Sponzorováno

Ztuhnutí šíje a ztuhnutý krk – jak na to? 4.84/5 (64)

Ztuhla vám šíje a řvete bolestí?

Ztuhla vám šíje a řvete bolestí?

Stalo se vám, že jste se ráno probudili se silnou bolestí na jedné straně krku, která vám znemožňovala i ten nejmenší pohyb? Řekli jste si, že jste špatně spali a že to rozcvičit, ale bolesti pretrávaly a trápily vás několik dní? Lékaři tomuto stavu říkají funkční blokáda krční páteře.

Ztuhnutí šíje – nepříjemný bolestivý stav

Ztuhnutí šíje je velmi nepříjemným omezením hybnosti krku s intenzivní bolestí. Projevuje se zkrácením svalů krku a zablokováním krčních obratlů. Při tomto stavu způsobuje i mírný pohyb hlavou prudkou bolest nebo dokonce znemožní pohyb a přetrvává asymetrické držení hlavy a ramene. Zjistíte, že máte problém obléci se, najíst nebo projít i jen pár kroků. Všechny jemné pohyby, které jste si dosud ani neuvědomovali, způsobují bolest. Ta může vystřelovat i do ramene a ruky, způsobovat nepřirozeným držením hlavy, krku a ramene potíže i v klidovém stavu a přecházet do šíje.

První pomoc při ztuhnutí krku

Pokud vás postihlo akutní ztuhnutí šíje, nesnažte se svaly krku násilím rozhýbat nebo masírovat. Vhodnou první pomocí je lék proti bolesti na bázi ibuprofenu, který zároveň tlumí zánět, který se může rozvinout při stavech trvajících více dní, dokonce může být doprovázen mírně zvýšenou teplotou. Pro úlevu je potřebný klid a teplo:

Sponzorováno

 • Krk si zabalte do teplého šálu nebo více vrstev velké bavlněné pleny, zdržujte se v teple.
 • Výborným pomocníkem je infračervená lampa (solux), kterou se můžete nahřívat v 10-15 minutových intervalech několikrát denně.
 • Aplikováním prohřívacího oleje nebo masti na postiženého místo také napomůžete k uvolnění svalů.
 • Pokud byste si chtěli namíchat přehříváky směs sami, použijte esenciální oleje zázvor, skořici, pepř, majoránku, antispazmatické účinky mají levandule, meduňka, rozmarýn, heřmánek, fenykl, bergamot. Pozor však na pořádně ředění, zejména kořeněné oleje už i v malé koncentraci mohou dráždit pokožku.
 • Sprchování horkou vodou při bolesti není vhodné, protože vlhká pokožka se rychleji ochlazuje.

Uvolňovač svalů

Lékař vám při funkční blokádě krční páteře předepíše léky na uvolnění svalstva, tzv. myorelaxancia. Ty působí na kosterní svaly tak, že snižují jejich napětí, potlačují odpor při pohybu a tím zmírňují bolest. Některé z nich mají i analgetický účinek, proto si léky neordinujte a nekombinujte sami, ani nepoužívejte jako první pomoc léky někoho jiného. Jelikož se nejedná o volně prodejné léky, dávkování i vzájemné interakce s jinými léky musí posoudit a doporučit lékař.

Jaká je vhodná strava?

Vhodná strava také léčí. Dopřejte si teplé polévky, černý čaj nebo obilnou kávu, jídla dochucené prohřívacího kořením – kurkuma, skořice, zázvor, kardamom.

Příčiny a prevence ztuhnutí

Krční páteř umožňuje dokonalou souhrou svých částí pohyby hlavy a krku, které jsou v permanentním používání během celého dne. První dva ze sedmi obratlů – atlas a axis – umožňují svojí anatomickou stavbou držení a otáčení hlavy. Pokud je vaše krční páteř jednostranně zatěžována, problémy s funkčností se mohou projevit právě jako ztuhnutí šíje. Také nehody a menší úrazy při sportu nebo virová infekce bývají příčinou bolesti svalů krku. Nejlepší prevencí je:

 • pravidelné cvičení
 • kontrolovaná změna polohy, zvláště pokud vykonáváte sedavou práci u počítače
 • relaxace a odpočinek – stres způsobuje zvýšené svalové napětí v šíji a ramenou
 • nenoste těžké tašky na ramenou, toto může být příčinou bolesti dokonce iu školáky
 • správné dýchání zmírňuje napětí
 • vhodný matraci a polštář, které zajistí zdravou polohu při spánku
 • v chladnějším období si chraňte krk šátkem nebo rolákem

TIP: Majoránkový olej je dobrý na uvolnění ztuhlého svalstva

VIDEO: Jak uvolnit krční páteř a ramena

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Ztuhnutí šíje a ztuhnutý krk – jak na to?”

  1. Martan napsal:

   dobřej obrázek toho chlapa jak řve

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva