Sponzorováno

Jak protáhnout krční páteř? 4.77/5 (13)

Nejlepší způsob, jak předcházet zraněním, je mít silné, pružné svaly a klouby, které odolávají zátěži a zranění. Zdravá záda a krk jsou základními kameny našeho pohybu. Dlouhé uvedení zad a krční páteře do statické polohy, například při dlouhém sezení u obrazovky počítače, zvyšuje riziko namožení zad nebo krku. Nejlepší preventivní lék na namožení krku a zad je pohyb. Dělejte časté přestávky od obrazovky počítače, abyste se protáhli. To je dobrá prevence bolestí, která prokazatelně funguje.

V tomto článku najdete několik jednoduchých protahovacích cvičení pro mírné bolesti krční páteře – tato protahovací cvičení mohou zmírnit jednoduché případy bolesti v oblasti krku a krční páteře. Některé lze dokonce použít i v práci ke zmírnění napětí v oblasti krční páteře.

Části páteře

Části páteře

 

Tak, jdeme na to.

1. Posunování krku

Posunování krku

Posunování krku

 

Začněte v poloze, kry máte rovný krk. Pomalu posuňte bradu dopředu. Vydržte 5 sekund a vraťte se do výchozí polohy. Proveďte 10krát.

2. Pomalý záklon

Pomalý záklon

Pomalý záklon

 

Bez prohnutí zad pomalu pohybujte hlavou dozadu, abyste se dívali jakoby nahoru. Opravdu pomalu. Vydržte 5 sekund. Vraťte se do výchozí pozice. Toto je dobré cvičení provádět během práce u PC, abyste zabránili namáhání krku.

3. Rotace (otočení) krku

Rotace (otočení) krku

Rotace (otočení) krku

 

Začněte tím, že se budete dívat přímo před sebe. Pomalu otočte hlavu doleva. Vydržte deset sekund a poté se vraťte do výchozí polohy. Poté pomalu otočte hlavu na druhou stranu. Vydržte 10 sekund. Vraťte se do výchozí pozice. Proveďte 10 opakování.

Toto cvičení je také dobré provádět během práce, zvláště pokud musíte mít hlavu ve stabilní poloze po delší dobu, jako při práci u počítače. Toto cvičení provádějte každou půl hodinu až 1 hodinu, abyste předešli namožení krku.

4. Boční protažení krční páteře

Boční protažení krční páteře

Boční protažení krční páteře

 

Začněte tím, že se budete dívat přímo před sebe. Pomalu nakloňte hlavu doleva. Použijte levou ruku jako odpor a použijte svaly na krku, abyste se na ni přitiskli. Vydržte 5 sekund a poté se vraťte do výchozí polohy. Poté pomalu nakloňte hlavu na druhou stranu. Vydržte 5 sekund. Vraťte se do výchozí pozice. Proveďte deset opakování. A i toto cvičení je dobré provádět během práce, zvláště pokud musíte mít hlavu ve stabilní poloze po delší dobu, jako při práci u počítače. Toto cvičení provádějte každou půl hodinu, abyste předešli namožení krku a krční páteře.

5. Pokrčení rameny

Pokrčení rameny

Pokrčení rameny

 

Začněte toto protažení tím, že se budete dívat přímo před sebe. Pomalu zvedněte obě ramena nahoru. Vydržte takto 5 sekund a poté se vraťte do výchozí polohy. Proveďte 10 opakování. I toto cvičení je dobré provádět během práce, zvláště pokud musíte mít hlavu ve stabilní poloze po delší dobu, jako při práci u počítače. Toto cvičení provádějte každou půl hodinu až hodinu, abyste předešli namožení krku.

Sponzorováno

6. Předklon

Předklon

Předklon

 

Opět začněte tím, že se budete dívat přímo před sebe. Pomalu snižte bradu směrem k hrudi. Vydržte 5 sekund a poté se vraťte do výchozí polohy. Proveďte 5 opakování. Pak jemně dejte hlavu na stranu a opět se předkloňte. Poté i na druhou stranu stejně. Pro každou stranu udělejte 5 opakování.

7. Hluboké protažení

Hluboké protažení

Hluboké protažení

 

V sedu či ve stoje s dobrým držením těla nechte hlavu klesnout k rameni. Můžete vyvinout i jemný tlak rukou, jak je znázorněno na obrázku výše. Vydržte 30 sekund, opakujte 3x.

8. Protažení s jemným odporem

Protažení s jemným odporem

Protažení s jemným odporem

 

Po celou dobu držte hlavu v neutrální poloze. Aplikujte tlak na hlavu v různých polohách dle obrázků po dobu 5 sekund a poté se uvolněte.

9. Protažení krční páteře s ručníkem

Protažení krční páteře s ručníkem

Protažení krční páteře s ručníkem

 

Dejte si srolovaný ručník kolem krku a držte konce rukama. Pomalu se dívejte nahoru, jděte tak daleko, jak jen to půjde a nějak to není nepříjemné, a podepřete hlavu pomocí ručníku. Mírným tlakem na ručník podepřete krční páteř, když natahujete hlavu dozadu. Nedržte pozici nijak dlouhou. Místo toho se vraťte do výchozí pozice. Opakujte 10krát.

PAMATUJTE: V některých případech může být cvičení opravdu nevhodné. Pamatujte, že pokud se sami diagnostikujete nebo léčíte, přebíráte odpovědnost za své činy. Nikdy byste neměli dělat cvičení, které způsobuje zvýšenou bolest. Nikdy byste neměli dělat cvičení, které klade tělesnou váhu na oslabenou nebo zraněnou končetinu nebo záda. Na to pozor.

Proč vlastně protahovat krční páteř?

Protahování krční páteře má několik důležitých přínosů pro zdraví a pohodu:

Uvolnění napětí: Mnoho lidí trpí napětím a bolestí v krční oblasti z důvodu špatných pracovních postojů, dlouhého sezení nebo stresu. Protahování krční páteře může uvolnit svaly a napětí, což může snížit nepříjemné pocity.

Zlepšení držení těla: Protahování krční páteře může pomoci zlepšit držení těla a tím minimalizovat riziko vzniku bolestí a potíží s páteří.

Zvýšení pohyblivosti: Pravidelné protahování může zvýšit pohyblivost krční páteře, což je důležité pro normální funkci krku a ramenního pletence.

Prevence bolestí hlavy: Některé typy bolestí hlavy, jako například napěťové bolesti hlavy, mohou být způsobeny napjatými svaly v krku a ramenou. Protahování krční páteře emůže pomoci snížit tento druh nepohodlí.

Zlepšení cirkulace: Protahování může zvýšit průtok krve a látek do svalů a tkání, což může podpořit zdraví a regeneraci tkání.

Relaxace: Protahování krční páteře může mít relaxační efekt na celý organismus a přispět k celkovému uvolnění.

Je důležité provádět protahování správnou technikou a nepřetěžovat krční páteř. Pokud máte závažné problémy s páteří nebo bolestmi, je vhodné se poradit s lékařem nebo fyzioterapeutem před zahájením jakéhokoliv protahovacího programu.

A jak protahujete vaši krční páteř vy? Napište nám do komentářů.

A dále si o krční páteři přečtěte

VIDEO: Zdravé protažení krční páteře za 5 minut

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva