Sponzorováno

Jak na podzimní únavu? 4.71/5 (7)

Jak řešit podzimní únavu? Přečtěte si naše tipy..

Jak řešit podzimní únavu? Přečtěte si naše tipy..

Přestože častěji používáme výraz jarní než podzimní únava, nedivte se, pokud se pod vlivem měnícího se počasí necítíte ve své kůži. Nástup podzimu bývá raketový, a tak tělo potřebuje pomoc, aby se mu přizpůsobilo. Prudké ochlazení a déšť, které vystřídaly slunečné dny babího léta i prodlužující se tma, zvyšují zátěž na psychickou i fyzickou kondici lidí. Psychologové proto doporučují věnovat dostatek času odpočinku a oblíbeným aktivitám.

Nebojte se odpočívat

Psychologové radí: v tomto období musíme myslet na sebe. „Je důležité, abychom respektovali únavu našeho těla a jeho potřebu odpočívat, dodržovali správnou životosprávu, měli dostatek spánku a stejně dostatečný přísun vitaminů a minerálů,“ uvedl psycholog při dotazu na podzimní únavu.

Vyvětrejte se

Přimlouvá se i za aktivní odpočinek a pobyt na čerstvém vzduchu. Připomíná, že pohybové a sportovní aktivity pomáhají překonat podzimní únavu a s ní spojené depresivní stavy tím, že podpoří krevní oběh, okysličení organismu i tvorbu endorfinů. „Spojení ‚vyvětrat si prací zatíženou hlavu‘ v tomto případě vůbec není nadnesené,“ konstatoval psycholog. Upozornil však na to, že ani při fyzických a pohybových aktivitách se nemáme do ničeho nutit. „Pokud se necítíme na běh, můžeme raději zvolit krátkou procházku,“ uvedl.

Šetřete síly

V souvislosti se zvýšenou zátěží a únavou vlivem nízkého tlaku a nedostatku slunečního záření je třeba podle psychologa i šetřit síly. „To znamená například během dlouhých večerů nepracovat pozdě do noci,“ dodal.

Doplňte vitamíny

Právě náhle ochlazení často s sebou nesou i množství hlenů a kýchání. Pokud se chcete nemoci vyhnout, pořádně se oblékejte a vytáhněte i zimní šálu a čepici. Zároveň nezapomínejte doplňovat vitamíny – pokud je to možné, vybírejte si sezónní ovoce a zeleninu z ČR nebo blízkého okolí – jablka, hrušky, červenou řepu, ale i kysané zelí. Jelikož s mizejícími slunečními paprsky je také pro tělo těžší doplnit vitamín D, naservírujte si více „tučných“ ryb (losos, tuňák, sardinky), ale i mléčných výrobků.

Sponzorováno

Nezapomeňte na potraviny s obsahem vitaminu C (ovoce, zelenina), vitaminu B5 (mléčné výrobky, slunečnicová semínka, kukuřice,..). Rovněž je třeba do stravy zařadit potraviny s obsahem železa (rozinky, játra, špenát, červené druhy mas,..), dále pak s obsahem vápníku, draslíku, zinku, sodíku a dalších minerálů. V případě, že máte pocit, že je vaše strava na tyto látky chudá, můžete je dodatečně získat prostřednictvím kvalitních doplňků stravy. S jejich výběrem by Vám měl poradit praktický lékař nebo lékárník.

Prohřejte se

Zpříjemněte si dlouhé večerní ale i dny v kanceláři chutným teplým nápojem. Přes den vám skvěle poslouží čaj s medem a citronem – například zázvorový, který vás prohřeje i zevnitř a zároveň poslouží jako prevence před rýmou. Večer si můžete připravit kakao, grog nebo svařené víno. Nuž a voňavá káva je samozřejmě také příjemným rozptýlením během sychravého dne.

Navštěvujte kamarády

Spadané stromy a sychravé počasí působí velmi tlumeně až uspávavě. Proti podzimní únavě však dá bojovat.

 • Obklopte se zelenými rostlinami a barevnými květy. Váš byt bude hýřit barvami a nedovolí vám padnout únavou. Navíc si dopřejete větší dávku kyslíku, kterou rostliny produkují.
 • Barvami nešetřete ani při výběru toho, co si vzít na sebe.
 • Pokud se cítíte nejistí a zpomalení, dělejte pouze potřebné věci. Malichernosti vynechejte.
 • Podzim je čas dešťů, ale to neznamená, že musíte celé dny trávit doma s hlavou sklopenou. Právě nehostinné počasí lze dobře využít k návštěvám přátel nebo k párty u vás doma. Nenechte si chmurné oblohou zkazit jediný den!
 • Smějte se, protože smích léčí! Dobrá nálada odbourává stres, který zákeřně otupuje vaši imunitu.

Otužování proti únavě

Otužování je jedním z nejúčinnějších prostředků k posílení obranyschopnosti organismu. Věděli to už naši předkové a platí to dodnes. Pokud vás studená sprcha děsí, čas od času vyzkoušejte saunu. Spěte při otevřeném okně a zbytečně moc se nenavlékejte.

Co si dále o podzimním období přečíst?

VIDEO: Jak na únavu

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva