pokud jste plně dospělý muž, ale dánská studie ukázala, že matky, které během těhotenství pily více než 3 šálky kávy denně, měly syny s výrazně sníženou hladinou testosteronu. Což je samozřejmě další dobrý důvod, proč v těhotenství nepít příliš mnoho kofeinu.

Sponzorováno

Výzkum již dříve zjistil, že káva může pomoci zvýšit sportovní výkon a dokonce pomoci starším dospělým s namáháním svalů. Jedna z nejnovějších studií o kávě však zjistila, že může ovlivnit pohlavní hormony – včetně testosteronu. Podle studie zveřejněné v časopise Nutrition Journal mají muži, kteří pravidelně konzumují kávu s kofeinem, vyšší pravděpodobnost vyšší hladiny testosteronu. Tato konkrétní studie probíhala po dobu osmi týdnů a účastníci byli porovnáni s kontrolními skupinami, ve kterých lidi nepili kávu ani kávu bez kofeinu. Po pouhých čtyřech týdnech studie skupina s kofeinem zaznamenala významné zvýšení hladiny celkového testosteronu a snížení množství celkového a volného estradiolu v těle.

Další způsoby, jak zvýšit testosteron

Samozřejmě existuje mnoho dalších způsobů, jak přirozeně zvýšit produkci testosteronu, které nemusí souviset s kofeinem. Nejčastěji doporučované bývají:

Lepší spánek

Jak jsme již zmínili, nedostatečný spánek může snížit hladinu testosteronu poměrně podstatně. A naopak. Dobrý spánek je pro vysokou hladinu testosteronu nutný.

Doplňky

Existuje celá řada předpřipravených doplňků na zvýšení testosteronu, které jsou vyrobeny z nejlepších ingrediencí a sestaveny do kompaktní směsi, což znamená, že nemusíte brát 50 pilulek denně. Znám třeba Testofuel, který má dlouhou tradici, je skutečně účinný, na rozdíl od mnoha levnějších produktů v tomto odvětví.

Snížit stres

Dalším potenciálním problémem, který brání tomu, aby byl kofein dobrým posilovačem testosteronu, je skutečnost, že může zvýšit hladinu úzkosti, zejména když je nadměrně konzumován. Zvýšené hladiny kortizolu mají za následek snížené hladiny testosteronu, což je důvod, proč mnoho doplňků na podporu testosteronu obsahuje složky, které jsou navrženy tak, aby snižovaly kortizol, jako je Ashwagandha.

Cvičení

Budování větší svalové hmoty má za následek zvýšenou hladinu testosteronu. A znovu a znovu se ukazuje, že kofein dramaticky zlepšuje sportovní výkon. Existuje tedy složený efekt, pokud budete pít kofein před návštěvou posilovny, podáte lepší výkon, a pak za předpokladu, že jíte správně a nepřetrénujete, zvětšíte svaly a zvýšíte testosteron v těle.

Poslední slovo o kofeinu a testosteronu

Kofein skutečně zvyšuje hladinu testosteronu u mužů. Znamená to ale, že když si jednou denně dáte šálek kávy navíc, tak vás to v hormonech nějak nakopne? No ne, to neudělá. Zdá se však, že kofein může mít skutečně příznivý vliv na mužské hormony. Pokud tedy hodně kávy nepijete před spaním.

Sponzorováno

Pánové, jak zvyšujete hladinu testosteronu v těle vy? Napište nám do komentářů pod článkem.

A dále si na toto téma přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva