Sponzorováno

Brutnákový olej (olej z brutnáku lékařského) a zdraví – jaké má účinky? 4.89/5 (35)

V čem vám může pomoci olej z Brutnáku lékařského?

V čem vám může pomoci olej z Brutnáku lékařského?

Brutnákový olej je vyroben z divoké květiny známé jako brutnák lékařský. Ten má dlouhou historii jak v léčivém, tak v kulinářském použití. Používá se již stovky let. Olej z brutnáku lékařského je známý zejména tím, že obsahuje vysokou hladinu kyseliny gama-linolenové (GLA) – mastné kyseliny se silnými protizánětlivými vlastnostmi. Hlavními zdroji této mastné kyseliny jsou 3 oleje:

A právě brutnákový olej má nejvyšší koncentraci GLA – 17 až 25 procent. GLA je nejvíce známá tím, že pomáhá udržovat zdravé klouby a pokožku.Olej z brutnáku je obecně nabit makronutrienty, včetně vitamínů A a C, najdete v něm niacin, thiamin, riboflavin a cholin, a také obsahuje bílkoviny, minerály a další rostlinné sloučeniny.

Někdy je užíváno vnitřně pomocí kapslí, může být ale také aplikován lokálně. Při aromaterapii může být tento olej také inhalován nebo odpařován. Často se míchá s nějakým nosným olejem, jako je sladký mandlový nebo jojobový olej.

Tento olej má mnoho využití v tradičních medicínských praktikách, od podpory optimálního fungování mozku až po zmírnění bolesti a léčení kožních stavů. Zde je bližší pohled na výhody, které vám může nabídnout olej z brutnáku lékařského.

1. Snižování bolesti při revmatoidní artritidě

Brutnákový olej může pomoci při zmírnění příznaků autoimunitních poruch, jako je například revmatoidní artritida. A nejnovější výzkum jeho použití na bolesti při této artritidě jen potvrzuje. Autoři studie publikované v časopise American Journal of Clinical Nutrition analyzovali data z mnoha různých studií a dospěli k závěru, že GLA v olejích jako je třeba brutnákový, může poskytnout úlevu od symptomů a možná může i snížit potřebu léků proti bolesti.

Další studie, publikovaná v časopise o alternativní medicíně, v nichž účastníci dostávali kapsle s obsahem brutnákového oleje třikrát denně, zjistila, že tento olej se podílí na tlumení zánětu, snižuje otoky i jejich citlivost a celkově snižuje kloubní bolest. GLA z borakového oleje je obzvláště účinný přírodní prostředek při použití v kombinaci s konvenčními protizánětlivými léky.

2. Zlepšení stavu kůže, jako je ekzém, psoriáza, akné a seboroická dermatitida

Olej z brutnáku, užívaný vnitřně a lokálně, je používán ke zlepšení zánětlivých stavů kůže, včetně seboroické dermatitidy, psoriázy, ekzému a dokonce i akné. Ve skutečnosti je to jeden z nejdůležitějších přínosů oleje z brutnáku.

Zdravá kůže závisí na dostatečném množství lipidů. Jsou potřeba pro její vlhkost, pružnost a hladkost, stejně jako pro prevenci kožních poruch. Nejdůležitějšími polynenasycenými mastnými kyselinami pro udržení zdravé pokožky a pro zmírnění kožních poruch jsou esenciální mastné kyseliny omega-6 rodiny, jmenovitě GLA. Když kůže není schopna produkovat dostatečné množství ochranných olejů nebo lipidů, vede to k dysregulaci imunitního systému a k zánětu, což vede k problémům, jako je třeba ekzém.

Pokud máte nedostatek esenciálních mastných kyselin ve vaší stravě, které jsou nezbytné pro zdraví pokožky, může být právě olej z brutnáku dobrým přírodním prostředkem. A to i přestože výsledky studie byly smíšené – zdá se, že některé studie mají velmi pozitivní výsledky, zatímco jiné zaznamenávají jen malé zlepšení. Přesto stojí za to zkusit, protože neexistují prakticky žádné vedlejší účinky.

Dermatitida, kožní onemocnění, při kterém dochází k výraznému svědění kůže typicky na obličeji, pažích, loktech a kolenech, může také doznat výrazného zlepšení díky tomuto oleji.

3. Zlepšení parodontitidy (onemocnění dásní)

Předběžné důkazy naznačují, že protizánětlivé účinky brutnákového oleje mohou být přínosné pro léčbu parodontitidy (onemocnění dásní). Lidé, kteří užívali doplňky s tímto olejem měli lepší stav dásní a snížili svoji gingivitidu spojenou s periodontitidou.

Sponzorováno

4. Boj s některými druhy rakoviny

Olej z brutnákových semen a GLA mají antioxidační a anti-mutagenní vlastnosti, které mohou pomoci v boji proti růstu rakovinných buněk. V laboratorních studiích se ukázalo, že oba vykazují cytotoxické aktivity, které mohou dramaticky zkrátit životnost toxických buněk a současně prodloužit život zdravého hostitele. Užívání doplňků s brutnákovým olejem je doporučeno pro ochranu DNA i pro přirozenou léčbu rakoviny. To zejména díky schopnosti snížit oxidační genetické poškození, které vede k nadměrnému zánětu a rozvoji onemocnění.

Bylo prokázáno, že kombinace omega-3 a GLA snižuje počet zánětlivých cytokinů u pacientů s rakovinou tlustého střeva, což je jedna z mnoha rakovin, která spoléhá právě na zánět stimulující růst. Doplňky s GLA mohou pomoci při různých formách rakoviny, včetně rakoviny prsu a rakoviny pankreatu. Záleží však na stádiu a pacientovi (věk, kondice apod.).

5. Alzheimerova choroba

GLA má schopnost posílit přenos nervových impulzů. Díky této vlastnosti někteří odborníci věří, že olej z brutnáku je potenciálně cenný pro léčbu různých nedostatků v paměti, které jsou spojeny s Alzheimerovou chorobou.

Takto vypadá květ butnáku

Takto vypadá květ butnáku

6. Pro podporu zdraví plic a pro léčbu respiračních infekcí

Ukázalo se také, že tento olej podporuje zdraví plic, zlepšuje jejich funkce a léčí různé respirační poruchy, třeba včetně syndrom akutní respirační tísně, ale i kašel a bolesti v krku. Brutnákový olej je vlastně již dlouho používán k léčbě těchto stavů – dokonce umí i urychlit léčebný čas u běžného nachlazení a chřipky (snižuje potřebu užívat léky a zastavuje záněty, které mohou vést ke zhoršení respiračních příznaků).

Jedna studie ze státní univerzity v Ohiu ukázala, že pacienti s akutními dýchacími problémy potřebovali méně dnů na léčbu pří užívání kombinace brutnákového oleje a rybího tuku ve srovnání s těmi, kteří na nemoc šli bez jakýchkoliv doplňků.

7. Vliv na snížení vysokého krevního tlaku

Výzkum na zvířatech naznačil, že olej z brutnáku může chránit před hypertenzí a vysokým krevním tlakem. Musíme upřímně říct, že je potřeba udělat více studií na lidech. Ale vědci si od tohoto oleje (nebo spíš od GLA v tomto oleji) hodně slibují.

8. Pozitivní vliv na plodnost

Je známo, že GLA pomáhá stimulovat tok krve, což je důvod, proč se někteří odborníci domnívají, že může pomoci napravit jeden z hlavních důvodů mužské impotence. Může také pomoci ženám, které mají problém otěhotnět zlepšením funkce dělohy.

9. Pro zdravější předčasně narozené děti

Existují některé důkazy o tom, že předčasně narozené děti a kojenci, kterým jsou přidávány doplňky s brutnákovým olejem, mají lepší pozdější růst a vývoj. Jak GLA v oleji, tak omega-3 mastné kyseliny mohou podpořit vývoj centrálního nervového systému a také snížit rizika spojené s předčasným porodem.

Ve studii z roku 2012 výzkumníci prokázali, že krysy, které byly krmené olejem z brutnáku po dobu 90 dnů, rostly rychleji než ty, kteří žádný olej nedostaly.

10. Ženy ho ocení

Je skvělý i jako pomoc při zmírňování nepohodlí u žen, jako je citlivost prsou, premenstruační stres, endometrióza, symptomy PMS a symptomy menopauzy. Tento olej také pomáhá zmírnit související křeče a bolesti.

Jak se vyrábí brutnákový olej?

Olej z brutnáku se vyrábí studeným lisováním semen květiny. A také pamatujte, že na rozdíl od jiných bylin, které mohou posloužit při výrobě oleje infúzí (vyluhování při teplotě klesající od teploty varu po obyčejnou teplotu), brutnákový olej takto nezískáte a nemusí vám dát stejné množství živin. Doporučujeme vám, abyste si koupili kvalitní olej z brutnáku s vysokou úrovní GLA. Zaměřte se na olej lisovaný za studena, protože teplo během zpracování může poškodit mastné kyseliny nacházející se v oleji.

Sponzorováno

A co vy? Máte s tímto olejem nějaké zkušenosti? Podělte se s námi i se čtenáři v komentářích. Budeme rádi.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva