Sponzorováno

Esenciální olej Eukalyptus radiata – účinky a kontraindikace 4.75/5 (12)

Protiinfekční na dýchací a močové cesty

Protiinfekční na dýchací a močové cesty

Popis esenciálního oleje Eukalyptus radiata

Eukalypty jsou stromy, které dorůstají do výšky až 50 cm. Pochází z australské Tasmánie. Léčitelé kmene Zulu používají eukalypty hlavně při léčbě kašle. Obecně se esenciální oleje eukalypty používají pro uvolnění svalů například po namáhavém cvičení, při bolestech kloubů, pro podporu krevní cirkulace, vykazují také výborné protiinfekční vlastnosti. Nejčastěji se esenciální oleje z eukalyptů aplikují zředěné v nosném oleji nebo rostlinném másle přímo na pokožku, případně se mohou používat v aromalampě nebo difuzéru.

Eukalypty uvolňují zanesené dýchací cesty, podporují vykašlávání a odhlenění. Při sezónních onemocněních se může rozmíchaný do nosného oleje (1 kapka na polévkovou lžíci nosiče) namazat dvakrát denně na záda a hrudník nemocného. V kosmetice se používají do tělo uvolňujících gelů a krémů.

Esenciální oleje z eukalyptů jsou bohaté na aromatickou molekulu 1,8 cineol, také nazývaný jako eukalyptol, má spazmolytický účinek na hladké svalstvo. Proto mohou být problematické pro epileptiky a malé děti. Podle druhu eukalyptu se uvádí věkové omezení v rozpětí od šesti do deseti let dítěte.

Eukalyptus radiata se dá použít hlavně jako respirační tonikum, pro uvolnění svalů, při virových i bakteriálních infekcích – buď formou inhalace pomocí aromalampy, difuzéru, nakapat 3 kapky do nádoby s horkou vodou a inhalovat pod ručníkem nebo lze použít kožní aplikaci na záda a hrudník. Je ideální při sezónních onemocněních. Při vlhkém kašli napomáhá vykašlávání.

Botanický název: Eucalyptus radiata A.Cunn.ex
Čeleď: Myrtaceae (myrtovité)
Destilovaná část rostliny: Listy
Země původu: Austrálie, Španělsko,
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace listů

Obsah účinných látek v oleji

Oxidy: 1,8 cineol (60-75%), monoterpenoly: (10 až 35%) a-terpineol, terpinen-4-ol, monoterpeny: limonen

Sponzorováno

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Eukalyptus radiata

 • Antibakteriální
 • Protizánětlivý
 • Antiseptikum vzduchu
 • Antivirový
 • Expektorant
 • Imunomodulační
 • Imunostimulační
 • Mukolytický (jsou léky, jejichž složení umožňuje zkapalnění průduškového sekretu)
 • Respirační tonikum

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina až jemně nažloutlé barvy.
Aroma: Svěží, zelené, mentolové.

Esenciální olej Eukalyptus radiata je vhodný při

 • Rýmě,
 • nasofaryngitidě,
 • zánětu vedlejších nosních dutin,
 • vlhkém kašli,
 • bronchitidě,
 • bolestech svalů a kloubů,
 • pro pročištění vzduchu domácnosti.

Kontraindikace

Při použití v aromalampě nebo difuzéru inhalujte maximálně 30 minut denně, u dětí 15 minut. Na pozoru by se měli mít lidé s astmatem a epilepsií, vysycháním rohovky, není vhodný pro děti do deseti let věku, těhotné a kojící ženy.

Nepoužívejte ve vysokých dávkách ani dlouhodobě, maximálně po dobu deseti dnů. Může způsobit křeče u malých dětí. Může vykazovat interakce s některými léčivy. Při nedodržení terapeutických dávek může způsobit bolest hlavy, nevolnost, zvracení nebo průjem.

Při míchání do nosného oleje nakapejte maximálně 5 kapek na 50 ml nosiče. Neužívejte vnitřně, vždy řeďte do nosného oleje, může způsobit alergickou reakci.

Sponzorováno

Nekapejte do vody, určenou pro celkovou lázeň těla, lze použít pro inhalaci z nádoby s vodou při nachlazení, do nádoby nakapejte maximálně 2 kapky a následně neinhalujte více než po dobu deseti minut.

Co si dále přečíst o esenciálních olejích?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva