Sponzorováno

Jak si poradit s podzimní depresí? 4.67/5 (15)

Jak si poradit s podzimní depresí?Není nic výjimečného, že se především v období podzimu objevují různé depresivní stavy a změny nálad. Je to dáno tím, že se zkracuje množství slunečního svitu, dny jsou tmavé, počasí není tak příjemné a dochází také k podstatným změnám tlaku. To vše se může negativně podepsat i na vaší psychické kondici. Pokud chcete proti těmto negativním vlivům tohoto ročního období bojovat, podívejte se společně s námi na několik hlavních tipů, díky kterým se vám to zcela určitě povede.

Dostatek světla je základ

Pokud je obloha zatažená a sluneční paprsky se přes hustou vrstvu mraků nedostanou k zemskému povrchu, je třeba si pomoci světlem umělým. Pokud se zdržujeme v interiérech, měli bychom zde mít dostatek světla. Ideální je využívat různé LED žárovky nebo zářivky, jelikož ty dokážou naším očím nabídnout dokonalé bílé světlo, které je oproti klasickému unavuje jenom minimálně. Určitě je dobré hledět na to, aby světla bylo dostatek. Pokud využijete LED technologií, není třeba bát se ani spotřeby, jelikož ta činí jenom zlomek toho, kolik elektřiny si vezme klasická žárovka.

Pokud se objeví slunce na venkovní obloze, měl by to pro nás být signál vyrazit ven. Procházka ve slunečném počasí je ideální cestou, jak můžeme proti podzimním depresím celkem efektivně bojovat a jak mít jistotu toho, že svůj den dokonale prozáříme.

Jezde ovoce a zeleninu

Cesta k dobré psychické kondici je spojena také se správnou stravou. Doporučujeme zařadit do jídelníčku hlavně ovoce a zeleninu, jelikož tyto potraviny obsahují mnoho vitamínů a minerálů. A ty jsou pro celkové fungování lidského těla nezbytné. Nehledě na to, že řada z nich má i prokázaný vliv na psychické zdraví. Třeba taková jablka jsou ideální podzimní ovoce. Co naopak doporučujeme z jídelníčku vynechat, to jsou jídla velmi těžká, jelikož nám berou mnoho energie, která je následně využita na jejich trávení. Proto během podzimních dní určitě vynechejte:

Sponzorováno

 • Jídla tučná a smažená
 • Jídla příliš sladká
 • Extrémně velké porce

Víte, jak se obléknout?

I oblečení má vliv na to, jak se cítíte po psychické stránce. I když venkovní počasí doslova svádí na to obléknout se do černé nebo šedé barvy, rozhodně tomu nepodléhejte. Stačí se podívat na stromy a jejich spadané listí, jak hýří všemi barvami. A právě zde se inspirujte při výběru svého outfitu. Je dokázáno, že právě pestré barvy mají na psychiku naší osoby velký vliv. Přizpůsobte tomu své každodenní oblečení a choďte ve výrazných barvách. Pokud se budete obklopovat stejně smýšlejícími kamarádkami i kamarády, je to pro vás jedině plus. Podzimní deprese spojené s ponurou náladou tam venku si nebudete připouštět.

Pozor na samotu

Ta je velmi nepříjemná, proto by jí v podzimních dnech mělo být co možná nejméně. Vždy se obklopujte lidmi, kteří budou stejně jako vy pozitivně naladěni. Ideální je také pravidelná aktivita, která může být spojena třeba s odpočinkem, zábavou, nebo kulturou. A s kým dané aktivity podniknout? Zkuste třeba:

 • Rodinu
 • Přátele
 • Kolegy z práce
 • Sousedy
 • Seznamky

Odpočiňte si

I relaxace dokáže prospět vaší fyzické kondici. Udělejte si čas pro sebe a nenechte se ničím ani nikým rušit. Máte ráda filmy nebo zajímavé knížky? Udělejte si na tuto zábavu čas. Stejně tak se můžete třeba jenom celý den válet v posteli a poslouchat hudbu. Nic nezkazí ani víkendový pobyt v různých wellness centrech, kde vás jednotlivé procedury doslova nabijí energií na celý podzim.

Když mluvíme o odpočinku, má mnoho lidí rádo i takzvaný aktivní odpočinek. Mluvíme samozřejmě o sportovní aktivitě. Právě pohyb dokáže zajistit takzvané vyplavování endorfinů, tedy takzvaných hormonů štěstí. Ty jsou na podzimní deprese také to pravé. A navíc prospějete vašemu tělu i po fyzické stránce. Pokud to počasí dovolí a bude slunečný den, rozhodně je správnou volbou jít sportovat do přírody – která na podzim hraje všemi barvami.

Co si dále přečíst?

VIDEO: Podzimní deprese – rozhovor s psychologem

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva