Sponzorováno

Energetické drinky a zdraví – jaké mají účinky? 4.83/5 (6)

  • Energetické nápoje jsou nápoje obsahující kofein, taurin, glukuronolakton a další látky, které mají za cíl zvýšit bdělost a energii. Jejich vliv na zdraví může být komplexní a závisí na mnoha faktorech, včetně množství, které se konzumuje, individuální tolerance a zdravotního stavu. V tomto článku najdete několik věcí, na které byste měli myslet.
  • Kofein: Energetické nápoje obsahují vysoké množství kofeinu, což může způsobit zvýšení krevního tlaku, nespavost, nervozitu, srdeční arytmie a další zdravotní problémy u některých jedinců. Příliš mnoho kofeinu může být nebezpečné, zejména pro lidi s určitými zdravotními podmínkami.
  • Taurin: Taurin je aminokyselina, která je obsažena v mnoha energetických nápojích. Její účinek na zdraví není plně prozkoumán, ale některé studie naznačují, že nadměrný příjem taurinu může mít nepříznivý vliv na kardiovaskulární zdraví.
  • Cukr: Mnoho energetických nápojů obsahuje velké množství cukru, což může přispět k nárůstu hmotnosti, zubním problémům a zvýšenému riziku cukrovky.
  • Kyseliny a další látky: Energetické nápoje mohou obsahovat různé další složky, jako jsou kyseliny, konzervanty a barviva, které také mohou mít negativní vliv na zdraví.
  • Interakce s alkoholem: Konzumace energetických nápojů spolu s alkoholem může být nebezpečná, protože kofein v energetických nápojích může potlačit pocit opilosti a vést k rizikovému chování.
  • Dehydratace: Některé energetické nápoje mohou mít diuretický účinek, což znamená, že mohou zvyšovat riziko dehydratace.
  • Je důležité, abyste byli hodně obezřetní při konzumaci energetických nápojů a dodržovali doporučené denní dávky. Pokud máte nějaké zdravotní problémy, jako je vysoký krevní tlak, srdeční problémy nebo nespavost, měli byste se poradit s lékařem před tím, než začnete pravidelně konzumovat energetické nápoje. Místo energetických nápojů byste měli zvažovat zdravé způsoby, jak získat energii, jako je dostatek spánku, vyvážená strava a pravidelná fyzická aktivita.

Energetické drinky a zdravíJejich výběr se v posledních letech opravdu rozrostl a každým rokem se těší větší a větší prodejnosti. Kromě dospělých po nich sahají i teenageři. Zatímco kávu jim rodiče nedovolí, neboť může být zátěží pro srdce, energetický drink podle průzkumů vnímají jako méně škodlivý. Je to opravdu tak?

Podívejme se co se vlastně skrývá v kouzelné lahvi, která nás dokáže na počkání vzpružit. Kromě vody, cukru, příchutě a barviv, které se dávají do každé limonády je energetický nápoj obohacený právě o kofein a taurin. Už dávno není tajemstvím, že kofein je tou kouzelnou přísadou, která nám dodá energii na povel. Taurin zase zlepšuje koncentraci díky tomu, že urychluje přenos nervových vzruchů. Sice nikdy nebylo prokázáno, že by tyto látky byly vysloveně škodlivé, přesto je vědci nedoporučují dětem a těhotným či kojícím ženám.

Kdo je silnější? Káva nebo energeťák?

Podle norem nesmí obsah kofeinu na 100 ml přesáhnout 32 miligramů. Tento limit se při všech druzích povzbuzujících nápojů využívá na maximum. Takže 250 mililitrový energetický nápoj tak má 80 miligramů kofeinu, šálek kávy 50 – 100 a pohár coly 60 miligramů. O účinnosti tak většinou kromě podílu kofeinu rozhoduje zejména podíl cukru nebo umělých sladidel ve zmíněných „životabudičích“.

Samozřejmě, že čím více cukru, tím lepší a rychlejší nával energie můžeme očekávat.

Pro a proti

Bez ohledu na to, čím se posílíme, měli bychom vědět, že takto nelze naše tělo „oživovat“ příliš často. Na občasné zahnání únavy je to v pořádku. Pravidelnost však v tomto případě může být spíše na škodu než k užitku. Co se vlastně děje v lidském organismu poté, co mu dodáme energii z plechovky? Naše tělo reaguje na podněty podle toho, jak jsme mu dobili „baterie“ běžnými způsoby – tedy spánkem a jídlem. Když mu pomůžeme energickým nápojem, jistým způsobem ho vykolejíme. Nastartujeme ho totiž díky rezervě, kterou si právem nechává v záloze. Jen se vyčerpáme ještě více a o něco snadněji.

Sponzorováno

V podstatě si sáhneme na dno sil a přitom vyřadíme z provozu kontrolky, kterými nám tělo hlásí, že nedokáže a potřebuje odpočinek. I proto se mnohým stává, že po vypršení jeho účinku se cítí ještě vyčerpanější. Pokud toto začneme dělat pravidelně, mohou se dostavit žaludeční problémy, bolesti hlavy, ztráty koncentrace či dokonce podrážděnost a nervozita.

Pozor na kalorie

Mnoho energetických nápojů je pro zvýšení účinnosti a lepší chuť plných kalorií. Jedna plechovka 250 ml asi nejznámějšího energetického nápoje má 480 kj. To je více než má stejné množství tolik diskutovaných slazených bublinkových nápojů. Pokud se snažíte zhubnout a počítáte kalorie, neměli byste energetické drinky z počítání vynechávat. Vhodným řešením není ani nahrazovat jimi normální stravu. Čas k jídlu si třeba najít i když máte toho hodně, jinak si koledujete o žaludeční vředy a jiné problémy.

Probrat se dá i jinak

Náročné dny v práci lze na střídačku s „životabudiči“ přežít i díky ověřeným neškodným babským radám. Podle nich pomáhá i časté větrání, zda snížení teploty v kanceláři na 20 stupňů Celsia. I odborníci se shodují, že nízký tlak kromě kofeinu lze zvýšit i 30 dřepy. Takové vzpružení je určitě zdravější než budování si návyku na energetické nápoje. Ty si nechme v záloze na situace, kdy zmiňované způsoby už nebudou zabírat. A zejména se snažme takové chvilky omezit na minimum.

Energetické nápoje a děti

Energetické nápoje nejsou vhodné pro děti a mládež. Existuje několik důvodů proč:

Vysoký obsah kofeinu: Energetické nápoje obsahují vysoké množství kofeinu, což může negativně ovlivnit zdraví dětí. Přílišný kofein může způsobit nervozitu, nespavost, zvýšený srdeční tep a dokonce i problémy s koncentrací. Děti jsou na kofein citlivější než dospělí a mají nižší toleranci.

Výkyvy energie: Energetické nápoje mohou způsobit rychlé výkyvy energie, což může negativně ovlivnit chování a pozornost dětí. Může dojít k hyperaktivitě a poté k únavě.

Zdravotní rizika: Děti mohou mít větší riziko projevovat negativní reakce na kofein a další stimulanty obsažené v energetických nápojích. Může to zahrnovat zvýšený krevní tlak, srdeční arytmie a dokonce i závažnější zdravotní problémy.

Neprokázané bezpečnostní normy: Energetické nápoje obvykle nejsou určeny pro děti, a proto existují jen omezené studie o jejich bezpečnosti pro tuto populaci.

Zvýšené riziko obezity: Některé energetické nápoje obsahují velké množství cukru, což může přispět k nárůstu hmotnosti a zubním problémům u dětí.

Místo energetických nápojů by děti měly dostatečně spát, jíst vyváženou stravu a udržovat pravidelnou fyzickou aktivitu, což přirozeným způsobem podporuje jejich energii a zdraví. Pokud máte obavy ohledně energetických nápojů a vašeho dítěte, měli byste se poradit s lékařem nebo pediatrem, kteří vám mohou poskytnout vhodné rady na základě individuálních potřeb vašeho dítěte.

A co vy? Pijete energetické drinky?

A dále si přečtěte

VIDEO: Co nepít, když chci zhubnout

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva