Sponzorováno

Podzimní stres & úzkost – proč se můžete v tomto období cítit více stresovaní? 4.73/5 (11)

  • Podzimní stres úzkost je více či méně pravidelný každoroční nárůst úzkosti v období během podzimních měsíců.
  • Odborníci říkají, že některé příčiny této úzkosti mohou být způsobeny začátkem nového školního roku, nebo možnou lítostí z nedosažení požadovaných cílů během léta.
  • Změny ve stravě, pravidelné denní cvičení a pobyt venku (vystavení se dennímu světlu), to jsou nejlepší způsoby, jak mohou lidé minimalizovat účinky podzimního stresu a úzkosti.

Někdo má podzim rád, někdo z něj cítí úzkost a stres.

Někdo má podzim rád, někdo z něj cítí úzkost a stres.

Jak se začínají citelně zkracovat dny, ochlazuje se, padají kaštany a listí, někteří lidé začínají pociťovat nepříjemnou úzkost. Někteří pocity dokonce definují přímo jako stres.

Podzimní úzkost je sklon lidí trpět úzkostí a špatnou náladou během podzimních měsíců.

Na rozdíl od jiných úzkostí se často neobjevuje zjevný vnější faktor, který by tyto pocity spouštěl. Navíc podzimní úzkost má tendenci se každoročně opakovat. Mnoho lidí si ani neuvědomuje, jak běžná úzkost je podzimní úzkost. Někteří lidé ji ani u sebe nepoznají. Ale pokud se to opakuje takto každý rok, bude to stále více zřejmé a člověk pak může podniknout kroky, aby tomuto nepříjemnému stavu zabránil.

Jaké jsou příznaky podzimní úzkosti?

Příznaky podzimní úzkosti jsou často následující:

  • horší nálada a deprese
  • úzkost a nadměrné obavy
  • podrážděnost
  • letargie, ospalost a únava
  • ztráta zájmu o každodenní činnosti

Příčiny podzimní úzkosti – co je způsobuje?

Jednou z příčin těchto nepříjemných podzimních pocitů je snížení množství slunečního světla, kterému jsme vystaveni. To pak vede ke snížení hladiny serotoninu. Tento důležitý hormon ovlivňuje náladu, chuť k jídlu i náš spánek a jeho kvalitu. Také se v nás zvyšuje hormon melatonin, který má sklon k tomu, aby se člověk cítil ospalý a více depresivní.

Méně vitaminu D je dalším důsledkem toho, že jsme na podzim vystaveni menšímu množství slunečnímu záření. Nedostatek tohoto vitamínu byl také spojen s depresí. Mezi další faktory patří i naše změny chování, protože se zhoršujícím se počasím trávíme venku méně času a méně cvičíme. Tím pádem jsme zase méně vystaveni slunci a kolotoč se opakuje. Může se to zdát jako maličkost, ale někteří lidé jsou na tyto změny velmi náchylní.

Je to „jen“ podzimní úzkost nebo něco jiného?

Takže nyní už víme, že změny v sezóně mohou způsobit změny nálad a úzkost. Problém je, že podzimní úzkost není obecně nějak moc uznávaný problém. Obvykle pak mluvíme o sezónní afektivní poruše. Dny jsou kratší, noci jsou delší, počasí je chladnější. Může zde dělat neplechu strach z návratu do školy a tlak na akademický úspěch a nato být společensky úspěšný.

Říká, že změny v životě mohou také způsobit úzkost. Lidé, kteří bojují s jakoukoli změnou v životě, jako je změna harmonogramu při návratu do školy, by mohli být nervózní, protože teď musí vstávat dříve a mohou méně spát. To může způsobit úzkost, zejména pokud je jejich úzkost způsobena menší množstvím spánku.

Je však s podivem, že mnoho pacientů s úzkostnými poruchami se naopak cítí lépe, když se vrátí do školy nebo do práce – opět do jakési rutiny. Je to proto, že pokud je někdo v létě nečinný, dychtí po návratu do školy, protože se pak může zaměřit na něco, co mu pomáhá zmírnit jeho myšlenky a starosti. Dalším vysvětlením negativních pocitů během podzimu může být to, co se někdy označuje jako „výroční reakce“. Například když se dostanete k chladnějším měsícům, máte méně slunečního světla, a vzpomenete si, že je ten zimní čas těžký a nepříjemný. Jde o jev, který se obvykle vyskytuje kolem výročí nějakých událostí. Někdy se jedná o traumatické události, jako je smrt v rodině. Někdy jen tato vzpomínka může vyvolat nepříjemné pocity.

Konec léta může také vyvolat pocity lítosti z toho, že jste v letních měsících neudělali vše, co jste si plánovali. Buď jste chtěli něco zažít nebo něčeho dosáhnout. Nebo pokud jste měli báječné léto a je po všem, může to být pro vás depresivní.

Sponzorováno

A konečně, blížící se svátky jsou často zdrojem stresu. Pro někoho ta povinnost radovat se z Vánoc či Mikuláše vyvolá úzkost. Nebo když je někdo sám, tak tyto svátky jsou pro něj sami o sobě stresující (všude se ukazují šťastné rodiny a podobně).

Prostě těch možných příčin, které vyvolávají podzimní úzkosti, existuje dost a dost.

Co můžete dělat, když vás podzimní úzkost nahání?

Těchto 6 věcí může pomoci poskytnout jistou úlevu. Zkuste je.

1. Dbejte na více světla

Začněte tím, že budete trávit více času venku, abyste načerpali co nejvíce slunečního světla. Možná se vám to zdá jako nepodstatná maličkost, ale tak to není. Zkuste vstávat brzy, abyste viděli ranní slunce. Pokud je to nutné, jděte spát dříve, abyste tak pomohli v boji proti únavě.

Protože však i brzy ráno může být tma, zvažte použití speciální světelné lampy. Někdy se jí říká také Lumi Lamp.

Lampa pro světelnou terapii Lumi Lamp umožňuje bojovat s příznaky sezónní deprese prostřednictvím světla s vysokým světelným koeficientem.

Je to jasná lampa, kterou lze použít po dobu 30 minut denně nebo déle, aby byly oči vystaveny většímu množství světla. Existuje celá řada lamp pro světelnou terapii. Existují dokonce i takové, které se při probuzení postupně rozsvěcují, takže simulují vycházející slunce.

2. Cvičte každý den

Je super denně cvičit – a to po dobu nejméně 30 minut. Jakmile ustoupí někdy až nepříjemné horké letní počasí, podzim je skvělý čas pro trávení času venku, takže to využijte při dlouhých procházkách nebo vyjížďkách na kole. Nebo můžete začít dělat nový sport, třeba nordic walking.

Cvičení je klíčové při poruchách duševního zdraví. Každá studie ukazuje o hodně zlepšenou náladu právě po cvičení. Vyberte si ten druh cvičení, který vás baví. Cvičení, které vás nebaví, nedělejte.

3. Změňte svůj jídelníček

Podzim je skvělý čas na přemýšlení o tom, co jíte. Je skvělý čas na přípravu oblíbených sezónních polévek a teplých jídel, které jste v létě nejedli. Jezte hodně ovoce a zeleniny, těžká jídla vypusťte z jídelníčku.

4. Zkuste začít něco nového

Protože podzim je časem nových začátků, zkuste do svého života vnést něco nového. Co třeba nový koníček nebo nějaký nový kurz? Zkuste to a nebudete litovat.

5. Změňte svůj pohled na život, i na některé věci

Spíše než spojovat podzim s negativními zkušenostmi, pokuste se na věci dívat odlišně. Tak nějak pozitivněji. Lidé se velmi zaměřují na negativní emoce. Spíše než přemýšlet takto: „Je zima a já zase dřepím uvnitř,“ zkuste přemýšlet takto: „Venku prší a já tady mám tak útulně,“ nebo „Venku je sice trochu sychravo, ale pro mě je výzva si zajít do knihovny. Zvládnu to!“.

6. Vyhledejte odbornou pomoc

Byl prokázán pozitivní vliv kognitivní behaviorální terapie, která účinně léčí úzkost a sezónní afektivní poruchu.

Účinnou metodou jsou také antidepresiva, ale ty si nechte až jako poslední možnost. Je to proto, že léky jsou více o depresi. Začátek podzimu je však spíše o negativních pocitech, ale do deprese je ještě hodně daleko.

Pokud zjistíte, že se cítíte fakt bídně, nebojte se navštívit svého lékaře. Nečekejte, až to bude opravdu, opravdu špatné. Pokud se začnete cítit úzkostně a depresivně, okamžitě podnikněte kroky ke zlepšení nálady. Co nejdříve.

A co vy? Máte taky na podzim náladu pod psa? Cítíte úzkost? Jak s těmito pocity bojujete? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále o podzimu přečíst?

VIDEO: Podzimní deprese – rozhovor s psychologem

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva